Újabb hangulatkeltés az MNB ellen

  • narancsblog
  • 2012. október 19.

Narancsblog

Színtiszta vegzatúra a kormány legújabb akciója az MNB ellen. A központi bank átláthatóságának és ellenőrzésének szempontjából sincs különösebb hozadéka annak az új törvénymódosító javaslatnak, amely ezentúl a jegybank felügyelőbizottsága és az Állami Számvevőszék mellett a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak (KEHI) is betekintést engedne az MNB-ben keletkezett összes adatba, valamint hozzáférést minden információhoz. Az MNB és a jegybank függetlenségéért kiálló sajtó Navracsics javaslatára egyként gonoszt kiált: a totális ellenőrzés rémét vizionálják. Mi inkább úgy látjuk, az államnak eddig is megvolt a lehetősége az – egyébként prudens működésre kötelezett és úgy is működő – intézmény totális ellenőrzésére. Igaz ugyan, hogy a KEHI képviselői nem estek át azon a C típusú átvilágításon, amelyen a fenti intézmények képviselői, így felelősségük sem olyan nagy, de az is igaz, hogy nem a KEHI lesz az első az MNB-t ellenőrzők sorában, amelyik nem a megfelelő gondossággal jár el: Járai Zsigmond, a felügyelőbizottság elnöke korábban bőven kekeckedett a jegybankkal, támadta annak vezetését, s játszotta már el azt, amit az Orbán-kormány más, fontos állami vállalatoknál a KEHI-re bízott: keltette a hangulatot az MNB vezetése ellen olyan ködös, később teljesen bizonyíthatatlannak mutatkozó állításokkal, mint például, hogy „számos szabálytalanság, visszaélések gyanúja, valamint összeférhetetlenség merült fel a Magyar Nemzeti Bank gazdálkodásával és egyes szerződéseivel kapcsolatban”. (Az is igaz, hogy aztán Járai Matolcsy leváltását követelte, és így megszűnt köztük a barátság.)

Most is hangulatkeltés folyik – és időhúzás. Mivel a módosító indítványról sem az MNB-vel, sem az Európai Központi Bankkal (EKB) nem egyeztettek, noha ez kötelező lett volna, s mivel ismét a jegybank függetlenségét formálisan sértő intézkedésről van szó, az EKB és az IMF biztos, hogy kötözködni fog. Ez pedig alkalmat ad Orbánéknak arra, hogy egy ideig ismét a szabadságharcost játsszák, vagy – majd ha úgy látják jónak – nagylelkűen kukázzák az egész agyszüleményt, és végre megállapodjanak az IMF-fel.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”