Portrécikket közölt 2018 júniusában a Rolling Stone magazin Johnny Deppről. A színész ekkor már túl volt A Karib-tenger kalózai-filmek öt részén, három Oscar-jelölésen, és kétszer választották a világ legszexibb férfijának. A cikk mégis lecsúszott, eltévelyedett, valaha volt ikonként ábrázolta, aki a pénz, a hírnév és a drogok miatt elvesztette az eszét. Egyre több filmje bukott meg, barátaitól elszigetelődött, és egyetlen ballépés választja el attól, hogy végleg kiírja magát a szórakoztatóiparból – szólt az írás konklúziója. Pár hónappal később megjelent volt felesége, Amber Heard véleménycikke a The Washington Postban, amely ledobta az atombombát az egykor A listás sztárra.
MeToo előtt, MeToo után
A most lezárult pereskedést Depp ez utóbbi cikk miatt indította: 50 millió dollárt követelt, mondván, a volt felesége rágalmakat terjesztett róla. Az írásban Heard valójában meg sem említette Depp nevét: ahogy az írás címe is kiemelte, arra hívta fel a figyelmet, hogy mekkora népharaggal kellett szembenéznie, amiért felszólalt a szexuális erőszak ellen – a mostani bírósági tárgyalás alatt ugyanez történt. Depp és jogi csapata a cikk három állítását sérelmezte: a címet, azt, hogy Heard párkapcsolati erőszak áldozata volt, valamint azt, hogy a szerző valós időben láthatta, hogyan védik az intézmények a bántalmazással vádolt férfiakat. Válaszul a színésznő 100 millió dolláros ellenpert indított, amiért Depp korábbi ügyvédje még 2020-ban álhírnek nevezte a nő szexuális zaklatással kapcsolatos állításait. A pereskedés és a vádak szempontjából is kulcsfontosságú az időzítés: nem ez volt ugyanis az első alkalom, hogy kettejük között felmerült a házasságon belüli erőszak vádja, de még csak nem is először jártak bíróságon a felek ugyanezen ügy miatt.
A két színész 2009-ben, a Rumnapló forgatásakor találkozott, ám ekkor még mindketten másik kapcsolatban éltek. Depp az egyik legkeresettebb sztárnak számított, Heard csillaga pedig épp emelkedőben volt. Három évvel később jöttek össze, majd 2014-ben eljegyezték egymást, 2015-ben pedig össze is házasodtak. Ez az év hozta meg a színésznő áttörését is: szerepelt a Magic Mike XXL-ben, az Agydopping naplókban és A dán lányban is. Mire azonban két évvel később bemutatták addigi legnagyobb szabású filmjét, az Aquamant, a házassága már véget is ért: Heard 2016-ban beadta a válókeresetet, négy nappal később pedig ideiglenes távoltartási végzést kért Depp ellen. Ekkor beszélt először nyíltan arról, hogy a színész bántalmazta őt – hónapokkal a Harvey Weinstein-ügy kipattanása és a MeToo-mozgalom előtt. Állításait nem kapta fel a média, a két félnek sikerült tárgyalótermen kívül megegyeznie. Heard visszavonta a távoltartási kérelmét, és közösen kiadtak egy ellentmondásos közleményt, amely szerint egyikük sem akart szándékos fizikai vagy érzelmi kárt okozni a másiknak, s nem azért mondtak egymásra kígyót-békát, hogy pénzügyi előnyökre tegyenek szert. Mindezek alapján Depp tehát nem volt bántalmazó, de Heard sem azért nevezte annak, hogy így gazdagodhasson meg. Végül Heard 7 millió dollárt kapott, de bejelentette, hogy a pénzt jótékony célra fogja fordítani.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!