James Ellroy elhatárolódott az 1997-es Szigorúan bizalmas-filmtől

  • narancs.hu
  • 2023. április 24.

Mikrofilm

A regényét filmre adaptáló Curtis Hanson már halott, így becsmérelheti a filmet – mondta.

Curtis Hanson 71 éves korában, 2016-ban hunyt el természetes halállal. A rendezőhöz számos jól ismert, kultikus film köthető a Wonder Boys – Pokoli hétvégétől az Eminem-féle 8 mérföldig, legismertebb alkotása azonban az 1997-es Szigorúan bizalmas című neo-noir. A mozi hatalmas sikert aratott: 9 Oscarra jelölték, Kim Basinger a legjobb női mellékszereplő, Hanson pedig alkotótársával, Brian Helgelanddal együtt a legjobb adaptált forgatókönyv díját haza is vihette.

A film ma már klasszikusnak számít, ám nem mindenki van odáig érte. Az alapjául szolgáló regény szerzője, James Ellroy például kifejezetten gyűlöli, és ennek most hangot is adott. „Az emberek szeretik a Szigorúan bizalmast. Szerintem viszont a hülyeség legmagasabb formája. Russell Crowe és Kim Basinger is gyengék. A rendező meghalt, úgyhogy most már becsmérelhetem a filmet” – fogalmazott egy Los Angeles-i könyvfesztiválon a szerző.

Ellroy annak idején a Hanson halála után írt cikkében is kitért a kettejük közötti nézeteltérésre. „Megalkottam az 1953-as Los Angeles meséjét és a legextrémebb férfiakkal és nőkkel népesítettem be. Curtis Hanson átrendezte a világom és újranépesítette olyan férfiakkal és nőkkel, akik sokkal kevésbé extrémek, mint az enyéim” – fogalmazott. Nem tetszett neki, hogy a cselekményszálait a film rövidítette és újraszabta, a cselekmény ideje is csökkent, és a szerelmi bonyodalmakat is átalakították. „Az én világom volt, de az övé is, közben mégis az enyém – egészen addig a pontig, míg teljesen elmosódott, majd eltűnt, kihez is tartozik. Az én drámai érzékem és Curtis drámai érzéke mindig hadilábon álltak egymással” – tette hozzá.

James Ellroy regénye 1990-ben jelent meg az 1940-es-50-es Los Angeleséről szóló négykötetes L.A. Kvartett-sorozat harmadik részeként. Azóta az első felvonásnak számító Fekete Dáliából is készült adaptáció 2006-ban, mely meg sem közelítette Hanson mozijának sikerét. Még 2013-ban vetődött fel a hír, hogy sorozatban folytatnák a Szigorúan bizalmast – 2018-ban a CBS be is rendelte a pilot-ot Sarah Jones főszereplésével, de aztán hamar félbemaradt a projekt. Egy filmes folytatás előkészületei is elkezdődtek; ebben a visszatérő Russel Crowe és Guy Pearce mellett Chadwick Boseman játszotta volna a főszerepet, ám a színész 2020-ban elhunyt. Habár a rendező Brian Helgeland úgy nyilatkozott, ennek ellenére tető alá hozták volna a mozit, a Warner Bros. stúdió végül elkaszálta az egészet.

James Ellroy íróval többször is interjúztunk: A nagy sehol magyar megjelenésekor, 2010-ben; 2013-ban a Fehér Jazz című regénye hazai megjelenése apropóján; legutóbb pedig 2020-ban, amikor ugyancsak előkerült a Szigorúan bizalmas. De a filmről annak egyik főszereplőjét, Guy Pearce-et is kérdeztük interjúnkban.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.