John Cleese gyávának nevezte a Waczak Szálló egyik epizódját letiltó BBC-t

  • narancs.hu
  • 2020. június 13.

Mikrofilm

A humorista nem ért egyet a sorozat egyik epizódjának eltávolításával.

John Cleese, a Waczak Szálló egyik írója és főszereplője is megszólalt a sorozat körül újonnan kialakult botrányban, miután a BBC tulajdonában álló UKTV streaming platform a George Floyd halála után kitört tiltakozások miatt levette a vígjátéksorozat egyik, A németek című 1975-ös epizódját.

Az epizódban a főszereplő visszahőköl, amikor a feleségét kezelő kórházban egy feketével találkozik, aki egyébként maga az orvos, a polgármester pedig becsmérlő kijelentéseket tesz Indiára.

A UKTV azt közölte, hogy csak időlegesen vették le az epizódot, amelyet a következő napokban speciális útmutatással fognak majd újra elérhetővé tenni.

A főszereplő és író John Cleese a Twitteren azonban élesen bírálta a döntés miatt a BBC-t. Azt írta, azt hitte, a BBC megérti, hogy kétféle módon lehet viccet csinálni az emberi viselkedésből, ebből az egyik az, ha közvetlenül támadják, a másik az, ha egy nevetséges szereplő pont úgy viselkedik, és a sorozatban a polgármester pont ilyen volt, az emberek nevettek a reakciós nézetein.

Hozzátette, voltak ugyan olyanok, akik akkor azt gondolták, hogy na végre valaki kimondja ezeket a dolgokat, de a többség őket is kinevette – most viszont Cleese szerint pont ilyen emberek irányítják a BBC-t.

"De ez nem csak butaság. A BBC-t most marketingesek és kicsinyes bürokraták keveréke irányítja. Régen rengeteg olyan ember dolgozott ott, akik tényleg csináltak műsorokat. De most már nem. Így a BBC döntéseit olyan emberek hozzák, akiknek a legfőbb aggodalma az, hogy ne veszítsék el a munkájukat. Ezért olyan gyávák, pipogyák és hitványak. Erről ennyit" – írta Cleese.

A továbbiakban Cleese azt is kritizálta és kattintásvadásznak minősítette, hogy a BBC a beszámolójában dühösként hivatkozott rá, holott szerinte visszafogott véleményt fogalmazott meg. A BBC később ezt javította.

A humorista az elmúlt napokban egyébként kritizálta azt is, hogy a tüntetők szobrokat döntenek le, mondván ennyi erővel az ókori görögök szobrait is le lehetne dönteni, mert rabszolgatartó társadalom volt, a britek a római megszállás miatt az olaszoktól várhatnának jóvátételt, és Sir Isaac Newton szobrait is le lehetne dönteni, mert részesedése volt egy rabszolgakereskedelemmel is foglalkozó vállalatban.

(BBC)

Figyelmébe ajánljuk