Csúszik Nolan filmje és az Oscar is
Tenet_top_story_lead.jpg

Csúszik Nolan filmje és az Oscar is

  • narancs.hu
  • 2020. június 17.

Mikrofilm

Döcögve, de lassan visszaáll a rend a filmvilágban.

A vírushelyzet enyhülésével lassan világszerte nyitnak a filmszínházak, jobbára azonban egyelőre csak régebbi kasszasikereket játszanak; na meg ürességtől kongnak a mozik.

Épp ezért mindenki messiásként várja Christopher Nolan legújabb moziját, a Tenet-et, amin hatalmas a teher: be kellene indítania és ezáltal megmentenie a nyári szezont. A forgalmazó Warner Bros. eredetileg július 17-re tűzte ki a premiert, és a járvány közepette is makacsul ragaszkodott ehhez az időponthoz - ha minden igaz, elsősorban Nolan miatt.

Így vált a Tenet az újranyitás jelképévé

A legfrissebb hírek szerint azonban a stúdió mégsem merte bevállalni a rizikót, és július 31-re halasztotta a premiert. Hogy kiszolgálják a Nolan-fanokat, az eredeti, júius 17-i időpontban újra moziba küldik a rendező egyik legnagyobb sikerét, az idén 10 éves Eredet-et.

Szintén csúszik egy másik blockbuster, a Wonder Woman 1984 premierje - immár másodszor. Eredetileg június 5-én rajtolt volna, amit a vírus miatt augusztus 14-re módosítottak. Az új időponttal igyekszenek biztosra menni: két hónappal rakták arrébb Gal Gadot szuperhősnőjét, így az október 2-án veszi majd be a mozikat.

Kérdés, a Warner Bros. lépését követni fogja-e riválisa, a Disney is. Jelenleg úgy áll a helyzet, hogy az egyébként is botrányokkal teletűzdelt Mulan élőszereplős remake-je lesz a vírus utáni első igazi, nagyköltségvetésű film a mozikban, annak premierje ugyanis még mindig július 24-re van kitűzve.

A koronavírus hozhatja el a Disney első nagy bukását

A Disney letérdelt Kína előtt - de a fertőzés miatt lehet, hogy ott be sem tudják mutatni a mozit. Az elmúlt években a világ egyik leghatalmasabb szórakoztatóipari cégévé váló Disney rég nem a tündibünti mesékről ismert egeres stúdió: inkább egy óriási gépezet, ahol a színészválasztástól kezdve a szuperhősök köpenyének színén át az utolsó röhögcsélős sztárinterjúig minden tökéletesen ki van számítva.

A Mulan-t két kisebb költségvetésű film előzheti meg: az eszét vesztő Russel Crowe thrillere, az Unhinged, valamint a The Broken Hearts Gallery című romantikus film, mindkettő július 10-én debütálhat. A nyári moziszezon megmentésért pedig augusztusban olyan mozik szállnak harcba, mint a legújabb SpongyaBob; az Antebellum: A kiválasztott, valamint a Kampókéz remake-je.

Csúszásban az Akadémia is

A koronavírus azonban nemcsak a követező néhány hetek és hónapok mozis menetrendjét bolygatta fel, hanem az egész díjszezont.

Az eredetileg február 28-ra tervezett 2021-es Oscar-díjátadót két hónappal később, 2021. április 25-én rendezik majd meg. A hírnek elsősorban maguk a filmesek, valamint a stúdiók és forgalmazók örülhetnek: így ugyanis az eredetileg december 31-ig tartó nevezési pediódus is két hónappal kitolódik.

A vírus után éledező filmvilág tehát egy kis levegőhöz jutott - így lehetséges, hogy be tudják fejezni az utómunkálatokat az olyan, díjesélyes filmeken, mint Ridley Scott The Last Duel-je, vagy épp Bazz Luhrmann Elvis Presley-filmje. Az utóbbi forgatásán kapta el a vírust Tom Hanks.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.