20 forintos operett a Józsefvárosban

Mókusünnep hajléktalanokkal

  • Iványi Zsófia
  • 2012. október 20.

Lokál

Karácsonyfadíszekkel csinosított, adományokból varrt tengerészjelmezbe bújt hajléktalanok, aktivisták és gyerekek; egy lomokból épített, zenélő óriásmókus; a hatalmas rágcsálót körbetáncoló vidám sokadalom; mókusvérként körbekínált málnaszörp; maguk készítette hangszerekkel a kerekeken guruló állat gyomrában muzsikáló zenészek - nem, nem a legújabb Lynch-film egyik jelenetét, hanem egy rendhagyó szociokulturális projekt záróeseményét próbáltuk meg a fentiekben összefoglalni.

A nyolcadik kerületi dzsumbuj közepén kilenc hétig palackokból, gumiabroncsokból, kidobott háztartási gépekből és egyéb limlomokból épített mókus, valamint a hozzá kapcsolódó kulturális programok rengeteg hajléktalannak, helyi lakosnak és legfőképp a környéken élő gyerekeknek nyújtottak egész napos elfoglaltságot. A józsefvárosi önkormányzat által kölcsönadott és kipucolt üres telken a mókusépítés-szépítés mellett volt táncóra, jógaedzés, nyelvtanfolyam, énekóra és írói kurzus; betérhetett ide bárki, aki társaságra, meleg ételre, kávéra vagy csak valamiféle elfoglaltságra vágyott. "Akik bármilyen formában részt vettek, azoknak ez óriási élmény" - mondja Lée József, aki tíz éve él hajléktalanként: eleinte az utcán, majd szállón, most pedig egy 19. kerületi lakásban, ahol nincs se víz, se villany. "De legalább van" - mondja derűsen "otthonáról" a Fedél Nélkül szerkesztőségében és a Menhely Alapítványnál önkéntesként dolgozó középkorú férfi, aki szerint hihetetlenül ritka egy hajléktalan életében az az érzés, amit a Mókus-projekt sokaknak adott: hogy fontosnak érezheti magát, bevonják valamibe, s ha ideiglenesen is, de

visszakapja az önbecsülését

Az óriásmókus ötlete egy Fedél Nélkülben megjelent novellából származik, melynek hőse Mókus Márkus, az állati jogok országgyűlési biztosa, akit annyira felháborít a hajléktalan meztelen csigákkal szembeni kegyetlen és szívtelen bánásmód, hogy első munkanapján agyvérzést kap. Horváth Csilla, a mese szerzője sokáig maga is az utcán és éjjeli menedékekben élt, majd a családja és pár szociális szervezet segítségével sikerült munkát és albérletet találnia. "Ez a projekt közelebb hozza a nyolcadik kerület lakóit egymáshoz. Sok szociális probléma ebben a kerületben sűrűsödik; ha ezeket megoldani nem is tudjuk, a csoportok közti ellenségeskedést enyhíteni lehet" - vélekedik a Mókus Márkus szerzője, aki jelenleg a hajléktalan-ellátásban dolgozik szociális asszisztensként.


Fotó: Németh

A Tolnai Lajos utcai foghíjtelken a Pneuma Szöv. nyitott budapesti hálózat és a német Mobile Albania művészcsoport közös munkájának köszönhetően megvalósult mókusprojekt a jelek szerint igen jó hangulatban telt. A többfunkciós (guruló, zenélő, gyümölcscentrifugáló és aprócska színházi térként is hasznosítható) mókus hangszereit - mondanunk sem kell: kidobott kacatokból - a Bélaműhely zenekar vezetésével fabrikálták össze; a záróprodukció, a Koldusopera mókusos átirata pedig Sarah Günther, a projekt művészeti vezetőjének ötlete volt. Így hát múlt szombaton kora délután a cirka négy méter magas, inkább szürkemarhára, mint mókusra emlékeztető, szőr gyanánt (adományozott) emberi hajat viselő óriásépítmény, hasában a zenészekkel, karácsonyfának öltözött matrózok benyomását keltő felnőttek és gyerekek által körbeugrálva, a mókustematikát körbejáró dalok kíséretében kigurult a Tolnai Lajos utcából, és megkezdte göröngyös útját a hogy, hogy nem ideális bulihelyszínnek ítélt Kálvária tér felé. A 20 forintos operett mobil előadását az ablakokban lógó és az utcára leszaladó helyi lakosok szemmel látható csodálkozással fogadták ("Kisasszonyka azzal a pennával, tetszik tudni, mit gurigázik itt ez a süvöltő szörnyeteg?"), de a többségnek tetszett, sokan csatlakoztak a menethez - főleg gyerekek, akik a mókus leesett darabjaival heves kardvívásba kezdtek. Útközben öten-hatan megállnak segíteni az úttest szélén saját mocskában fekvő hajléktalannak. Felhívják a Menhely Alapítványt, de mint kiderül, nekik hétvégén nincs autójuk, csak este tudnak eljönni az öntudatlan állapotban lévő férfiért. Mentőt nincs értelme hívni: ha megtudják, hogy egy hajléktalanról van szó, vagy ki se jönnek, vagy ha mégis, akkor beviszik a detoxba, ahol hatezer forint az ellátás - mondja az egyik lány, aki hátramaradt segíteni. Jobb megoldás híján a járdán lévő kartondobozokhoz segítik a szörnyű állapotban lévő férfit, megvárják, míg leül, aztán mindenki csatlakozik a mókusmenethez.

"A mókus célja egy nyitott találkozóhely, egy közösség létrehozása a Józsefvárosban, ami alkalmat ad az embereknek arra, hogy az alkotáson keresztül jobban megismerjék egymást" - foglalta össze a projekt lényegét Berecz Zsuzsa produkciós vezető, hozzátéve: remélik, jövőre is folytatódhat a közös alkotás és játék. A figyelemfelkeltésnek is szánt programsorozathoz a Vagyunk Otthontalan Művészek Egyesülete, az UccaMűvész Egyesület, a Menhely Alapítvány, valamint a FÜGE (Függetlenül Egymással Közhasznú Egyesület) is csatlakozott. A vidám felvonulást pár szavalat, a gyerekek táncelőadása, óriásmogyoró-törés és mókusvérivás zárta, majd visszagurították a hatalmas rágcsálót a Tolnai utcába, ahol levetítették a többhetes közös munka alatt felvett szappanoperettet. "Jópofa, szórakoztatja és elgondolkodtatja az embereket" - vélekedik a projektről Plech László, aki egy közeli hajléktalanszállón lakik, és az elejétől a végéig részt vett a műhelymunkában. A hat éve hajléktalan férfi szerint arra mindenképp jó volt ez a pár hét, hogy "valami végre hozott egy kis értelmet a nem létezőbe".

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”