A ravasz, az agy és a nagy magyar író

  • narancsblog
  • 2013. november 11.

Narancsblog

G. Fodor Gábor politológus, a Századvég stratégiai igazgatója blogbejegyzést tett közzé Krasznahorkai címmel. Írásának lényegét, főbb állításait nehéz volna összefoglalni, hiszen jobbára az egyes mondatok értelme is homályban marad. Talán annyi megkockáztatható, hogy az iromány Krasznahorkai László íróról és/vagy Krasznahorkai László műveiről, különösen a Megy a világ című legutóbbi könyvéről szól. A lezárás azonban viszonylag világos beszéd: „Vagy az is lehet, hogy mindez csak egy nagyon büdös önsajnálat. Mr. Krasznahorkai, mit akarsz az alvóknál? Laci, a ravaszt meg kell húzni, nem beszélni kell róla. Semmi se marad utána.

Semjén jobbján gondolkodik

Semjén jobbján gondolkodik

Fotó: MTI

A Litera pontosan azt tette, amit egy irodalmi portálnak ebben a helyzetben tennie kellett: Keresztury Tibor főszerkesztő jegyzetében felindultan konstatálta, hogy a számára „eddig ismeretlen politikai gondolkodó” azt „ajánlja a blogján egy jelentős magyar írónak, hogy lője főbe magát”. Valóban nehéz másként érteni a fenti sorokat, és igaza van Kereszturynak: „Hogy húzzanak el ebből az országból, az megvan, az régi, jól ismert mese, de hogy ölje meg magát, csak mert ’magányos’, és sötéten látja a jövőt, a világot, erre a nyilvános ajánlatra eddig még nem volt precedens.” (Ha G. Fodor történetesen mégsem azt akarta volna, hogy a szavait így is lehessen értelmezni, akkor tegnap óta, vagy az Index ma reggeli cikke óta bőven lett volna ideje összeütni egy kétsoros közleményt arról, hogy nem kívánja Krasznahorkai halálát.)

A történetről nekünk se lenne több mondandónk, ha G. Fodor Gábor valóban csak egy lenne a sok politikai gondolkodó közül. Megesik az ilyesmi, bosszankodnánk ebben a szép, elképzelt világban, hogy egy politológus töri a fejét, és addig-addig töri, míg kiloccsan belőle valami rusnya barna trutyi, amit aztán ő blogbejegyzésnek nevez el.

De G. Fodor Gábor nem csak egy a sok politikai gondolkodó közül, az általa vezetett intézet pedig nem csak egy a sok intézet közül. A Századvég gyakorlatilag a Fidesz egyik tagozata, Habony Árpád birodalma, a kormány legfontosabb árnyékminisztériuma, milliárdos kormányzati megbízások nyertese. Az Orbán-kormány agya – fogalmaz az Index Századvég-portréjának címe. Az agynak az agya pedig G. Fodor Gábor. A stratégiai igazgató ezen kívül – ahogy azt a 444.hu feltárta – „2011 szeptemberétől havi 700 és 745 ezer forint közötti összegért ad tanácsot a Fidesz Kulturális Kabinet Oktatási és Tudományos Munkacsoportjának”. Kiemelés: kulturális, oktatási, tudományos.

Tehát a nyers valóság úgy fest, hogy a kormány egyik fő ideológusa, egy állami megbízásokból – igen, a mi pénzünkből – élő intézet vezetője, a Fidesz fizetett tanácsadója arra biztat egy nagy magyar írót, hogy ölje meg magát. Nem mondja el, hogy miért, de hát minek is mondaná.

Kérdéseink a következők: tényleg nem zavar ez senkit 1 db kulturális portálon kívül? Írószervezetek? Művészek érdekképviseletei? Kulturális államtitkárság? Balog miniszter? Senki? A Századvég szerint ez rendben van? És a Fideszt nem frusztrálja, hogy ez az ember a tanácsadójuk?

De aggodalomra semmi ok. Ha G. Fodor Gábor beleveri a korlátba egy-két neki nem tetsző író fejét, előbb-utóbb majd csak kirúgja a Fidesz a zsíros tanácsadói melóból, és akkor a nagy politikai gondolkodónak be kell érnie a Századvég vezetésével. Micsoda elégtétel lesz az!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.