Saját modelljét rúgja fel a Netflix Zack Snyder zombifilmjével

  • narancs.hu
  • 2021. május 13.

Mikrofilm

Miután kicsinálták a mozikat, most segítő kezet nyújtanak nekik.

Filmes szempontból úgy néz ki eddig ez az év, mint amelyik mindent és mindenkit igyekszik a feje tetejére állítani. A Zack Snyder-féle Az Igazság Ligája például eddig a közmegegyezés szerint az egyik legrosszabb szuperhősfilmnek számított. A rajongók azonban kikönyörögték a rendezői változatot, ami az idei év egyik legforróbb megjelenésének számított, és a számkivetett rendezőt is azonnal a menő nevek közé repítette.

Snyderhez hasonlóan a Netflixről vallott nézeteinket is át kell értékelnünk: eddig úgy tekinthettünk rá, mint ami beveri az utolsó szöget a mozik koporsójába; a koronavírus alatt ugyanis nagyon úgy nézett ki, végleg eldőlt a filmszínházak vs. streaming-harc. Legújabb filmjüket azonban eddig nem jellemző módon előbb a mozikban igyekszenek sikerre vinni, és csak utána válik elérhetővé az otthoni készülékeken. Ezzel nem csak saját maguknak csinálnak remek reklámot, de az élőhalott mozik számára is segítő kezet nyújthatnak.

Arra persze eddig is volt példa, hogy néhány filmjüket a mozikban is bemutatják: jellemzően azok a produkciók jártak így, amelyeket az Oscarra szántak, a díj szabályai tudniillik előírják a kötelező mozis vetítéseket. Ennek érdekében a Netflix még saját filmszínházat is vásárolt – az Oscart azonban idén sem tudták megnyerni. A halottak hadserege című zombifilmjükkel azonban nem is ez a cél: Zack Snyder akció-horrorjában egy csapat nagymenő minden idők legnagyobb balhéjára készül az élőhalottak uralta Las Vegasban.

A film május 21-én érkezik a streamingre, előtte azonban május 14-én közel 600 filmszínház tűzi műsorra Amerikában. Így Snyder filmje válik minden idők legszélesebb körű mozis terjesztésű Netflix-darabjává. A tengerentúli mozikat jelenleg egészen hasonló, könnyed és szórakoztató akciómozik uralják: a Mortal Kombat és a Godzilla vs. Kong is egyszerre debütált a vásznakon és online (mindkettő az HBO Maxon). Azzal, hogy A halottak hadserege egy hétig kizárólag moziban lesz látható, hatalmas versenyelőnyre tesz szert velük szemben, és vélhetőleg meg is előzi majd őket a nézettségi listákon. Pedig ahogy korábban lapunk is megírta, már Godzilla és társai is meglepően jól teljesítettek a pénztáraknák.

Ha bejön a Netflix húzása, a jövőben várhatóan még több filmjüket engedik idejekorán moziba. Ők ugyanis csak jól járnak az üzlettel: az előfizetőik száma attól egészen biztosan nem csökken, ha néhány sikerük egy héttel hamarabb látható lesz a vásznon; a mozis sikerekkel pedig nemcsak pluszbevételre tehetnek szert, de jelentős extra hájpot is generálhatnak maguk körül. A filmszínházak pedig minden egyes új filmnek örülnek, csak végre ismét becsábíthassák a nézőket.

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.