Jön a doktorkommandó!

  • narancsblog
  • 2013. május 28.

Narancsblog

A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetet két éve hozták létre mint az egészségügyért felelős miniszter irányítása alatt álló központi hivatalt. A csak GYEMSZI-ként emlegetett csúcsintézményről e két év alatt nem sokat hallottunk, ám most felderengett a fény az alagút végén. Az Index kiderítette, hogy az „Egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosításáról” szóló törvényjavaslat GYEMSZI-ről szóló része kimondja: a szervezetnek házkutatási és lefoglalási jogosítványa is lesz.

De miért?

Hogy előállítsák özv. Kovácsnét, aki az éjjeliszekrényében a megengedettnél több vízhajtót tartott? Bebizonyítsák, hogy Oborzil Jenő nem rendeltetésszerűen használja az ágytálat? Vajon tárgyi bizonyíték lesz a padláson talált medicinlabda, hogy a házban illegális gyógytorna zajlik? Hajnalban jönnek majd, lefüggönyzött fehér autóval? És lesz fegyverük is, vagy csak vérnyomásmérőt használhatnak?

Amúgy mire való a rendőrség?

A törvényjavaslat benyújtói szerint minden bizonnyal már csak ez hiányzott, hogy megvalósuljon a GYEMSZI honlapján emlegetett egészségügyi struktúraváltás. Nem lepődnénk meg, ha kiderülne, komolyan gondolják, hogy kizárólag ezen múlik.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.