87 éves korában elhunyt Bitó László író, orvoskutató – írja a hvg.hu.
Bitó László fiatalon orvosnak készült, az ötvenes években azonban a kitelepítés után munkaszolgálatosként kellett dolgoznia a komlói szénbányában. Az 1956-os forradalomban fogságba esett, a szökése után pedig az Egyesült Államokba emigrált, ahol a Bard College-ban kezdte el orvoskutatói karrierjének az építését. Később a Columbia Egyetemen folytatta tanulmányait.
Orvoskutatóként a szem öregedésével foglalkozott, a nevéhez fűződik a hetvenes években a glaukóma, a zöldhályog egy új gyógyszerének felfedezése.
Az 1990-es években költözött vissza Magyarországra, hazaköltözése után több regényt írt, publicisztikái, esszéi rendszeresen jelennek meg a hazai sajtóban. Első kötetében az 1956-os élményeit dolgozta fel. 2004-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje elismerést.
A glaukóma kezelésében áttörést jelentő gyógyszer kifejlesztése mellett íróként is jelentős életművet hagyott hátra a 87 éves korában elhunyt Bitó László.
Legutóbb 2014-ben készítettünk vele interjút:
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!