helyrajzi szám

Szabadság tér

Lokál

Ma is sokan azt gondolják, hogy a Lipótváros egyik legnagyobb közterét csak 1945 után nevezték el a szabadságról.

Való igaz, hogy a II. világháború után terjedt el e fogalom sűrű köztéri névhasználata (még a Svábhegyből is Szabadság-hegy lett), ráadásul a téren egy méretes szovjet hősi emlékmű található, mégis jóval korábbi az elnevezés. Amelynek az egészen konkrét oka az, hogy 1897-ig itt állott az ún. Újépület (német nevén Großes ärarial Gebäude – katonai nagyépület), de nem egyetlen épületként, hanem komplett erőd- és börtönrendszerként. Építését II. József rendelete nyomán 1786-ban kezdték el, de a munkálatok csak 1814-ben fejeződtek be, a teret teljesen körbeölelő építménybe az akkoriban létrehozott ötödik tüzérezredet költöztették. Az objektum az 1848/49-es szabadságharc után vált hírhedtté: itt végezték ki Batthyány Lajos miniszterelnököt 1849. október 6-án, és másokat is, az udvaron pedig 33 akasztófát állítottak fel, név­táblákkal; azoknak a nevét írták rájuk, akiket távollétükben ítéltek halálra, mint Kossuth Lajost, Petőfi Sándort, Táncsics Mihályt, Andrássy Gyulát. Ekkor az Újépület börtönként is üzemelt, Madách Imre is itt raboskodott.

A kiegyezés után a gyűlölt és rettegett építményt a magyar állam sem lenyelni, sem kiköpni nem tudta. Az 1873-as városegyesítés után egyre közelebb került a belvároshoz, az ingatlan területe egyre többet ért, ám mivel az a közös osztrák–magyar hadsereg tulajdonában állt, Bécsben döntöttek az Újépület jövőjéről. Közben olyan ötletek merültek fel a hasznosításával kapcsolatban, hogy árvaház legyen vagy nyomda. A katonaság csak 1892-ben mondott le róla, ezután lett egyértelmű, hogy bontani fognak, majd a Közmunkatanács tervpályázatot írt ki a terület hasznosítására. Aztán újabbakat. Négy év alatt legalább száz rendesen megszerkesztett tervet tanulmányozhatott át a kiíró, de hiába volt miből válogatni, 1896-ban – talán a változatosság kedvéért – kiírtak egy nemzetközi tervpályázatot is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.