Régi-új főnököt kapott a Disney

Mikrofilm

Meglepő bejelentést tett a Disney: vezérigazgatóként visszatér a céget 2005-2020 között irányító Bob Iger.

A Disney ma már nem pusztán aranyos meséket gyártó stúdió, amelynek vidámparkjaiban Miki egérrel és társaival fotózkodhatunk. A  cég az elmúlt években szisztematikusan terjeszkedett, kis gömböcként falva fel vetélytársait, így minden idők talán legnagyobb szórakoztatóipari óriásává vált. Mindebben hatalmas szerepet vállalt Bog Iger, aki 2005-2020 között CEO-ként, azaz vezérigazgatóként irányította a birodalmat. Vezetése alatt valósult meg a Pixar, a Marvel, a Lucasfilm felvásárlása, vagy épp a Fox bekebelezése is. Iger a hírek szerint másfél évtizedes uralma alatt számtalanszor megpróbált visszavonulni, de egyrészt kötötték őt a szerződések és megállapodások, másrészt nem találtak megfelelő utódot. Végül 2020-ban nyugdíjba ment és jobb híján Bob Chapeket nevezték ki a helyére.

Chapek korábban a cég szórakoztatóipari parkjait, fogyasztási és otthoni szórakoztató termékeit, valamint a disztribúciót felügyelte. Csupa olyan dolgot, amelyre szerettek volna nagyobb hangsúlyt fektetni, ám egyszer csak beütött a koronavírus-járvány. Kinevezésekor a részvényesek még töretlenül hittek a streamingpiac további bővülésében; azóta a Netflix esetéből is tudhatjuk, hogy az előfizetői számok világszinten a plafont verdesik, az egyre nagyobb konkurencia miatt pedig inkább a csökkenés és nem a növekedés jellemző. Nem csoda tehát, ha Chapek nem tudta hozni a számokat: a negyedik pénzügyi negyedévben a cég 1,5 milliárd dollárt veszített, részvényei értéke pedig 30 százalékot zuhant. Ez lehetett az utolsó csepp a pohárban.

Chapek regnálását a koronavírus és a streamingpiac kihívásai mellett több balhé is színezte: emlékezetes módon összeveszett Scarlett Johanssonnal, amiért az eredeti tervekkel ellentétben annak Fekete özvegy című Marvel-filmjét a mozik helyett egyből online mutatták be. Máskor abból lett botrány, hogy a Disney olyan politikai személyeket és szervezeteket támogatott Floridában, akik LGBTQ+-ellenes nézeteket képviseltek. Ezért később Chapek nyilvános bocsánatkérést tett közzé.

Iger újbóli kinevezése sokak szerint arra emlékeztet, amikor Steve Jobs 1997-ben visszatért az Apple-höz 12 évvel azután, hogy dicstelen körülmények között távoznia kellett a cégtől, amit ő alapított.

Jobsról maga Iger korábban azt nyilatkozta: ha még élne, a Disney és az Apple biztos egyesülnének. A régi-új vezérigazgatót a számok nyelvén beszélő, adatvezérelt Chapekkel ellentétben sokkal kreatívabb fejesnek tartják, aki maga is szívélyes kapcsolatot ápol Hollywood legnagyobb sztárjaival. A Russo testvérek, akik a Disney legmagasabb bevételt elérő Bosszúállók-filmjeit rendezték, nemrég azt mondták: mióta Iger elhagyta a stúdiótt, a cég túl kockázatkerülővé vált, hiszen csak olyan biztos sikereket mutatnak be, mint a Star Wars-folytatások vagy szuperhősmozik. Az egykori sikergyáros visszatérésével sokan abban bíznak, hogy a Disney-hez is visszatérhet a kreativitás. Szükség is lenne rá, hiszen az egykor forradalminak számító univerzumépítés, ami sikerre vitte a Marvel- és Star Wars-filmeket olyan általánossá vált, hogy a rivális Warner Bros. Discovery is ezt tűzte a zászlajára. Ha tehát a Disney le akarja lépni vetélytársait, valami újdonságra lesz szüksége. Ennek a letéteményese lehet Bob Iger.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.