„ÚJRA AMERIKÁBAN KÉSZÜLT FILMEKET AKARUNK!” – így tenné Trump újra naggyá Hollywoodot

Mikrofilm

Donald Trump ismét a csodafegyvere, a védővámok után nyúlna, hogy megmentse az amerikai filmipart – a szakértők azonban minimum szkeptikusak ezzel kapcsolatban. Abban viszont mindenki egyetért, hogy intézkedésekre van szükség, mert drámaian csökken az Amerikában forgatott filmek és sorozatok száma.

Saját közösségi oldalán, a Truth Socialön közzétett bejegyzése szerint Donald Trump amerikai elnök 100 százalékos védővámokat tervez bevezetni minden olyan filmre, amely nem az Egyesült Államokban készült. „Az amerikai Filmipar HALDOKLIK, nagyon gyorsan meg fog halni. Más országok mindenféle ösztönzőket ajánlanak, hogy az Egyesült Államokból magukhoz vonzzák a filmkészítőinket és a stúdiókat. Hollywood és más amerikai körzetek is lepusztultak” – fogalmazott posztjában.

Az nem újdonság, hogy Trump a globális gazdasági folyamatokra úgy tekint, mintha valamiféle nemzetközi összeesküvésről lenne szó, melynek célja Amerika kiszipolyozása, most azonban ezt a filmiparra is ráhúzta. Szerinte ugyanis a külföldi államok szövetkeztek az Egyesült Államok ellen, hogy kivéreztessék a filmiparát – ezt pedig nemzetközi biztonsági fenyegetésnek nevezte. Ez ellen a gyakorlat ellen természetesen szintén a védővámokat akarja bevetni: „Felhatalmazom a Kereskedelmi Minisztériumot, hogy azonnal vessenek ki 100 százalékos vámot az országunkba érkező összes külföldön gyártott filmre” – fogalmazott az elnök.

„ÚJRA AMERIKÁBAN KÉSZÜLT FILMEKET AKARUNK!”

– tette hozzá, a nyomaték és biztonság kedvéért így, végig nagybetűvel.

Trump és a filmek

Trump mindig is fura, se veled-se nélküled viszonyt ápolt a filmiparral. Az elnök ugyanis a filmiparnak köszönheti, hogy neve annak idején Amerika-szerte ismertté vált: 2004 és 2015 között 14 évadon keresztül volt házigazdája és producere a The Apprentice című szórakoztató valóságshow-nak, melynek lényege az volt, hogy a legrátermettebb jelentkező busásan fizető állást kapott tőle (a műsor magyar verziója Balogh Levente üzletember főszereplésével Az álommeló címen futott).

A Trump üzleti zsenijéről és tárgyalási készségeiről szóló legendák nagy része innen, a The Apprentice-ből ered – nem hiába kért a műsor egyik alkotója nemrég széles körben bocsánatot azért, hogy akaratán kívül szerepet játszott Trump felemelkedésében. „Szeretnék bocsánatot kérni Amerikától. Segítettem létrehozni egy szörnyet” – fogalmazott John D. Miller, aki 25 évig dolgozott az NBC-nél, és többek között az ő közreműködésével vált az elnök valóságshow-hőssé, aki ilyen minőségben a hollywoodi Hírességek sétányán is csillagot kapott.

Kevésbé jelentős, de hasonlóan ismert Trump mellékszereplése a Reszkessetek, betörők! 2. – Elveszve New Yorkban című moziban. Ezt utólag a rendező, Chris Columbus nemes egyszerűséggel átoknak nevezte és azt mondta, nem merte kitörölni a cameót, mert félt, hogy deportálják.

Bár már műsorvezetőként és valóságshow-hősként is megosztó személyiségnek számított, Trump igazán csak politikusként és elnökként vált azzá. Míg a jobboldali Fox News csatorna a lábai előtt hever, a hagyományosan liberálisnak számító adókon sugárzott műsorokban az Oscar-átadótól és a Saturday Night Live-tól kezdve John Oliver, Jimmy Kimmel és James Stewart show-jáig a műsorvezetők rendszeresen rajta köszörülik a nyelvüket – ezeket persze állítása szerint Trump soha nem nézi, mégis mindig kommentálja.

Trumpot persze a filmekben sem kímélik, és kiváló témát is ad a filmiparnak. Épp a 2020-as választásra időzítve jelent meg a Showtime csatorna The Comey Rule című sorozata, mely arról szólt, miként próbálta meg Trump megszorongatni James Comey FBI-igazgatót – ebben Brendan Gleeson alakította az elnököt. A tavalyi választásra újabb Trump-filmmel készült Hollywood: ez volt a The Apprentice – A Trump-sztori, mely Trump korai éveit és felemelkedését mutatta be – ebben Sebastian Stan játszotta a főszerepet, Oscar-jelölést érdemlően. Jól jelzi azonban a változó időket, hogy míg a The Comey Rule lényegében semmilyen hatással nem bírt, a The Apprentice körül már hatalmas botrány tört ki, a főszereplő Sebastian Stanhez pedig már nem is tudtak beszélgetőpartnert találni a Variety Actors on Actors interjúsorozatában, mert egyszerűen senki nem akart vele szerepéről, azaz Trumpról diskurálni – vélhetően mindenki tartott ugyanis a retorzióktól.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk