"Az állatias orkok sajnos egyetlen SS-páncélosindulót sem ismernek"

Narancs30

A Magyar Tolkien Társaság nagyszabásúnak szánt rendezvénnyel adózott a J. R. R. Tolkien születésének nagyjából kerek (112.) születésnapja előtt a Corvin mozi valamennyi termében. Mint kiderült, nem hiába: a tízezres nagyságrendűre becsült Tolkien-rajongótábor tömeges jelenlétével tüntetett az eseményen. Riportunk a 2004-es eseményről.

A 2004-es riportunkat megelőző napon került a hazai mozikba a Peter Jackson rendezte trilógia utolsó, lezáró darabja, A király visszatér. A rajongók tódultak a mozikba, mi pedig kíváncsiak voltunk, hogyan ápolják a regény írójának, J. R. R. Tolkien emlékét.

A Magyar Narancs idén ünnepli 30 éves születésnapját. Kövesse múltidéző sorozatunk!

A Tolkien-életmű hagyományosan megosztja a befogadók széles táborát: egy részüket merőben hidegen hagyja a nyilván reális mitológiai-históriai elemekből precíz munkával összerakott fantáziavilág, mások meg teljesen belemásznak a labirintus s az életmű kellős közepébe.

Előre, lányok!

Az előbbiek, e lelki-szellemi rokkantak számára valóságos megváltás, hogy Peter Jackson - aki mellesleg Hullajó (Braindead) című korai pályaművét soha semmivel sem fogja felülmúlni - a kedvünkért vászonra adaptálta az egészet. Igaz, a Tolkien-filmek közönségének átlagéletkorát leginkább az jellemzi, ahogy a publikum a Két torony című pályamű rövid szerelmi jeleneteit rendre végigvihogja.

Aki ismeri a Jackson-féle filmadaptációt, nem csodálkozhat a tényen: a Tolkien-emléknapot megrohamozó fiatal tömegben aránytalanul felülreprezentáltak az ifjú hölgyek: említett alkotásban ti. (két mellékszereplő kivételével) kizárólag pasik domborítanak: nagyjából fele-fele arányban kis édi hobbitok és szőrös-büdös akcióhősök - egyáránt méltók a rajongásra s a szeretetre. Bár korunk romlottságát ismerve azon sem csodálkoznánk, ha a filmet elárasztó gonosz mellékalakok, mudzsahid alkatú vérengző zsoldosok és ősz szakállú varázslók sajátos erotikus kisugárzása sem hagyná érintetlen az érző női szíveket.

Magyar hangja

A kultikus filmalkotás megtekintéséig azonban még el kell tölteni némi időt, így azután a Tolkien-fanok egy pár óra erejéig megismerkedhetnek a filmalakok magyar szinkronhangjaival. E programpont már első hallásra is annyira morbidnak tűnik, hogy képtelenek vagyunk kihagyni, pedig a magyar szinkron nevű fenoménnal kapcsolatban komoly elvi-esztétikai jellegű kifogásokat táplálunk.

false

Hogy egyszer s mindenkorra tisztázzuk: nem értjük, hogy - a szinkronmaffia elemi önérdekén felül - mi a búbánatért kell elrontani a film eredeti hangját szükségszerűenn idegen s többnyire béna és nevetséges rábeszéléssel, melynek következtében a film élvezeti értéke lényegesen jobban csökken, mintha csak a kakaóvaj ült volna ki az oldalára? (Nem is szólva arról, hogy megint nem tettünk egy lépést sem a népünkre zömmel jellemző funkcionális analfabetizmus és a kiterjedt idegennyelv-nemtudás elleni harcban.)

A lényeg, hogy a program megint csonkára sikerült: sajnos hiányzik Bács Ferenc (Gandalf) és jelentős ellenfele, Reviczky Gábor (Szarumán), pedig utóbbi kiválóan hozza szerephangját a maga jól megszokott, lúdbőröztető postabankos/barkácsáruházas modorában. Sebaj, a megjelentek így is beavatnak minket e sajátos szakma apróbb-nagyobb műhelytitkaiba, meg abba is, kinek mi a kedvenc szerepe: Kerekes József (Samu) például Jim Carreyt tartja a legnehezebb alanynak, Újréti Lászlónak pedig vigyáznia kell, hogy Théoden király hangját össze ne keverje Blazej doktoréval.

false

A csúcspont persze megint az, amikor a közönség kérdez, sőt kér: Láng Balázsnak (Gollam) például közkívánatra prezentálnia kell egy sejpegős drágaságomot. Mint megtudjuk, a legnehezebb próbatétel mégis az, amikor a szinkronszínész találkozik saját arcával - bár hozzátennénk, az sem mindennapos, amikor Jockey Ewing magyar hangja kikéri első felesét a Belgrád borozó legendás alsó traktusában.

false

Csak egy film

Egyébiránt a szokásos és várható programok kényeztették a rajongókat: a játékos Tolkien-vetélkedő magától értetődő, a Középfölde műveltségi vetélkedő nemkülönben, s azok sem csalódtak, akik végre meg akarták tudni, honnan is szedte a b. szerző azt a sok-sok, a laikus számára inkább halandzsának tűnő motívumot, melyek vastagon borítják könyvének lapjait.

Aki ezenfelül még szerepjátékot akarna játszani, A Gyűrűk Ura tárgyú naiv grafikákat nézegetni, esetleg a szereplők vélelmezett hasonmásaiba botlani, az bátran megteheti - eme lehetőségek egyike sem tűnt kellően velőtrázónak, így azután inkább a Két torony ismételt megtekintését választottam.

false

 

A második befogadás mindig izgalmasabb, de legalábbis gazdagabb - ennek bizonyítékaként most már feltűnik, hogy filmünk milyen sokat merített a Jégmezők lovagjából, sőt a Halál ötven órájából - igaz, a velejéig gonosz és állatias orkok sajnos egyetlen SS-páncélosindulót sem ismernek, pedig azok CD-formátumban már bármely Szkítia-könyvesboltban jutányos áron beszerezhetők.

Távoztunkkor még hátba ver a lármafa: "az emeleten rögvest kezdődik a szlovák Tolkien-társaság angol nyelvű előadása", de mi inkább távozunk, a távolban Szarumán és Szauron sátáni kacajjal robbantgatják a kényszeres ünnepből megmaradt petárdákat.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."