Sajátosan védekeznek az olasz mozik a koronavírus ellen – hiába

  • Szabó Ádám
  • 2020. március 9.

Mikrofilm

Egyébként is, ki szereti, ha idegenek ünek mellé?

Ahogy a kínai koronavírus távoli, egzotikus fertőzésből világjárvánnyá alakult, lassan beszűrődött az élet valamennyi területére. Habár itthon még nem tombol a járvány, elővigyázatosságból rendezvényeket mondanak le miatta vagy épp évszázados egyházi szokásjogot korlátoznak. Itthon azonban egyelőre nincs hír arról, hogy a járvány a mozikra is hatással volna – külföldön viszont más a helyzet.

Kínában, ahonnan a vírus elindult, 70 ezer mozit zártak be, épp ezért számos nyugati filmet, így a Dolittle-t vagy az 1917-et be se mutatták az országban. Hasonló sors várhat a kifejezetten a kínai ízlésre szabott élőszereplős Mulanra, amely hosszú idő után a Disney első tetemesebb bukása is lehet. A következő mozis időszak egyik legjobban várt filmjének, a legújabb James Bondnak hónapokkal eltolták a bemutatóját. 34 éves történelme során először fújták le az austini SXSW fesztivált, amely hagyományosan a független- és egyéb filmek egyik legtrendibb eseménye. Korábban olyan filmek premierje volt itt, mint a Mi, a Túltolva, a Hang nélkül, vagy a Nyomd, bébi, nyomd. Leállt a következő Mission: Impossible és a The Amazing Race című valóságshow forgatása.

Hogy magukra a moziba járókra milyen hatással van a koronavírus-para, azt egyelőre nem tudni – az elmúlt napok legnagyobb bemutatója, a Pixar Előréje az elvárásoknak megfelelően vezeti a bevételi listákat, 40 milliós eredménye azonban csalódásra adhat okot. Beszédes az is, ha az idei számokat összehasonlítjuk a tavalyiakkal: ugyanezt az időszakot nézve az amerikai bevételek közel 50 százalékkal csökkentek. Azt azonban az elemzők sem tudják, a vírus-e a ludas a dologban.

Az Indiewire híradása szerint az olaszok egészen sajátos módszert alkalmaztak, hogy megállítsák a vírus terjedését, de azért a mozibevételekről se mondjanak le teljesen: elrendelték, hogy április 3-ig a nézők minden moziban meg kell tartsák a három szék távolságot egymás között. A mozik körülbelül felét már e határozat előtt bezárták.

Az intézkedés azt jelentette, hogy a mozik továbbra is működhetnek, csak épp 30 százalékos kapacitással. Azt azonban nem tisztázták egyértelműen, hogyan biztosítják az előírások betartását – sőt abban sem volt egyetértés, a korlátozások az együtt érkező párokra és családokra is érvényesek-e. Egy Pisaban található mozi biztos, ami biztos, felkészült: háttámlákra ragasztott cetlikkel várták a nézőket.

Vasárnap aztán az elharapódzó fertőzések miatt a kormányzat minden mozit bezáratott, egyelőre április 3-ig, így a háromszékes szabály is értelmét vesztette. Habár Amerikában még nem biztosak benne, hogy a koronavírus okozza a bevételkiesést, Olaszországban nincs ilyen jellegű kétely: a március 5-ig hétvége minden idők leggyengébbje volt box office szempontból: mindössze 500 ezer dollár értékben váltottak jegyet az emberek.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.