Az elmúlt hetekben Orbán Viktor annyiféle mindent mondott, hogy ha azt összesítenék és ráírnák egy nagy papírlapra, senki – még Orbán sem – hinné, hogy ez egy ember műve, és nemcsak azért, mert arra is volt példa, hogy miniszterelnök úr pont az ellenkezőjét mondta este, mint amit reggel.
Persze voltak Orbánnak ellentmondást nem tűrő mondatai is, harcászati, polgári védelmi és spirituális értelemben egyaránt. Utóbbiak közül talán az szólt legnagyobbat, hogy amikor az ismeretlen járvány keltette felélem a tetőfokára hágott, Orbán Viktor ezt találta mondani:
„Tehát vannak emberek, akiknek az a kötelességük, hogy legyőzzék a félelmüket, mert csak így tudnak segíteni a többi emberen. Ugye első helyen várjuk ezt a papoktól, mert a félelem legyőzése az mégis lelkierőt igényel, azért ők a felelősek.
Aztán második helyen vannak az államvezetők, akiknek olyan nehéz döntéseket kell hozni, és aki fél, nem tud, nem tud jó döntést hozni. A harmadik helyen vannak a rendőrök, a katasztrófavédelmisek, az egyenruhások, mert ugye ők vállalták azt, hogy fizikailag is megküzdenek majd az ellenséggel. Tehát nekik állapotbeli kötelességük a bátorság. Aztán vannak az orvosok…”
Valószínű, hogy a többihez hasonlóan hamarosan e beszólás is kitörlődik az emlékezetből, és ha mégis előkerülne negatív előjellel, akkor egyszerűen le lesz tagadva, de annyi szent, hogy nem mindenki felejti el.
Például az „első helyen állok”
bizonyosan nem. Erdő Péter bíboros láthatóan most is komolyan veszi a miniszterelnöki „megbízatást”, legalábbis ez derül ki mostani, az MTI-hez eljuttatott közleményéből.
|
A lazítások nyomán ugyanis holnaptól az összes egyházmegyében, tehát a Budapestet és Pest megyét felölelő Esztergom-Budapesti Főegyházmegyében, a Váci és a Székesfehérvári Egyházmegyében is tartanak katolikus szertartásokat. Végre a gyakorlatban is megvalósulhat tehát Orbán húsvét előtti víziója, bár az is igaz, hogy és a bíboros a másfél méteres távolság, a maszkviselet betartása mellett azt is kéri, hogy a papok és a liturgiában segédkezők a szentmise előtt és után fertőtlenítsék a kezüket.
„A szenteltvíztartók továbbra is üresek maradnak, a szentáldozás kizárólag kézbe adással történik. Perselyezni, adományt gyűjteni csak a mise végén lehet” – írja Erdő Péter, ám ha egy mondatban kellene összefoglalni mondandóját mégis csak az, hogy a hívek „gondosan tartsák meg a mindenkori állami előírásokat”, ami nálunk lassan tíz éve egyvalaki szavával egyenlő.
De vajon e mindenkori állami előírások isten szava előtt, vagy isten után tekinthetők a legfontosabbaknak?