helyrajzi szám

Mozaik a kórház bejárata fölött

Lokál

Az Állami Alkalmazottak Horthy Miklós Gyógy­intézetének létrehozásáról már 1930-ban törvény rendelkezett, de a tervek csak évekkel később készültek el.

Csánk Elemér építész műve a Kútvölgyi úti épületkomplexumról 1938-ban született, ekkor a munkálatok is megkezdődtek, ám az átadást a háború miatt többször el kellett halasztani. A 267 ágyas gyógyintézet felavatására 1943 karácsonya előtt került sor, és a napilapok egytől egyig Európa legkorszerűbb kórházaként emlegették. A korszak építészeti folyóirata, a Tér és Forma sem fukarkodott a dicsérő szavakkal. „Külsejét sima, nyugodt vonalak uralják. A tervező szemmel láthatóan törekedett arra, hogy egyedüli díszítőeleme az arányok helyes megválasztása legyen” – írta Barna József, azt is hozzátéve, hogy a bejárat fölé azonban valódi díszítő­elem került, Metky Ödön szobrászművész mozaikja, amely „a családi élet szépségét és az orvosi hivatás magasztosságát hirdeti” – nemcsak a csoportképpel, amelynek közepén Jézusra emlékeztető alak áll, hanem feliratokkal is: „Az ifjúság egészsége a nemzet jobb jövőjének záloga” vagy „Nem vagyunk az élet urai, de a romlással harcba szállunk”.

Valami hasonlót képzelhettek az 1949-ben hatalomra került kommunisták is, persze csak elvi alapon. A következő évtizedekben a „nemzet jövőjének záloga” a pártelitre és a „híres emberekre” korlátozódott a hivatalosan Központi Állami Kórháznak nevezett, ám csak Kútvölgyiként emlegetett létesítményben. „Kossuth-díja és anélkül is tekintélyes írói rangja szerint joga volt igénybe venni e gyógyintézet kitűnő orvosi ellátását. Ám hiába került oda, minden alkalommal megszökött: egyszer köntösben, pizsamában és papucsban taxizott haza” – írták Tersánszky Józsi Jenőről, aki azon kevesek közé tartozott, akiket kifejezetten idegesített a megkülönböztetett bánásmód.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.