Nem félni, hanem élni végre – így menti meg az emberiséget saját magától egy csapat lelkes fiatal

  • narancs.hu
  • 2021. május 15.

Mikrofilm

Gyermekvédelemben nevelkedett fiatalok színházi előadásban keresik a megoldási kulcsot napjaink korona-árnyékában élő emberiségéhez. Ingyen nézhető az ART-RAVALÓ filmpremierje, a Félelmek bolygója!

Az elmúlt több mint egy évünk a koronavírus és a pandémia jelentette korlátozásokról és új szabályokról szólt. Az életünk, kapcsolataink és szokásaink azonban ilyen rövid idő alatt is olyan gyökeresen átalakultak, hogy biztosak lehetünk benne, ha magát a fertőzést hamarosan sikerül is legyőznünk, annak közvetett hatásai még hosszú ideig velünk maradnak. Vegyük csak a filmnézési szokásainkat: habár a mozik hamarosan kinyitnak, a streaming előretörésének és az új típusú forgalmazási stratégiáknak köszönhetően lehet, hogy már soha nem fogják azt jelenteni, mint eddig. Ugyanígy megváltozott a filmkészítés módja is: a fertőzésveszély miatt visszaszorulhatnak a rengeteg ember részvételével, változatos helyszínen készülő produkciók; a pandémiának pedig még le sem kellett csengenie, mikor máris megjelentek a koronavírus inspirálta Zoom-horrorok vagy heist thrillerek.

Habár a vírus a színházi életnek is betett, van, akikre művészi szempontból inspirálóan hatott a vírus hozta megváltozott világrend. A 2018-ban a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács Támogatásával, a Szubjektív Értékek Alapítvány és a Faktor Terminál Egyesület szervezésében indult ART-RAVALÓ nevű szociális-művészeti és pályaorientációs projekt korábban két nagysikerű színházi előadással állt elő (a 2019-es És Télemakhosz? és a tavalyi, a Nemzeti Színházban bemutatott Kukorica Jancsi). Minden évben 12 fiatal kap lehetőséget a programban való részvételre, mely során 6 hónapon át színházi-művészeti képzést kapnak, és létrehoznak egy előadást is – a vírus miatt azonban idén az alkotók és az egész projekt a netre kényszerült. Ők azonban így is megpróbálták a legtöbbet kihozni a helyzetből: ha már a helyzet így hozta, nemcsak az előadás megvalósítását adaptálták online térbe, de minden mást is.

„Verseket olvastunk, beszélgettünk, vizsgáltuk magunkat, hogy mi az, ami mindnyájunkat foglalkoztat mostanában. A személyes találkozások hiánya az idő múlásával egyre szorongatóbb, az érintés, a szabadság utáni vágy egyre égetőbb lett. Virtuális helyett igazit szeretnénk. Nem félni, hanem élni végre. Ez lett hát a témája legújabb bemutatónknak, a Félelmek bolygója című filmetűdnek is, melyben egy maroknyi képzetlen és szedett-vedett, de nagyon is szeretetreméltó csapat űrexpedícióra indul nem kisebb céllal, mint hogy megmentse önmagától az emberiséget” – nyilatkozta Schermann Márta rendező.

A Félelmek bolygója című film premierje is online lesz – az alkotók azonban abban reménykednek, így még több emberhez eljuthat. Az ingyenes közvetítésre május 25-én este 7 órakor kerül sor. Vetítés és további információk az esemény és a projekt Facebook-oldalán és Youtube-on olvasható.

(Címlapképünkön: a projekt résztvevői. Forrás: ART-RAVALÓ)

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.