Nem egy kamupárt félbolondjának kitörését láthattuk, hanem a kormánypárt listavezetőjéét

Narancsblog

Az állami média választási műsorában mindent megtettek a vitahelyzet elkerüléséért, de Deutsch Tamás így is kitörölhetetlen nyomot hagyott.

Csütörtök este lezajlott a fideszesített állami televízió történetének első választási műsora. Azt már nagyjából a meghívottak mennyiségéből lehetett sejteni, hogy valójában nem sok különbség lesz a választások előtt kötelező egyperces bemutatkozások és a majdnem kétórás vitaműsor közt, hiszen a tömeg és a formátum is csupán arra adott lehetőséget, hogy a résztvevők egymás mellett állva mondják fel a dolgaikat.

Elemezni azért így is van mit, hiszen először szólalhatott fel hasonló helyzetben Magyar Péter, kiderülhetett, tud-e még működni a Márki-Zay Péter-féle showműsor, és ott volt a jobb híján a Fidesz EP-listavezetői helyére botlott Deutsch Tamás is, tehát minden baja ellenére teljes értékű vitának is tűnhetett volna.

Azt, hogy kinek mi volt a taktikája, elég sokan és sokféleképp elemezték, de Dobrev Klára csúcsra járatott fideszezése, Donáth Anna kedves, jó erkölcsű imidzse és Magyar Péter magához képest kifejezetten száraz tárgyilagossága nem írja le ennek a vitának a lényegét. Vagyis azt, hogy itt most 110 percben láthattuk élesben a NER Magyarországának esszenciáját. 

A 140 milliárd forintos állami média projekt már a felvezetésében kimondatta Mráz Ágoston “Nézőpont” Sámuellel, hogy baloldal – kicsit legalább megérthettük, hogy mire folyt el a pénzt, ezt biztosan nem csinálja senki olcsón –, de aztán jött a Várkert Bazárba szervezett parádé, nagyjából olyan minőségű díszletekkel, mintha az 1990-es közmédia álmait valósították volna meg, és olyan hanggal, mintha az 1990-es közmédia leselejtezett eszközeit üzemelték volna be. A megvalósítás igazi időutazás volt, amihez a legjobban Róna Péter joviális felolvasása illett volna a legjobban, de ő maga mégis radar alatt maradt. Sőt,

mindenki radar alatt maradt, ugyanis az este főszereplője Deutsch Tamás volt.

Ha valaki esetleg úgy ült volna a tévé előtt, hogy semmit nem tud a magyar politikáról, akkor azt láthatta, hogy tíz ilyen-olyan politikus – jó, kilenc, a Gattyán-féle Megoldás Mozgalom névre hallgató furcsaságtól érkező Huszár Viktor azért inkább szabadversekben utazott – beszél kivándorlásról, eutanáziáról, kibervédelemről, mezőgazdaságról, iparról, korrupcióról, és ott egy nagy svunggal érkezett őrült, aki háttérhatalomról, külföldi pénzekről, dollárokról és háborúról hadovál úgy, hogy mellette a konteókra legendásan nyitott Toroczkai László megfontolt erőnek tűnik a pár globalistázós kiszólásával.

Nyilván nem ez volt az első helyzet a történelemben, amikor furcsa figurák kerülnek a széles nyilvánosság elé a demokratikus játékszabályok szó szerinti betartásának következményeként,

de Deutschot nézve egészen lesújtó volt belegondolni abba, hogy ő itt nem egy kamupárt valahogy idesodródott félbolondja, hanem a tizennégy éve kétharmaddal kormányzó párt listavezetője. 

Ilyen döbbenetes kitörések és összevissza beszélés után a józan ész akár azt is diktálhatná egy pártban, hogy csendben elássák a politikusukat, hiszen Deutsch produkcióját kábé olyannak tűnt látni, mint öt éve Borkai Zsoltét, de itt mutatkozik meg a még nyomasztóbb tény: ez nem váratlan összeomlás volt a Fidesz részéről, hanem a teljes Fidesz-plakátállomány felmondása, tehát a párt hivatalos narratívájának, programjának krisztálytiszta prezentálása dollárbaloldallal, gonosz külföldiekkel, fütyülő Brüsszellel, migránspaktummal, migránsgettóval és Sorossal együtt. Ezt gondolja a kormánypárt tehát Magyarországról, Európáról, ezt az általában minden összefüggést nélkülöző kifakadássorozatot ajánlják a választóknak a két-három évente megrendezett Békemenetre történő ingyenes buszoztatáson túl.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.