Lázár Jánosnak nincs ujjlenyomata, és gátlásai sincsenek

  • narancsblog
  • 2016. november 17.

Narancsblog

Egyre vadabbul magyarázkodik a kormány Pharaon-ügyben. Hamarosan a békaemberek jönnek.

Amikor megírtuk, hogy a pénzmosás Paganinije, a nemzetközileg körözött Ghaith Pharaon cége megvette az Orbán Viktor házával szemközti telket, az első reakció az volt, hogy a szaúdi „üzletember” nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot. Aztán az, hogy ez a Pharaon talán nem is az a Pharaon. Hiába hoztunk fel 10 + 1 érvet amellett, hogy ez baromság, a kormánynak ezzel a mellébeszéléssel sikerült hetekre elbizonytalanítani mindenkit.

Most már nehezen tartható ez a hadoválás, kellett helyette valami új duma. Ráadásul tegnap egyszerre derült ki, hogy Pharaon vízumát a Fidesz-közeli jordán konzul, a fotóinkon Tiborcz Istvánnal tervrajzokat nézegető Zaid Naffa kérelmezte, illetve hogy Pharaon a vízum mellé kétéves tartózkodási engedélyt is kapott. Iszonyú kínos helyzet, amit csak súlyosbít, hogy ezeket az információkat eddig foggal-körömmel titkolta a kormány – és a jelek szerint a szája íze szerint nyilatkozó hatóságok is.

false

 

Fotó: MTI

Mit tehet ilyenkor az ember, ha Lázár Jánosnak hívják és egy sereg újságíróval áll szemközt, de nem mondhatja el az igazat? Igen, pont azt: előállhat egy látványos kamuval. Lehetőleg olyannal, ami eltereli a figyelmet a miniszterelnök családjáról és a hatóságok ijesztő magatartásáról.

A mai kormányinfón azt a feladványt kellett volna megválaszolnia a Miniszterelnökséget vezető miniszternek, hogy miért nem vettek Pharaontól ujjlenyomatot, amikor ez minden tartózkodási engedély kiadásához kötelező. Lázár külön kiemelte, hogy előzetesen tájékozódott az ügyben, mégsem közölt semmi tényszerűt. Helyette belemondta a nagyvilágba azt a légből kapott ötletét, hogy neki például nincs használható ujjlenyomata, tehát miért ne feltételezhetnénk, hogy Pharaonnak sincs. Nem volt jobb kibúvója ennél.

A sajtó gyorsan megírta, hogy a központi statisztikák szerint az útlevél-kérelmezők 0,8 százaléka nem tud használható ujjlenyomatot adni, de a nagy részük valamilyen átmeneti betegség miatt. Az ujjlenyomat nélkül születők megejtően kevesen vannak, az egész világon mindössze 4 ilyen kiterjedt család létezik. Vagyis – a 444 szellemes felvetése szerint – ezen a ponton nem lehet teljesen kizárni, hogy Ghaith Pharaon és Lázár János távoli rokonok.

Lázár nem viccelt, de amit mond, az persze nonszensz. Ki lehet röhögni. Vagy rá lehet mutatni, hogy ezzel megint önmagát hazudtolja meg, hiszen korábban maga is beszélt Pharaon ujjlenyomatairól (amit az amerikaiak állítólag rossz minőségben küldtek el stb.), vagyis pozitíve tudjuk, hogy tud ilyet produkálni.

De közben észre kell vennünk, hogy a kormány láthatóan pont ezt akarja: hogy rájuk figyeljünk, és ne Pharaonékra és Tiborczékra. A kezüket nézzük, ne azt, hogy csalnak. Nyilvánvaló és egymásnak is ellentmondó hazugságokkal, a fontos információk takargatásával és összeesküvés-elméletek kitalálásával (a Jobbik és az USA összejátszik, a Narancs titkosszolgálati módszerekkel dolgozik stb.) próbálják összezavarni és kifárasztani a sajtót és a közvéleményt.

Jól csinálják, kétségtelen. De hiába a kommunikációs káosz, akkor is egyre több információ derül ki az üzleteikről, és a végén úgyis felelniük kell. Csak az a kérdés, hogy mikor. És hogy ki teszi fel a kérdéseket.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.