Saját modelljét rúgja fel a Netflix Zack Snyder zombifilmjével

  • narancs.hu
  • 2021. május 13.

Mikrofilm

Miután kicsinálták a mozikat, most segítő kezet nyújtanak nekik.

Filmes szempontból úgy néz ki eddig ez az év, mint amelyik mindent és mindenkit igyekszik a feje tetejére állítani. A Zack Snyder-féle Az Igazság Ligája például eddig a közmegegyezés szerint az egyik legrosszabb szuperhősfilmnek számított. A rajongók azonban kikönyörögték a rendezői változatot, ami az idei év egyik legforróbb megjelenésének számított, és a számkivetett rendezőt is azonnal a menő nevek közé repítette.

Snyderhez hasonlóan a Netflixről vallott nézeteinket is át kell értékelnünk: eddig úgy tekinthettünk rá, mint ami beveri az utolsó szöget a mozik koporsójába; a koronavírus alatt ugyanis nagyon úgy nézett ki, végleg eldőlt a filmszínházak vs. streaming-harc. Legújabb filmjüket azonban eddig nem jellemző módon előbb a mozikban igyekszenek sikerre vinni, és csak utána válik elérhetővé az otthoni készülékeken. Ezzel nem csak saját maguknak csinálnak remek reklámot, de az élőhalott mozik számára is segítő kezet nyújthatnak.

Arra persze eddig is volt példa, hogy néhány filmjüket a mozikban is bemutatják: jellemzően azok a produkciók jártak így, amelyeket az Oscarra szántak, a díj szabályai tudniillik előírják a kötelező mozis vetítéseket. Ennek érdekében a Netflix még saját filmszínházat is vásárolt – az Oscart azonban idén sem tudták megnyerni. A halottak hadserege című zombifilmjükkel azonban nem is ez a cél: Zack Snyder akció-horrorjában egy csapat nagymenő minden idők legnagyobb balhéjára készül az élőhalottak uralta Las Vegasban.

A film május 21-én érkezik a streamingre, előtte azonban május 14-én közel 600 filmszínház tűzi műsorra Amerikában. Így Snyder filmje válik minden idők legszélesebb körű mozis terjesztésű Netflix-darabjává. A tengerentúli mozikat jelenleg egészen hasonló, könnyed és szórakoztató akciómozik uralják: a Mortal Kombat és a Godzilla vs. Kong is egyszerre debütált a vásznakon és online (mindkettő az HBO Maxon). Azzal, hogy A halottak hadserege egy hétig kizárólag moziban lesz látható, hatalmas versenyelőnyre tesz szert velük szemben, és vélhetőleg meg is előzi majd őket a nézettségi listákon. Pedig ahogy korábban lapunk is megírta, már Godzilla és társai is meglepően jól teljesítettek a pénztáraknák.

Ha bejön a Netflix húzása, a jövőben várhatóan még több filmjüket engedik idejekorán moziba. Ők ugyanis csak jól járnak az üzlettel: az előfizetőik száma attól egészen biztosan nem csökken, ha néhány sikerük egy héttel hamarabb látható lesz a vásznon; a mozis sikerekkel pedig nemcsak pluszbevételre tehetnek szert, de jelentős extra hájpot is generálhatnak maguk körül. A filmszínházak pedig minden egyes új filmnek örülnek, csak végre ismét becsábíthassák a nézőket.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.