Uránia Csillagvizsgáló: Szépen ragyogjatok!

Lélek

Ismét látogatható a felújított Uránia Csillagvizsgáló: remek program szép tavaszi-nyári estékre, habár koszból és fényből is lehetne kevesebb.
Ismét látogatható a felújított Uránia Csillagvizsgáló: remek program szép tavaszi-nyári estékre, habár koszból és fényből is lehetne kevesebb.

Diszkréten megbújik a Gellért-hegy oldalában. Idén hatvanéves, ráadásul tavaly felújították, hetekkel ezelőtt pedig átadták a nagyközönségnek. Aki itt dolgozik, pontosan tudja, amit mi, laikusok csak sejtünk: a mesterséges fények és a légszennyező anyagok alkotta aeroszol az égbolt mind nagyobb részét teszi láthatatlanná. Aki szabad szemmel akarna a derült égbolton pislákoló csillagok ezreiben gyönyörködni, az jól teszi, ha minél messzebb menekül a városi fényszennyezéstől - aki viszont marad, jobban jár, ha inkább az Uránia jó százéves, kiváló távcsövét használja.

Vörös csillag

Az Uránia története érdekes módon a világháború után kezdődött. Míg mások a romeltakarítással, a hiperinflációval meg a feketézéssel voltak elfoglalva, addig Kulin György, a legendás asztronómus és a körülötte gyülekező, jórészt amatőr csillagászok már egy új, csillagászati bemutatóhelyként is megfelelő házat kerestek. Így találta meg Kulin a Sánc utca 3/B cím alatt a romos villát, melynek gazdája meghalt a bombatámadás során. Mivel az épület egyetemi kezelésbe került, s annak gazdája, a kultuszminiszter, Ortutay Gyula Kulin régi jó barátja volt, hamarosan kitatarozták az épületet, s megcsinálták a távcsőnek helyet adó teraszt. 1947-ben alakult meg a csillagvizsgálót működtető Magyar Csillagászati Egyesület, és még abban az évben megnyílt a csillagvizsgáló is. A profi karrier helyett az amatőrmozgalom irányítását vállaló Kulint nevezte ki a kultuszminiszter a csillagda első igazgatójának, s szintén Ortutay gondoskodott a berendezésről is - ekkor került ide a korábban az ógyallai obszervatóriumban szolgáló Heyde-féle refraktor (lencsés optikájú távcső), a bicskei csillagvizsgáló 1845-ből származó, 19 centiméteres nyílású Plössl-féle refraktora, és még számos kisebb műszer. A műszerek védelmére kezdetben nem költöttek valami sokat. A Heyde-távcsövet például csupán vitorlavászon védte, majd egy kis eltolható fakunyhót eszkábáltak a csillagászati műszerek fölé, ám ez sem nyújtott megfelelő védelmet, s a nagyobb viharok több alkalommal felborították (!) a távcsövet, bár csodával határos módon nem esett komoly baja. A kupolát csak 1963-ban építették meg. Addig persze sok minden történt. Az előző századfordulós berlini Uránia Társaság mintájára szerveződő MCSE-t persze már a kommunista éra kezdetén gleichschaltolták, és egy - utóbb, több névváltoztatás után Tudományos Ismeretterjesztő Társulatnak (TIT) nevezett - csúcstársadalmi szervezet ellenőrzése alá helyezték. Kulin élete összefonódott az Urániával: az állam általi bekebelezés nyomán elbocsátják állásából (addig is az újpesti Könyves Kálmán Gimnáziumban hoz létre újabb csillagvizsgálót), majd Sztálin halála után, 1954-ben visszahelyezik állásába. Kulin utóbb bábáskodik a Csillagászat Baráti Körének létrejöttekor, s vezeti is az új amatőr szervezetet, majd élete végén még tanúja lehet a Magyar Csillagászati Egyesület újjáalakulásának. Más kérdés, hogy az MCSE központja 2001 óta az óbudai Polaris Csillagvizsgálóban található.

Mit látnak szemeink?

Az Uránia legfőbb ékessége, a legendás, három méter hosszúságú Heyde-távcső még a honi csillagászat atyjának, Konkoly-Thege Miklósnak köszönhetően került Magyarországra. Konkoly-Thege, aki az asztronómia mellett a meteorológia hazai intézménytörténetében is megkerülhetetlen szerepet játszott, már az 1870-es években létesített egy magánobszervatóriumot saját ógyallai birtokán - ezt később az állam tulajdonába engedte át. Itt állította fel 1908-ban a drezdai Gustav Heyde optikus által elkészített távcsövet, mégpedig egy nemzetközi program, a Karl Schwarzschild (ő az, aki Einstein relativitáselméletének továbbgondolása során először számolt a fekete lyukak létével) által a csillagok fényerejének meghatározására szentelt kutatás keretében. A Heyde elengedhetetlenül fontos tartozéka az óramű, amelynek segítségével a távcső követi a Föld forgását, így lehetővé válik egy égitest huzamosabb megfigyelése is. Állítólag korábban a Duna-parti szállókban zajló víg életet is követni lehetett a Heydén, ám amióta megépült a Gellért-hegy oldalában a gigantikus víztározó, annak dombja kitakarja a látogatók elől a panorámát. Szintén gondot jelenthet némely hivalkodóan kivilágított gellérthegyi villa, amely tovább növeli az amúgy is alig elviselhető fényszennyezést. A csillagdát mostanság hétfőn és csütörtökön este nyolctól, szombaton kilenctől tizenegyig látogathatják az asztronómia iránt érdeklődők - ebben az időszakban remek megfigyelésekre ad alkalmat a bolygók és csillagok közt legfényesebb Vénusz, mely három órával a Nap után nyugszik, s szinte egész éjjel látható a Szaturnusz az Oroszlán csillagképben. De akad ott fenn Fiastyúk (Pleiádok), Rák-köd, Orion (ezúttal Tamara nélkül), meg Hold, mely mostanában még a szokottnál is lenyűgözőbb látványt nyújt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.