Rádiócsönd - Artner Iván halálára

  • Para-Kovács Imre
  • 2007. május 24.

Lélek

Artner Iván a Marsra készült, és - bár az esélyek ellene szóltak - nem adta fel sohasem. Nem volt egy feladós típus, legfeljebb nem hozta szóba a dolgot, nem beszélt róla, ami a legkevésbé sem volt feltűnő, mivel kevesekkel volt hajlandó szót váltani egyáltalán, és még kevesebbekkel értekezett lényeges kérdésekről - elenyészően kevesekkel önmagáról.

Egy nagy és rohadt lakatlan bolygót érzek a torkomban most, hogy próbálom összerakni ezeket a sorokat, próbálom, próbálgatom bevezetni a szövegbe a múlt időt.

David Bowie rossz pojácaként megkísérelte előadni a Földre pottyant embert, de Artner Iván valóban egy idegen volt, aki valahogy itt rekedt, csak félig-meddig értette a híreket, és ahogy elfogadható mennyiségű bizonyíték gyűlt össze egy - talán - a Földhöz hasonló bolygó létezéséről az univerzumban, nem várt egyetlen percet sem.

Amikor a Tilos Rádiót elkezdték összerakni a kifinomult és hatékonyságban alulmúlhatatlan bölcsészek, Artner Iván volt az, aki frekvenciát adott vágyaiknak. Még évekkel később is, amikor már magam is részt vettem a munkában, tanúja voltam egy beszélgetésnek (na jó, nemcsak tanúja, hanem aktív részese), melyben azt próbáltuk tisztázni, hogy a frekvenciák valóban úgy lógnak a dróton, mint a száradó ruhák, egymás mellett, vagy benne vannak a drótban, hosszában elhelyezve.

Szerencsére nem volt ott, mert ideges lett volna.

Volt mit idegeskednie itt, a Hülyék Bolygóján, mert az általános hülyék mellett általában olyanokkal érintkezett, akik csak matematikai (műszaki) hülyék voltak, és ezt értelmiségi gőggel álcázták.

Bízvást állíthatom: ha egyáltalán találkozott, hülyékkel találkozott.

Rég nem találkoztunk már.

Egyik határozott emlékem, amikor előhozta a házból a Tilos az Á utolsó megmaradt székét, amit az átalakításkor mentett meg, és azon tanakodtunk, mit csináljunk vele.

Felgyújtottuk, rátettük a tűzre.

Nagy, nyeldeklős csönd volt, amíg leégett, csak néha igazította meg, hogy egyenletesen lángoljon: először a lábai, aztán az egész.

Nem hatódtunk meg, öreg punkok nem olyanok, csak kussoltunk, és néztük, ahogy leégünk, beleroskadunk a kémiába.

A Flash zenekar basszusgitárosaként tevékenykedett egy ideig, abban a szerencsétlen korszakban, amikor már semminek nem volt tétje, és Barcs doktor csoportja, mint egy zárvány az időben, a megszokott számait nyomta a megszokott közönségnek.

A Flash zenekarról annyit mindenképpen tudni kell, hogy valamikor a kilencvenes években kiesett az időből, és azóta kívül is maradt, teljesen értelmetlen und értelmezhetetlen tevékenységét a tagok legnagyobb meglepetésére folytatja, tulajdonképpen senki sem sejti, miért is létezik, létezett, de fel-felmerül, és akkor lehet örülni.

De annak a korszaknak is vége lett, az értelmetlenség heroizmusa is unalmas lesz egy idő után, főleg, ha valaki rendszeresen az őrrel társaloghat a padlásán, mint tette azt Artner Iván.

Volt egy doboza, amiben drótok voltak, és a drótok végén fémdobozok, és a dobozokban más emberek, más bolygókon, más időkből, halott és élő emberek, akik néha megszólaltak egzotikus, kihalt nyelveken.

Velük tudott igazán társalogni, élőhalott dobozemberekkel.

Egy idő után már nem kellettek hozzá drótok és dobozok.

Egyszer a Rác-kert előtt ült, kezében egy üres whiskysüveggel, és mikrofon nélkül értekezett az űrben tartózkodó haverjaival egészen hajnalig. A felületes szemlélő azt hihette, hogy részeg, pedig dehogy. Létrejött az összeköttetés, és ki kellett használni a kedvező feltételeket, beszélgetni kellett, mindegy, hol volt, mindegy, mit csinált előtte.

Csak arra vagyok kíváncsi, bekapcsolódott-e ő is a kórusba, hogy amikor szöszmötölnek majd más rádiósok a frekvenciák között (melyek lógnak a dróton, akár a zoknik, esetleg benne vannak a drótban, hosszában, összezsúfolva), elcsípik-e a hangját, bejelentkezik-e.

Pontosan ez az a bölcsészlocsogás, amire legyintene, lehülyézne, és nem is magyarázná tovább a nyilvánvaló igazságot: a dobozban csak az van, amit beletesznek, és csak az jöhet ki belőle, ami benne van, és a hangok élnek, a halottak pedig beleroskadnak a kémiába, hogy a biológián keresztül végül matematikává váljanak, és az egész nyavalygás tipikus pótcselekvés, önigazolás és önfelmentés, mert aminek vége van, annak vége van, kár hazudozni.

De én csak ehhez értek, hazudozáshoz és önfelmentéshez.

Tudom például, hogy most már egészen bizonyosan van a Földön kívül élet.

- Hülye! - mondja erre Artner Iván -, aminek vége van, annak vége van.

Rádiócsönd.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.