A DocPro november 7-10. között négy napon keresztül kínál izgalmas programokat mindenkinek, aki érdeklődik a dokumentumfilmek és azok készítése iránt. Miután a november 6-i nyitónapon megnéztük a KIX című nyitófilmet, másnap, november 7-én csütörtökön 14:00-15:30 között betekintést nyerhetünk abba is, miként állt össze a tizenkét éven át forgatott film. A mesterkurzuson az egyik rendező, Révész Bálint, valamint Kiss Viki Réka producer vesz részt. A helyszín a CEU Nádor utcai épületének B Auditoriuma. Az angol nyelvű programot rendezőknek, vágóknak, producereknek, filmes hallgatóknak, valamint minden érdeklődőnek ajánlják.
Ezt követően ugyanazon a helyszínen Dan Curean tart mesterkurzust Okszána Szarkiszova vezetésével és moderálásával, melyben betekintést nyújt a Családi Képkockák című film elkészítésébe, bemutatva, hogyan formálódott a kreatív folyamat az ötlettől a gyártási lépéseken át egészen a végső vágásig. Magát a filmet másnap, november 8-án 18:30-tól vetítik a Toldiban, valamint hétfőn, november 11.én 16:00-tól a Művészben a Képkereső szekció keretében. Az angol nyelvű programot elsősorban azoknak a filmszakos hallgatóknak és laikusoknak ajánlják, akik érdeklődnek az archív anyagokkal és talált felvételekkel való munka iránt.
November 8-án, pénteken 14:00-15:30 között Megmutatni és megvédeni - Etika az érzékeny témákat feldolgozó filmekben címmel rendeznek kerekasztal-beszélgetést a CEU Nádor utcai épületének A Auditóriumában. Ezen Rubi Anna, Az életed nélkülem, Révész Bálint, a KIX, Szvitlana Liscsinszka, az Egy kissé idegen és Ilyas Yourish, a Kamay rendezői vesznek részt, a moderátor Püspök Botond, a Túl közel rendezője lesz. A beszélgetés a dokumentumfilmesek etikai felelősségét járja körül: hogyan mutassanak be olyan érzékeny, összetett témákat, mint az öngyilkosság, a sérültek, a családi történetek, vagy miképp ábrázoljanak olyan veszélyeztetett csoportokat, mint például a gyerekek. A beszélgetés angol nyelven folyik.
Ugyyanazon a napon 16 órától a CEU épületének 103-as termében hasonlóan érdekfeszítő beszélgetést rendeznek. A Külső szemek, bensőséges történetek – Kinek van joga mesélni? témája a dokumentumfilmesek személyes érintettsége lesz: mennyire fontos, hogy a filmes az által bemutatott közösség része legyen? Rendezhet-e például egy fehér európai filmet egy fekete afrikai vagy dél-amerikai törzsről? A résztvevők Chloe White, a The Stimming Pool producere, Somogyvári Gergő, a Fanni kertje rendezője, a moderátor Marton Krisztián író, forgatókönyvíró. A beszélgetés nyelve ezúttal is az angol.
November 9-én, szombaton 10:30-tól a CEU 103-es termében a média kerül a középpontba: Hogyan reprezentáljuk a dokumentumfilmet a médiában? – Dokumentumfilmek és kritikai megközelítésük a beszélgetés címe, a résztvevők Fuchs Máté és Haragonics Sára rendező, Gyöngyösi Lilla és Kránicz Bence újságíró, a moderátor Pozsonyi Janka újságíró lesz. Ők elsősorban azt tárgyalják meg, hogyan érdemes kritikát írni olyan dokumentumfilmekről, melyek valódi emberek életét mutatják be.
Szintén szombaton 13:30-tól a 101-es teremben a finanszírozás nehézségei kerülnek górcső alá. Natali Cshartisvili (projekt manager, Chai Khana Media, KineDok Georgia), Eva Križkova (rendező, fesztiváligazgató One World Slovakia), Julianna Ugrin (producer, Éclipse Film, HU), Agnieszka Zwiefka (rendező, A néma fák, PL) Alex Shiriaieff (vezető producer, EuroArctic Media Group) moderátor részvételével arról beszélget, miként lehetséges dokumentumfilmet készíteni olyan országokban, ahol politikai nyomás és cenzúra akadályozza az alkotói szabadságot.
És még mindig szombat: 16 órától kezdődik a CEU 103-as termében a Verzió egyik legjobban várt és legfontosabb szakmai programja, a DocLab Pitch, melyet immár kilencedik alkalommal rendeznek meg. Rendezők, vágók és producerek mutatják be készülőben lévő filmterveiket, a mentoraik iránymutatása mellett kidolgozott jeleneteiket a nagyközönségnek és a szakmai zsűrinek.
November 10-én vasárnap 14 órától Kazincbarcika, majdnem Hollywood címmel rendeznek vetítést és beszélgetést a 103-as teremben. Ennek során válogatást mutatnak be az elmúlt tizenkét év közel száz rövid dokumentumfilmjéből, melyeket a Színház- és Filmművészeti Egyetem nemzetközi és magyar dokumentumfilmes osztálya készített az évi terepgyakorlatukon Kazincbarcikán. A vetítés után a magyar alkotók Almási Tamással és Kékesi Attilával, valamint Zurbó Dorottyával és Meggyes Krisztinával beszélgetnek munkáikról. Néhány kivételtől eltekintve ezeket a vizsgamunkákat eddig nem láthatta a közönség.
A szakmai programok ingyenesek, regisztráció nem szükséges.
A Verzió Fesztivállal lapunk idén is kiemelten foglalkozik. Fesztiválbeharangozónkat ide, a magyar filmekről szóló összefoglalónkat pedig ide kattintva érhetik el. Somlyai Fanni programigazgatóval készült interjúnkat ide kattintva olvashatják.
További információk a Verzió honlapján.