Ilyet bírt mondani egy Disney-fejes Steve Jobsról

  • Szabó Ádám
  • 2019. szeptember 21.

Mikrofilm

„Ha még élne, cégeink egyesültek volna”.

David Mitchell Felhőatlasz című regényében – melynek ma már sokkal inkább a borzalmas 2012-es filmadaptációjára emlékszünk – a filmeket disneyknek, a mozikat pedig disneyáriumoknak hívják.

Ma, 2019-ben nem is állunk olyan távol ettől az apokaliptikus jövőtől. Mi is számot adtunk a filmipart kisgömböcként felfaló stúdió gigantikus felvásárlásairól, profiljának kibővítéséről, vagy épp arról, hogyan uralják gyakorlatilag egymaguk a bevételi listákat. Hogy a Disney aranyos, hercegnőkkel és
beszélő állatokkal azonosított stúdióból

ekkora behemóttá változott,

az nagyban köszönhető a cég jelenlegi CEO-jának, Bob Igernek, aki többek között a Pixar, a Marvel, a Lucasfilm és a 21st Century Fox felvásárlását is felügyelte. Mindezek önmagukban is több milliárd dolláros üzletek, amelyek még többet fialtak a Miki egeres stúdiónak – Iger egyértelműen nemcsak nagypályás, de az egyik legnagyobb hatalmú fejes Hollywoodban, és így az egész világon. Van tehát miről beszélnie, és szerencsére nem is fogja vissza magát: most jelent meg memoárja, amiből a Vanity Fair tett közzé egy részletet.

Bob Iger a Disney legismertebb figurájával

Bob Iger a Disney legismertebb figurájával

Fotó: Flickr

Ebből nemcsak az derül ki, milyen kapcsolatban állt Steve Jobsszal, de az is, hogy ha az Apple vezére még élne, a Disney talán a jelenleginél is hatalmasabb volna. Mint Iger írja, 2006-ban találkozott Jobsszal, három hónappal azután, hogy kinevezték a Disney vezérigazgatójának. A terv szerint a tőzsdezárás után együtt jelentették volna be, hogy a Mikiék felvásárolták a Pixar animációs stúdiót, melynek Jobs volt az elnöke.

A bejelentés előtt 45 perccel Jobs félrehívta Igert, és teljes diszkréciót kérve bevallotta, hogy visszatért rákja, mellyel először 2003-bn diagnosztizálták. Azért tartotta fontosnak bevallani a dolgot, mert a felvásárlással ő is a Disney igazgatói tanácsának tagjává, valamint a cég legnagyobb részvényesévé vált – így úgy érezte, kötelessége tudatni a rossz hírt Igerrel, ha az esetleg emiatt visszatáncolna az üzlettől.

A dologról ekkor csak Jobs felesége és orvosai tudtak. Iger persze nem akart visszalépni – túl sokat dolgozott a dealért. Mielőtt ugyanis ő vette át a Disney vezetését,

a két stúdió viszonya nem volt felhőtlen.

A 90-es években kötött üzletük, miszerint Miki egérék társ-producerelik, marketingelik és terjesztik a Pixar filmjeit, a 2000-es évekre kezdett elhalványulni. A Pixar olyan animációs filmjei, mint a Toy Story, a Szörny Rt., a Némó nyomában vagy a Hihetetlen család letarolták a világot, míg a Disney meséi csak küszködtek – a kis stúdió egyértelműen túlnőtt a nagyon.

Jobs és az akkori Disney-vezér, Michael Eisner kapcsolata is megromlott, ami odáig fajult, hogy 2004-ben Jobs kijelentette, soha nem üzletel megint a Disneyvel. Mikor Iger vezérigazgató lett, egyik elsőszámú céljaként azt tűzte ki, hogy helyrehozza a kapcsolatot a Pixarral.

Hamar felvette a kapcsolatot Steve Jobsszal, a jég azonban csak akkor tört meg, amikor Iger elmesélte, hogy mekkora iPod rajongó, és az elképzelése szerint a tévézés jövője valahogy úgy fog kinézni, mint az iTunes. Az „iTV” ötletére Jobs azonnal elnémult: „Erre még visszatérünk. Dolgozok valamin, amit meg akarok mutatni neked” – mondta Igernek telefonon.

Steve Jobs

Steve Jobs

Fotó: Wikipédia

Mikor pár hét múlva találkoztak, Jobs előhúzott egy apró készüléket a zsebéből: „Ez az új videó iPod” – magyarázta. „Ennek segítségével az emberek nem csak zenét fognak hallgatni az iPodokon, de videókat is nézhetnek rajta. Ha piacra visszük, feltennétek rá a tévésorozataitokat?” Iger azonnal igent mondott. Jobsnak imponált, hogy végre a hosszadalmas bürokratikus körök nélkül tud üzletről beszélni valakivel a Disneytől.

Öt hónap múlva bejelentették, hogy öt Disney-sorozat, köztük az akkor a nézettségi listák élén álló Született feleségek és a Lost – Eltűntek elérhetővé válik az iTuneson és nézhető lesz az új iPodokon. Nem sokkal ezután vetette fel Iger először Jobsnak,

hogy a két cégnek egyesülnie kellene.

A több milliárd dolláros üzlet persze bonyolultabb volt, mint az iTunes-megállapodás, de végül minden összejött: a két vezető megegyezett, majd sikerült meggyőzni az igazgatótanács tagjait, a befektetőket, mindenkit.

Jobs így valóban a Disney igazgatótanácsának tagjává és legnagyobb részvényesévé vált
– vele beszélt tehát Iger először, mikor felvetődött a Marvel felvásárlásának ötlete. „Jobban utálom a képregényeket, mint a videojátékokat” – reagált Jobs első ízben, de egy Marvel enciklopédiát lobogtatva Iger lassan meggyőzte. „Tényleg olyan fontos ez neked? Tényleg akarod? Ez a következő Pixar?” – kérdezte tőle Jobs.

Ma már tudjuk, a Marvel felvásárlása minden idők egyik legjövedelmezőbb döntésének bizonyult. Iger saját bevallása szerint még mindig sokat gondol arra egy-egy üzleti döntés meghozatalakor, hogy mit mondana arról Jobs. „Ha Steve még mindig élne, egyesítettük volna cégeinket vagy legalább is komolyan beszéltünk volna ennek lehetőségeiről” – írja Iger.

Nem sokkal halála előtt találkozott az akkor már borzalmas állapotban lévő Jobsszal. „Nézd, mit csináltunk! Megmentettünk két céget” – mondta neki az Apple-vezér, utalva a Disney-Pixar üzletre. Jobs végül 2011. október 5-én hunyt el. A cégek egyesülése ma már nincs terítéken: az Apple maga is a streaming-ipar egyik óriása, így a Disney egyik közvetlen riválisa.

De ki tudja, mit hoz a jövő.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.