Harvey Keitel a Narancsnak: „Akkoriban cipőt árultam és színiiskolába jártam”

Mikrofilm

Kicsi, de fontos szerepet játszik Az írben. E-mailen intéztünk kérdéseket hozzá, és a legenda válaszolt.

Magyar Narancs: Több mint 50 éve, a Ki kopog az ajtómon? című filmmel kezdődött a munkakapcsolata Martin Scorsese-vel. Emlékszik a legelső személyes találkozásukra?

Harvey Keitel: Marty a New York Universityn tanult, én meg cipőket árusítottam Manhattanben.

MN: Az első film, amelyben ön és Robert De Niro együtt szerepeltek, az Aljas utcák volt. Mondhatjuk, hogy De Nirót és önt is Scorsese fedezte fel? Az Aljas utcák hozta meg De Nirónak is az áttörést.

HK: Inkább úgy mondanám, hogy engem biztosan Marty fedezett fel. Mire az Aljas utcákban együtt szerepeltünk, Robert már játszott néhány filmben, némi hírnévre már szert tett filmes körökben. De talán úgy helyes, ha azt mondom, Marty és én egymást fedeztük fel. Ő volt az első film szakos diák a New York University történetében, aki 35 mm-es játékfilmet rendezett: ez volt a Ki kopog az ajtómon? Én akkoriban cipőt árultam és színiiskolába jártam egyszerre.

false

Marty a szakmai lapokban adott fel hirdetést, amelyben az állt, hogy meghallgatásokat tart az egyetemi filmjéhez. Egyike voltam azoknak, akik válaszoltak a hirdetésére. Ingyenmunka volt, nem járt érte pénz, de sokan jelentkeztek, hiszen színészi tapasztalatot lehetett szerezni. A hétvégeken forgattunk egy teljes télen át.

MN: Az írben Angelo Bruno (1910–1980) olasz–amerikai maffiózót alakítja. Hol helyezkedett el a maffia hierarchiájában ez az alak?

HK: Ő volt az Egyesült Államok keleti parti maffiájának az egyik feje.

MN: Egy másik valódi maffiózó is szerepel a filmográfiájában: Mickey Cohent alakította a Bugsyban, Oscarra is jelölték érte. Cohen és Bruno hasonló figurák voltak?

HK: Mindketten nagyon befolyásos alaknak számítottak a maguk idejében az alvilági körökben. Mivel Mickey nem volt olasz származású, nem lehetett „made man”, de a hatalma akkora volt, mintha az lett volna.

MN: Hamarosan egy újabb maffiózóval bővül a repertoárja: Meyer Lanskyt is el fogja játszani.

HK: Ő ugyancsak a maffiavilág nagy hatalmú és nagy tiszteletnek örvendő tagja volt, noha zsidó volt, akárcsak Mickey Cohen. És éppen ezért ő sem lehetett „made man”.

(Az interjúnk eredetileg a Magyar Narancs 2019. november 28-i számában jelent meg, most újraközöljük teljes terjedelmében online is. Az ír című filmről szóló kritikánkat itt olvashatja.)

Az ódon don ódája

Az adatok ismertek, de nem nagyon számítanak. Scorsese a Netflixnek forgat gengszter­eposzt. 160 millióból 3 és fél órásat. De Niro benne van, Pacino benne van (az első filmje Martyval), Joe Pescit győzködni kell - benne lesz. Mindhármuk ábrázatát számítógéppel fiatalítják meg - a felölelt időszak hosszú, az eljárás drága, és furcsa faarcot eredményez.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.