Uránia Csillagvizsgáló: Szépen ragyogjatok!

Lélek

Ismét látogatható a felújított Uránia Csillagvizsgáló: remek program szép tavaszi-nyári estékre, habár koszból és fényből is lehetne kevesebb.
Ismét látogatható a felújított Uránia Csillagvizsgáló: remek program szép tavaszi-nyári estékre, habár koszból és fényből is lehetne kevesebb.

Diszkréten megbújik a Gellért-hegy oldalában. Idén hatvanéves, ráadásul tavaly felújították, hetekkel ezelőtt pedig átadták a nagyközönségnek. Aki itt dolgozik, pontosan tudja, amit mi, laikusok csak sejtünk: a mesterséges fények és a légszennyező anyagok alkotta aeroszol az égbolt mind nagyobb részét teszi láthatatlanná. Aki szabad szemmel akarna a derült égbolton pislákoló csillagok ezreiben gyönyörködni, az jól teszi, ha minél messzebb menekül a városi fényszennyezéstől - aki viszont marad, jobban jár, ha inkább az Uránia jó százéves, kiváló távcsövét használja.

Vörös csillag

Az Uránia története érdekes módon a világháború után kezdődött. Míg mások a romeltakarítással, a hiperinflációval meg a feketézéssel voltak elfoglalva, addig Kulin György, a legendás asztronómus és a körülötte gyülekező, jórészt amatőr csillagászok már egy új, csillagászati bemutatóhelyként is megfelelő házat kerestek. Így találta meg Kulin a Sánc utca 3/B cím alatt a romos villát, melynek gazdája meghalt a bombatámadás során. Mivel az épület egyetemi kezelésbe került, s annak gazdája, a kultuszminiszter, Ortutay Gyula Kulin régi jó barátja volt, hamarosan kitatarozták az épületet, s megcsinálták a távcsőnek helyet adó teraszt. 1947-ben alakult meg a csillagvizsgálót működtető Magyar Csillagászati Egyesület, és még abban az évben megnyílt a csillagvizsgáló is. A profi karrier helyett az amatőrmozgalom irányítását vállaló Kulint nevezte ki a kultuszminiszter a csillagda első igazgatójának, s szintén Ortutay gondoskodott a berendezésről is - ekkor került ide a korábban az ógyallai obszervatóriumban szolgáló Heyde-féle refraktor (lencsés optikájú távcső), a bicskei csillagvizsgáló 1845-ből származó, 19 centiméteres nyílású Plössl-féle refraktora, és még számos kisebb műszer. A műszerek védelmére kezdetben nem költöttek valami sokat. A Heyde-távcsövet például csupán vitorlavászon védte, majd egy kis eltolható fakunyhót eszkábáltak a csillagászati műszerek fölé, ám ez sem nyújtott megfelelő védelmet, s a nagyobb viharok több alkalommal felborították (!) a távcsövet, bár csodával határos módon nem esett komoly baja. A kupolát csak 1963-ban építették meg. Addig persze sok minden történt. Az előző századfordulós berlini Uránia Társaság mintájára szerveződő MCSE-t persze már a kommunista éra kezdetén gleichschaltolták, és egy - utóbb, több névváltoztatás után Tudományos Ismeretterjesztő Társulatnak (TIT) nevezett - csúcstársadalmi szervezet ellenőrzése alá helyezték. Kulin élete összefonódott az Urániával: az állam általi bekebelezés nyomán elbocsátják állásából (addig is az újpesti Könyves Kálmán Gimnáziumban hoz létre újabb csillagvizsgálót), majd Sztálin halála után, 1954-ben visszahelyezik állásába. Kulin utóbb bábáskodik a Csillagászat Baráti Körének létrejöttekor, s vezeti is az új amatőr szervezetet, majd élete végén még tanúja lehet a Magyar Csillagászati Egyesület újjáalakulásának. Más kérdés, hogy az MCSE központja 2001 óta az óbudai Polaris Csillagvizsgálóban található.

Mit látnak szemeink?

Az Uránia legfőbb ékessége, a legendás, három méter hosszúságú Heyde-távcső még a honi csillagászat atyjának, Konkoly-Thege Miklósnak köszönhetően került Magyarországra. Konkoly-Thege, aki az asztronómia mellett a meteorológia hazai intézménytörténetében is megkerülhetetlen szerepet játszott, már az 1870-es években létesített egy magánobszervatóriumot saját ógyallai birtokán - ezt később az állam tulajdonába engedte át. Itt állította fel 1908-ban a drezdai Gustav Heyde optikus által elkészített távcsövet, mégpedig egy nemzetközi program, a Karl Schwarzschild (ő az, aki Einstein relativitáselméletének továbbgondolása során először számolt a fekete lyukak létével) által a csillagok fényerejének meghatározására szentelt kutatás keretében. A Heyde elengedhetetlenül fontos tartozéka az óramű, amelynek segítségével a távcső követi a Föld forgását, így lehetővé válik egy égitest huzamosabb megfigyelése is. Állítólag korábban a Duna-parti szállókban zajló víg életet is követni lehetett a Heydén, ám amióta megépült a Gellért-hegy oldalában a gigantikus víztározó, annak dombja kitakarja a látogatók elől a panorámát. Szintén gondot jelenthet némely hivalkodóan kivilágított gellérthegyi villa, amely tovább növeli az amúgy is alig elviselhető fényszennyezést. A csillagdát mostanság hétfőn és csütörtökön este nyolctól, szombaton kilenctől tizenegyig látogathatják az asztronómia iránt érdeklődők - ebben az időszakban remek megfigyelésekre ad alkalmat a bolygók és csillagok közt legfényesebb Vénusz, mely három órával a Nap után nyugszik, s szinte egész éjjel látható a Szaturnusz az Oroszlán csillagképben. De akad ott fenn Fiastyúk (Pleiádok), Rák-köd, Orion (ezúttal Tamara nélkül), meg Hold, mely mostanában még a szokottnál is lenyűgözőbb látványt nyújt.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.