Geocaching – Ládák a rengetegben

Lokál

Mi a közös egy somogyi rőzserakásban és a Lánchíd pillérjében? Mit rejt a nyíregyházi zsinagóga kertje? Például diafilmes dobozkákat, alternatív jelszavakat, használt buszjegyet. A geocaching Magyarországon is tömegsporttá vált.

"Kumin Ferenc (jelenleg nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkár - a szerk.) honosította meg nálunk a geocachinget. Az USA-ban ismerte meg a játékot" - meséli Görgényi István, a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület elnöke. Az első ládát 2001 júniusában helyezték el az Egri csillagok hajdani forgatási helyszínén (Bővebben: Mókusok a dobozzal , Magyar Narancs, 2001. szeptember 13.), a szabályokat a Kumin barkácsolta weboldalon tették közzé, de a játék terjedésében nagy szerepe volt az Index geocachingfórumának is.

Ötven találat

false

 

Fotó: Narancs

Egy apró dobozba egy jelszót - s ha akarunk, némi ajándékot - rejtünk, s olyan helyre dugjuk, ahol van valami látnivaló. Így válhat a kirándulás, a városnézés kincskereséssé. Nem kell más, csak egy GPS vagy egy okos telefon. "A GPS-be előzetesen letölthetők a ládák koordinátái, és nagyon jó minőségű térképeket is tartalmaz, így képes megjeleníteni a keresendő pontokat látványosan, illetve navigálni. Az okos telefon is hasonlóan dolgozik; célszoftverek segítik a ládakeresést. Ezekkel rögtön be is jelenthetjük a sikerünket a weblapunkra" - mondja Görgényi, hozzátéve, hogy azért nem jellemző, hogy valaki GPS nélkül játsszon.

A geocaching elődjének a letterboxing nevű játékot tekinthetjük, ez a játék Nagy-Britanniából indult úgy 150 éve, így nem szükséges hozzá sem GPS, sem okos telefon. Hazánkban ez kevésbé lett népszerű, internetes oldalán (letterboxing.hu) mindössze négy postaláda leírását találjuk, s egy közülük a geocaching oldallal közös.

2004-ben megalakult a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület (lásd keretes írásunkat). "Elkészült a weboldal (geocaching.hu), rengeteg funkcióval, bevezettük a ládamoderációt, vagyis a kezdetektől eltérően csak egy tizenkét tagú testület által jóváhagyott láda jelenhet meg az oldalon, és csak azok rejthetnek el bármit, akik már találtak dobozkákat - mondja Görgényi. - Fontos változás, hogy sok ládában ma már csupán egy jelszót találhatunk, ajándékokat nem, gyakori volt ugyanis a kiürült doboz, amiből kivették az apróságokat, de nem tettek a helyére semmit."

Az eldugott ládák sokfélék lehetnek: hagyományosan egy nem túl nagy méretű dobozt dugnak el jelszóval és egy füzettel, ebbe írhatjuk be, hogy megtaláltuk, illetve ha van észrevételünk. A jelszó azért fontos, mert a honlapon regisztrált ládázók így tudják igazolni a megtalálást, s ötven után maguk is elrejthetnek egyet. (Csak budapesti ládák nem számítanak, mivel az úgy túl egyszerű lenne.) De a hagyományos dobozok mellett létezik virtuális is, ami csupán egy adott koordinátán található felirat, például egy szobor keletkezési dátuma, illetve "multi", ami pedig több pontból álló ládasorozat, sokszor fejtörőkkel tarkítva. És akkor még nem is esett szó a mozgó ládáról, amit ha megtalálunk, továbbvihetünk, és egy új helyen ismét elrejthetjük. Ezek általában tematikusak, például várakat vagy tavakat kell körbeutazni értük.

Jelenleg 3802 aktív ládát kereshetünk (közülük elég sok esik a környező országokba), az utolsót május 9-én helyezték el. A magyar honlap mellett elérhetjük a nemzetközi játék oldalát is (geocaching.com), amivel van némi együttműködés és átfedés, vannak közös ládák, kedvencünk természetesen a Magyar Narancs Tihany-Sajkodból.

Ha a rejtő úgy dönt, hogy a jelszó mellé elhelyez ajándékokat, szíve joga, de ennek is megvan a szabálya. "Bármi lehet, ami nem élelmiszer, nem romlandó, nem veszélyes és nem illegális. Persze így is gyakran találkozni használt buszjeggyel, papír zsebkendővel és lejárt szavatosságú csokiszelettel is. Ez azért aggályos, mert gyakori, hogy például a vaddisznók kiszimatolják és szétrágják a műanyag dobozt a csemegéért." - mondja Görgényi. A moderátori testületre azért van szükség, hogy ne legyen indokolatlan ládahalmozás, bár ha két, egymástól független érdekesség is van egy helyen, akkor engedélyezik több láda elrejtését is. Aki szeretne valamit eldugni, annak egy hosszú kérdéslistán is át kell rágnia magát, nem elég csak megadni a koordinátákat. A helyszín és a látnivalók leírása, fényképek feltöltése és a nehézségi szint megadása mellett olyan kérdéseket is meg kell válaszolnia, mint például azt, hogy "babakocsit toló család induljon-e a láda keresésére?".

Kriptában csörögnek

A játék népszerűségét mi sem mutatja jobban, mint a 83 700 regisztrált felhasználó. Közülük 21 700-an már legalább egy dobozt meg is találtak, vagyis azért úgy tűnik, a többség inkább a közösség által hosszú évek alatt kifejlesztett, ingyenesen letölthető turistatérkép miatt regisztrált. "Ez olyan térkép, melynek útjait és tereptárgyait valós bejárás során rögzítik, és a szerkesztők ezeket a nyomvonalakat és objektumokat rajzolják be. Ez egy nagyon komoly adatbázis, melyet igen sokan használnak nonprofit célokra" - így Görgényi.

Az évek során a regionális rendezvények is megszaporodtak, ilyenek a dél-dunántúli, a debreceni vagy a kelet-magyarországi események, amelyeket a helyi csoportok szerveznek, de persze nem csak az odavalósi játékosok vesznek rajtuk részt (Az első ilyen rendezvényről lásd A kis dobozok tizenöt pontja című cikkünket, Magyar Narancs, 2002. május 16.). "Van már hat éve saját teljesítménytúránk minden tavasszal, ami benne van az országos teljesítménytúra-adatbázisban is, tehát nyitott rendezvény. December 24-én éjfélkor pedig geokarácsonyozunk, ami azt jelenti, hogy mindig elvállalja valaki a geojézuska szerepét, majd különböző fejtörőkkel rávezeti a játékosokat, hogy hol lehet az a fenyőfa, amit feldíszített, és a közelében elhelyezett egy ládát, tele ajándékokkal" - meséli az egyesület elnöke.

"Amint van egy kis szabadidőnk, megnézzük, van-e a közelben geoláda, és elindulunk megkeresni." Barbara és Gergely csak január óta játszik, de már közel ötven ládát találtak. Budapesten éppúgy keresgélnek, mint vidéken. "Az interneten olvastam róla, és kíváncsi voltam, vajon van-e láda a szülővárosomban" - meséli Barbara. Szerinte könnyű ráérezni a játék ízére. "Öt-hat megtalálás után már kezded sejteni, milyenek a potenciális rejtekhelyek, egyszerűen adják magukat, te pedig gyorsan rutinossá válsz." Gergely szerint vonzó az is, hogy a honlap egyszerű és jól funkcionál, az okos telefonra letölthető alkalmazás pedig ingyenes és jól kezelhető. "Egyszer a Gellért-hegyen az egyik ládában egy működő mobiltelefonra bukkantunk. Ma is használom" - meséli. "Egy másik alkalommal sötétedés után kerestünk fel egy temetőt, ahol egy kripta mögött volt elrejtve a láda. Sajnos minden csupa szemét volt" - teszi hozzá Barbara.

Önként és dalolva

A Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület önkéntesekkel dolgozik, alkalmazottja nincs, mindenki a szabadidejét áldozza rá. Az egyesületbe bárki beléphet, aki legalább két éve regisztrált az oldalon, van egy rejtett vagy egy adoptált ládája, illetve legalább 300-at megtalált. Viszont bárki lehet pártoló tag, nem kell mást tennie, mint regisztrálni az oldalon, és befizetnie a 3000 Ft-os pártolói díjat évente. "A tagjaink kapnak egy kártyát, mellyel különböző kedvezményeket vehetnek igénybe, például a rendezvényeinken kedvezőbb nevezési díjat fizethetnek" - mondta Görgényi. Az oldal szolgáltatásai ingyenesek, a támogatás a játék fenntartási költségeihez szükséges.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.