"Már a zsaruk is nézik a honlapot" - Kővári László partiszervező

  • Jászberényi Sándor
  • 2007. december 6.

Lélek

Magyarországon a hatóságok nemigen tudnak mit kezdeni az illegális partikkal. Míg Angliában külön törvény született a "hangos", "monoton ütemű" bulik visszaszorítására, és a rendőrség agresszívan lép fel az illegálisan helyet foglaló fiatalok ellen, addig Magyarországon senki sem tudja, hogy mi van. Az illegális, féllegális partik szervezőinek egyik legkomolyabb csoportosulása a Szonár Alapítvány. A kuratórium elnökével beszélgettünk.
Magyarországon a hatóságok nemigen tudnak mit kezdeni az illegális partikkal. Míg Angliában külön törvény született a "hangos", "monoton ütemű" bulik visszaszorítására, és a rendőrség agresszívan lép fel az illegálisan helyet foglaló fiatalok ellen, addig Magyarországon senki sem tudja, hogy mi van. Az illegális, féllegális partik szervezőinek egyik legkomolyabb csoportosulása a Szonár Alapítvány. A kuratórium elnökével beszélgettünk.

Magyar Narancs: Ha illegális partikat szerveztek, miért vagytok alapítvány?

Kővári László: Szép lassan intézményesülünk. Ez szükségszerű, ha valamilyen módon kulturális tevékenységet folytatsz, különben sem az a célunk, hogy borsot törjünk minden hatóság orra alá. Egy alapítvány már kérhet engedélyeket. Ha jó passzban találod a hatóságot, előfordul, hogy meg is adja. Magánszemélyként esélytelenek lennénk. Még 2003-ban döntöttünk úgy, hogy valamilyen formában intézményesülünk. A Szonár Alapítvány egy ernyőszervezet, a zene mellett sok mindent magába foglal. Így már lehet majdnem legális bulikat tartani.

MN: És mitől lesz illegális?

KL: Kezdjük az elején. Illegális parti az, ami nincs bejelentve, spontán szerveződik valamilyen elhagyott helyen. A szervezők visznek oda minden technikai eszközt és felszerelést. Ezek minden esetben ingyenesek, elsősorban a közösségről szólnak, és általában több helyszínen, több zenei stílust is felvonultatnak. Egyszerre több művészeti ág is megfér a helyen. Mivel azonban a szabadban vagy elhagyott épületekben szerveződnek, a legtöbb esetben nem rendelkeznek semmilyen hatósági engedéllyel, gyakorlatilag csak a gyülekezési jogra apellálnak, ezt jobb esetben megtámogatja néhány kérelem a helyi önkormányzat felé. Rosszabb esetben nem. A különbség a szokásos bulikkal szemben az, hogy itt tényleg mindenkit magával ragadhat a totális szabadság érzése, gyakorlatilag más jelentést kap a szórakozás, mert mondjuk az egész napodat kint töltöd a szabadban, vagy valamilyen teljesen elvadult helyen.

MN: Az illegális partimozgalmat Nyugaton folyamatosan összekötik a hippikkel, mintha annak lenne egy kései leképződése. Mennyire jellemző ez rátok?

KL: Én is úgy gondolom, hogy vannak hippigyökereink, de szerintem ez a jelenség elsősorban a szabadságról szól. Amikor elkezdünk keresni egy helyet, nyilván a "kisugárzását" nézzük először: mennyire passzol a buli szellemiségéhez. Így volt ez az egri várnál, Pilisborosjenőn a papírgyárnál, vagy a hármashatárhegyi partikon. Az alapkoncepciónk mindig az, hogy saját helyen szórakozhassunk, lehetőleg a senkiföldjén. Mi ezeket a helyeket megtöltjük élettel.

MN: Milyen előkészületek kellenek?

KL: Ha felmértük a terepet, elkezdjük lekáderezni, hogy kihez tartozik, milyen engedélyeket kell hivatalosan beszereznünk. A szokásos menetrend, hogy az önkormányattól kell engedélyt kérni, a tűzrendészettől, az ÁNTSZ-től, illetve a statikai hivataltól. Emellett be kell jelenteni a rendőrségen a dolgot, hogy nem akadályozzuk a közlekedést. Többször próbálkozunk, mindent elkövetünk a legális út betartásáért. Ha viszont nem hajlandók megadni az engedélyeket - mivel mi nem használunk bürokratikus kerülő utakat -, illegálisan tartjuk meg a bulit. De nem ez a célkitűzés.

MN: Hány embert érint egy ilyen rendezvény? Angliában például sms-ekben, telefonhívásokból értesülnek egy-egy ilyen rendezvényről. Nektek milyen csatornáitok vannak?

KL: Ez attól függ, hogy mennyire járunk tilosban. Ha minden engedélyünk megvan, akkor szórólapozunk, minden fent van a honlapon is. Ha nincs semmilyen engedélyünk, akkor a buli előtt egy nappal tesszük közzé a helyszín nevét a neten. Bevett dolog, hogy annyian jönnek el a bulira, ahányan aznap ránk klikkeltek. Ez két-háromszáz embertől ezerig terjedhet - ha hirdetünk, akkor több. A sors fintora, hogy már a zsaruk is nézik a honlapot, egyre sürgetőbb, hogy új csatornákat találjunk.

MN: Mi történik, ha kijön a rendőrség?

KL: Fel vagyunk készülve a magyar törvényekből. Abszolút együttműködünk, a mi érdekünk is, hogy minden rendben menjen. Ha nincs engedélyünk, akkor általában az a sztenderd duma, hogy valakinek a születésnapját ünnepeljük. Általában olyan helyen tartjuk a bulikat, ahol nem akadályozzuk a forgalmat, nyilván ez az első dolog, amibe bele szoktak kötni. A pilisborosjenői alagútbulinkon is ezzel jött ki a rendőrség. Egy zsákutcában voltunk, mögöttünk a szántóföld, szóval csak komoly erőfeszítések árán akadályozhattuk volna a forgalmat. De a rendőrök is jó fejek voltak, azt mondták, ha el tudnak menni kocsival a földekig, akkor maradhatunk. Vicces volt, hogy egy szirénázó rendőrautó csigatempóban keresztülhajtott a partizók között. Persze nem mindig normálisak a rendőrök. Volt rá példa, hogy azzal kezdték, hogy mindenkit megmotoztak, majd közölték, hogy úton van a Rebisz, és ahány bilincset magukkal hoznak, annyi ember lesz előállítva. Ilyenkor nem árt, ha az ember tisztában van a jogaival. Még szerencse, hogy Magyarországon nem foglalják le a félmilliós-milliós cuccot, amivel a zenéket adjuk, legalábbis erre még nem volt példa. Mindemellett, ha valaki kijön egy ilyen bulira, azt fogja látni, hogy remekül meg van szervezve, a mobilvécéktől kezdve a biztonsági személyzeten keresztül minden adott a kulturált szórakozáshoz. Mivel minden rendezvény ingyenes, gyakorlatilag úgy jövünk ki nullára, ha mi adjuk a sört. Ezzel szokott probléma lenni, szinte lehetetlen alkoholmérési engedélyt szerezni.

MN: És a drogok? Angliában a legfőbb érv az volt, hogy az ilyen bulik tele vannak droggal.

KL: Ehhez nem tudok semmit hozzáfűzni. Értelemszerűen senkinek sem mondjuk, hogy kábítószerezzen, ha valaki mégis ilyesmit tesz, az a saját felelőssége. Maximum annyit tehetünk, hogy kapcsolatba lépünk a különböző civil szervezetekkel, és megkérjük őket, hogy képviseltessék magukat, így voltak nálunk legutóbb a Kék Ponttól. Szerintem egyébként nem jellemző az ész nélküli drogozás, bár a papírgyári partiknak az tett be, hogy egy névtelen anyuka levelet írt minden szervnek, hogy itt milyen züllött emberek gyűlnek össze, ráadásul drogot is kínáltak neki. Valahogy nem tűnik életszerűnek, hogy egy ötvenéves nőhöz odalépne a díler azzal, hogy "hé, mutter, kell egy kis spuri?".

MN: Csehországban Európa egyik legnagyobb illegális rendezvényét, a Czeh Techet rohamrendőrök verték szét, könnygázzal. Nem féltek, hogy előbb-utóbb ti is hasonló sorsra juttok?

KL: Azt gondolom, hogy bár a napi események egyre inkább rácáfolnak erre, egy ilyen bulit nem kevernek össze a belvárosi zavargással. Egyébként nem félünk az oszlatástól, békések vagyunk, nem fejtünk ki semmilyen erőszakot. Ha helyzet van, mindenkit megkérünk, hogy ne legyen agresszív. A legrosszabb esetben békésen hazamegyünk.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.