Ismét felháborodás kíséri a Disney új, élőszereplős remake-jét

Mikrofilm

Az új Hófehérke-filmmel mintha mindenki elégedetlen lenne – de nehéz megmondani, hogy ez csak netes trollok hangulatkeltése, vagy tényleg elhibázott döntéseket hozott a Disney. 

A maga körül mindent kisgömböcként felfaló Disney az utóbbi időben sorra gyártotta a klasszikus animációi élőszereplős remake-jeit. Bár elvétve korábban is voltak ilyen próbálkozásaik (például 1994-ben a Maugli, a dzsungel fia, vagy 1996-ban a Glenn Close-féle 101 kiskutya), a sikersorozatot valójában Tim Burton 2010-es Alice Csodaországbanja indította el, a csúcsot pedig a 2019-es Az oroszlánkirállyal érték el.

Bár persze azóta is komoly összegeket termelnek ezek a filmek, ma már egyre több a probléma az ilyen adaptációkkal. Az oroszlánkirály folytatása (valójában előzményfilmje), a tavalyi Mufasa: Az oroszlánkirály például közelébe sem ért előbbi bevételének. De az is egyre több gondot okoz, hogy a klasszikusok rajongói nem nézik jó szemmel, ha egy kitalált mesefigura nem pont úgy néz ki a valóságban, ahogy azt pár évtizede megrajzolták. „Már előre felháborodást okozott az új A kis hableány” – írtuk meg még 2023-ban, amikor kijött a Disney aktuális remake-je, amellyel az volt a fő gond, hogy a főszereplő Arielt nem egy hamvas fehérbőrű, vöröshajú színésznő alakította, hanem az afroamerikai Halle Bailey.

Valami hasonló a probléma a most a mozikba érkező új Hófehérke-filmmel is, amelynél a rajongók és trollok kiakadtak, hogy ennek főszerepét a latina Rachel Zegler játssza. Ő a 2021-es West Side Storyval tört be a filmvilágba, mely az első filmszerepe volt, azóta azonban játszott a Shazam! Az istenek haragjában, Az éhezők viadala: Énekesmadarak és kígyók balladájában és az Y2K című filmben is. Zeglernek nem csak a bőrszínét sérelmezik sokan: egy korábbi interjúban az 1937-es eredeti Hófehérke-rajzfilmet idejétmúltnak nevezte, mert abban szerinte a herceg zaklatja Hófehérkét. „Nem fogja megmenteni őt a herceg. Nem fog igaz szerelemről álmodozni. Inkább arra vágyik, hogy olyan vezetővé váljon, amilyenről mindig is tudta, hogy képes rá” – fogalmazott szerepéről. A felhördülésre és az internetes tiltakozásra válaszul később azt mondta, büszke rá, hogy egy olyan filmben játszhat, amelynek ennyi elkötelezett rajongója van.

Amikor kiderült, hogy Zegler Hófehérkéje mellett annak gonosz mostoháját Gal Gadot (Wonder Woman) alakítja majd, a közösségi médiát ellepték a gúnyolódó posztok arról, hogy elképzelhetetlen, hogy a világ egyik leggyönyörűbb nőjének kikiáltott Gadot játssza azt a karaktert, aki Zegler Hófehérkéjének szépségét irigyli.

És csak ezután került képbe a politika! „És mindig emlékezz rá, szabadságot Palesztinának” – posztolta Zegler az X-re, miközben az izraeli származású Gadot épp hazája mellett állt ki hangosan. „Soha nem gondoltam volna, hogy az Egyesült Államok utcáin, és szerte a világon különböző városokban azt láthatom, hogy az emberek nem elítélik a Hamászt, hanem ünneplik, megerősítve és örvendezve a zsidók meggyilkolása felett” – fogalmazott, amikor az Izrael-párti és az antiszemitizmus ellen küzdő Rágalmazás-ellenes Liga (Anti-Defamation League – ADL) eseményén átvett egy elismerést. Gadot korábban távol tartotta magát a politikától, ám a Hamász 2023. októberi, Izrael elleni terrortámadása után úgy érezte, fel kell szólalnia.

Ha mindez nem lenne elég, ott van a „törpeprobléma” is, melyet korábbi cikkünkben is bemutattunk. Az eredeti, 1937-es Hófehérke-animáció a nevében is viseli, hogy abban bizony hét törpe is szerepel (Hófehérke és a hét törpe). Napjaink egyik legismertebb kisnövésű színésze, Peter Dinklage (Trónok harca) szerint ezért negatív előítéleteket hoz elő, hogy épp ezt a klasszikust remake-eli a Disney.

„Annyira büszkék magukra, hogy egy latina színésznőt választottak Hófehérke szerepére – de közben még mindig ’Hófehérke és a hét törpe’ történetét mesélik el. Tegyenek egy lépést hátra és nézzék meg, mit művelnek” – fogalmazott egy podcastben. Válaszul a Disney közleményben jelentette ki, hogy igyekeznek nem megerősíteni az eredeti mese által felállított sztereotípiákat, és az alacsonynövésű közösséggel egyeztetve egy másik megközelítést alkalmaznak majd ennél a hét karakternél. 2023-ban ki is szivárgott egy felvétel, amely szerint a hét törpe közül csak az egyiket alakította kisnövésű színész, a többit pedig különböző rasszból származók játszották. Erre nemcsak az anti-woke-tábor háborodott fel: Jason Acuña (akit legtöbben valószínűleg a Jackass Wee Manjeként ismernek) szerint ezzel pont a kisnövésű színészeket fosztják meg a lehetőségtől.

A Disney erre újrakalibrálta a filmet: az előzetesből most már az derül ki, hogy minden törpét CGI-animációval keltettek életre, hogy azok a lehető leginkább hasonlítsanak mesebeli lényekre hús-vér szereplők helyett. De persze ez se tetszett mindenkinek: ismét felerősödtek a hangok, miszerint rengeteg kisnövésű színész pont ilyen lehetőségre várt volna, ám ezt is elvették tőlük azzal, hogy inkább számítógéppel animálták a karaktereket.

Szinte lehetetlen megmondani, hogy a fenti botrányokat mennyire fűti valódi felháborodás, és mennyire csak az internetes trollok a felelősek értük. A toxikus rajongói kultúra ugyanis egyre nagyobb probléma Hollywoodban: mikor a fanok elérték, hogy a stúdió átdolgozza Sonic, a sündisznó kinézetét, még mindenki tapsolt; amikor sikerült kikönyörögniük, hogy készüljön el a bukott Igazság Ligája rendezői változata, szintén sokan örültek. Mára azonban kiderült, hogy utóbbi is csak a rendező, Zack Snyder szervezett trollhadseregének volt köszönhető – a hasonló trollok pedig immár menetrendszerűen hirdetnek bojkottot nekik nem tetsző produkciók esetén, vagy teszik tönkre színészek életét.

toxikus rajongók például pokollá tették Az akolitus főszereplőjének, Amandla Stenbergnek, vagy Az utolsó jedik hősnőjét alakító Kelly Marie Trannak az életét is – mindkét esetben a bőrszínük miatt. De hasonlóan jár minden olyan film főszereplője is, amelyik a hangsúlyt a női karakterekre, vagy valamilyen kisebbségre, elnyomott csoportra helyezi: az Oscar-díjas Brie Larson a Marvel Kapitány után vált közellenséggé, de kaptak a 2016-os női Szellemirtók szereplői is ugyanúgy, mint a fekete színésznőket castingoló A Bridgerton-család, vagy a színesbőrű mitikus lényeket is megjelenítő A Gyűrűk Ura: A hatalom gyűrűi alkotói is. Donald Trump elnöksége pedig várhatóan csak tovább fokozódik a dolog: Rachel Zeglert immár nemcsak bőrszíne, de amiatt is elítélik, mert nem sokkal a választás után kiírta az Instagramra, hogy a Trump-támogatók, a Trump-szavazók és maga Trump se ismerte soha a békét – később elnézést kért ezért.

Hiába szánták az új Hófehérkét a tavasz egyik legnagyobb durranásának, a Disney most úgy tűnik, mégis visszavett a marketingből: klasszikus, vörös szőnyeges puccparádé helyett egy szolidabb premiert terveznek, ahol csak a produkció részvevői és a meghívott vendégek vehetnek részt. Marc Webb (500 nap nyár; A csodálatos pókember) filmje a hazai mozikba március 20-án érkezik.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.