helyrajzi szám

Mozaik a kórház bejárata fölött

Lokál

Az Állami Alkalmazottak Horthy Miklós Gyógy­intézetének létrehozásáról már 1930-ban törvény rendelkezett, de a tervek csak évekkel később készültek el.

Csánk Elemér építész műve a Kútvölgyi úti épületkomplexumról 1938-ban született, ekkor a munkálatok is megkezdődtek, ám az átadást a háború miatt többször el kellett halasztani. A 267 ágyas gyógyintézet felavatására 1943 karácsonya előtt került sor, és a napilapok egytől egyig Európa legkorszerűbb kórházaként emlegették. A korszak építészeti folyóirata, a Tér és Forma sem fukarkodott a dicsérő szavakkal. „Külsejét sima, nyugodt vonalak uralják. A tervező szemmel láthatóan törekedett arra, hogy egyedüli díszítőeleme az arányok helyes megválasztása legyen” – írta Barna József, azt is hozzátéve, hogy a bejárat fölé azonban valódi díszítő­elem került, Metky Ödön szobrászművész mozaikja, amely „a családi élet szépségét és az orvosi hivatás magasztosságát hirdeti” – nemcsak a csoportképpel, amelynek közepén Jézusra emlékeztető alak áll, hanem feliratokkal is: „Az ifjúság egészsége a nemzet jobb jövőjének záloga” vagy „Nem vagyunk az élet urai, de a romlással harcba szállunk”.

Valami hasonlót képzelhettek az 1949-ben hatalomra került kommunisták is, persze csak elvi alapon. A következő évtizedekben a „nemzet jövőjének záloga” a pártelitre és a „híres emberekre” korlátozódott a hivatalosan Központi Állami Kórháznak nevezett, ám csak Kútvölgyiként emlegetett létesítményben. „Kossuth-díja és anélkül is tekintélyes írói rangja szerint joga volt igénybe venni e gyógyintézet kitűnő orvosi ellátását. Ám hiába került oda, minden alkalommal megszökött: egyszer köntösben, pizsamában és papucsban taxizott haza” – írták Tersánszky Józsi Jenőről, aki azon kevesek közé tartozott, akiket kifejezetten idegesített a megkülönböztetett bánásmód.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.