John Cleese gyávának nevezte a Waczak Szálló egyik epizódját letiltó BBC-t

  • narancs.hu
  • 2020. június 13.

Mikrofilm

A humorista nem ért egyet a sorozat egyik epizódjának eltávolításával.

John Cleese, a Waczak Szálló egyik írója és főszereplője is megszólalt a sorozat körül újonnan kialakult botrányban, miután a BBC tulajdonában álló UKTV streaming platform a George Floyd halála után kitört tiltakozások miatt levette a vígjátéksorozat egyik, A németek című 1975-ös epizódját.

Az epizódban a főszereplő visszahőköl, amikor a feleségét kezelő kórházban egy feketével találkozik, aki egyébként maga az orvos, a polgármester pedig becsmérlő kijelentéseket tesz Indiára.

A UKTV azt közölte, hogy csak időlegesen vették le az epizódot, amelyet a következő napokban speciális útmutatással fognak majd újra elérhetővé tenni.

A főszereplő és író John Cleese a Twitteren azonban élesen bírálta a döntés miatt a BBC-t. Azt írta, azt hitte, a BBC megérti, hogy kétféle módon lehet viccet csinálni az emberi viselkedésből, ebből az egyik az, ha közvetlenül támadják, a másik az, ha egy nevetséges szereplő pont úgy viselkedik, és a sorozatban a polgármester pont ilyen volt, az emberek nevettek a reakciós nézetein.

Hozzátette, voltak ugyan olyanok, akik akkor azt gondolták, hogy na végre valaki kimondja ezeket a dolgokat, de a többség őket is kinevette – most viszont Cleese szerint pont ilyen emberek irányítják a BBC-t.

"De ez nem csak butaság. A BBC-t most marketingesek és kicsinyes bürokraták keveréke irányítja. Régen rengeteg olyan ember dolgozott ott, akik tényleg csináltak műsorokat. De most már nem. Így a BBC döntéseit olyan emberek hozzák, akiknek a legfőbb aggodalma az, hogy ne veszítsék el a munkájukat. Ezért olyan gyávák, pipogyák és hitványak. Erről ennyit" – írta Cleese.

A továbbiakban Cleese azt is kritizálta és kattintásvadásznak minősítette, hogy a BBC a beszámolójában dühösként hivatkozott rá, holott szerinte visszafogott véleményt fogalmazott meg. A BBC később ezt javította.

A humorista az elmúlt napokban egyébként kritizálta azt is, hogy a tüntetők szobrokat döntenek le, mondván ennyi erővel az ókori görögök szobrait is le lehetne dönteni, mert rabszolgatartó társadalom volt, a britek a római megszállás miatt az olaszoktól várhatnának jóvátételt, és Sir Isaac Newton szobrait is le lehetne dönteni, mert részesedése volt egy rabszolgakereskedelemmel is foglalkozó vállalatban.

(BBC)

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.