Olvasói levelek

  • .
  • 2011. január 20.

Olvasói levelek

A Schiffer András-jelenség Magyar Narancs, 2011. január 6. A cikk egyik állításával ("az állami számvevőszéki vezetők jelölési szabályainak megváltoztatásával...") kapcsolatban az alábbi észrevételt kívánjuk tenni.

Nem felel meg a valóságnak, hogy az állami számvevőszéki vezetők jelölési szabályait megváltoztatták. A korábbi szabályozás hatálya 2010. május 14-én megszűnt, így azt megváltoztatni nem lehetett. A jelölésre vonatkozó korábbi 45/2009. (V. 22.) OGY-határozat 2009. május 22-től volt hatályban. A határozat hatályon kívül helyezése az új Országgyűlés alakuló ülésén elfogadott 23/2010. (V. 14.) OGY-határozattal történt 2010. május 14-én, amely az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról rendelkezik. Az újabb jelölőbizottság létrehozására vonatkozó határozat meghozatalára ezt követően került sor. Az eljárásban az ellenzéki pártok jelöltállítási jogukkal nem éltek.

Az ÁSZ új elnökének jelölése, megválasztása és hivatalba lépése a hatályban lévő jogszabályoknak megfelelően és az összeférhetetlenségre vonatkozó előírások betartásával történt. Az alelnök megválasztásával a több éve fennálló alkotmányellenes helyzet is helyreállt.

Tisztelettel:

Dr. habil. Németh Erzsébet

osztályvezető főtanácsos

Kommunikációs és Parlamenti Kapcsolatok Osztálya

Kedves Bauer Tamás!

Két oldalon át bizonygatod Szanyi Tibor tézisét, miszerint az LMP a Fidesz csatlósa. Szerinted Schiffer András "mindmáig nem képes az indokolt határozottsággal elutasítani azt, amit a Fidesz a demokratikus jogállam felszámolására tesz", mi több, "Schiffer és pártja tettestárssá válik a jogállam [Fidesz általi] felszámolásában".

Idézek Schiffer parlamenti felszólalásaiból:

"Arra szeretném kérni Lázár képviselő urat, mellőzze az érveléséből azt, hogy önök az igazság egyetlen letéteményesei, mert ez a jakobinus rendszer és más diktatúrák nyelvezete." (Június 28.)

"Kínában, Mao Ce-tung diktatúrájában megírta Mao Ce-tung a Vörös könyvet és kötelezővé tették, Líbiában Moammer Kadhafi írt egy Zöld könyvet, amit kötelezővé tettek. Kíváncsian várom, hogy Orbán miniszterelnök úr mikor ír meg egy Narancs könyvet, amit utána kötelezővé fognak tenni ebben az országban." (Július 5.)

"Amikor ilyen törvényjavaslattal találkozik az ember, kezdi az hinni, hogy önöknek nem az elmúlt nyolc év visszásságai, visszaélései fájnak, hanem az, hogy ezekből nem önök húzták a hasznot." (Október 11.)

"Ez egész egyszerűen megcsúfolása a magyar alkotmányosságnak." (Október 12.)

"(...) miután megnyomják a gombot, mélységesen fogják szégyellni magukat. Önök, akik közül nagyon sokan részt vettek a harmadik köztársaság alapjainak lerakásában, most éppen a köztársaság alapjait kívánják felszedni." (November 2.)

"Önök (...) senkiben nem bíznak, sem az Alkotmánybíróságban, sem a bíróságokban, és egyáltalán a parlamentáris demokráciában, önök a nyers erőben bíznak, a nyers erőben hisznek. (...) Az, amit itt most önök művelnek, visszamenőleg sokak szemében szentesíti Debreczeni Józsefnek a legsötétebb jövendöléseit." (November 2.)

"(...) visszaélve a kétharmados felhatalmazással, gyakorlatilag egy olyan törvényt hoznak most itt létre, aminek a számozását nyugodtan fel lehet cserélni 1984. évi akárhányas törvényre." (December 20.)

Kérdés persze, hogy Schiffer efféle felszólalásairól tudósít-e sajtó. Egyelőre úgy tűnik, ez nem érdeke a Fidesz és az MSZP által uralt médiának, hiszen a Fidesz nem örül a kritikának, az MSZP pedig a demokráciavédő szerepet magának szeretné kisajátítani. Mindezek a kritikák, amiket Schiffer a Fidesszel szemben megfogalmazott, sokszorta sűrűbbek és erősebbek, mint amivel az MSZP kormányzását illette. Schiffer nem hasonlította Gyurcsányt Maóhoz, nem mondta, hogy a szocik a nyers erőben hisznek stb. Olyan mondatot pedig egyet sem mondott Schiffer, amivel helyeselte volna a Fidesz jogállamlebontó lépéseit. Az MSZP időnkénti kritikája nem a Fidesz tetteinek helyeslése. Legutóbbi Narancs-interjújában egyenesen azt mondja Schiffer: "Ez egyszerűen aljasság, ez egy alkotmányos puccs." Nem így beszél egy tettestárs!

Szerinted az LMP-nek az európai jogállamisággal való szembenállására utal az is, hogy az LMP részt vett a korábbi kormányoknak a politikai szabadságjogok elleni visszaéléseit vizsgáló parlamenti albizottságban. Ezt visszautasítom. Az alkotmány szerint az Országgyűlés "bármely kérdés megvizsgálására bizottságot küldhet ki". A 2006. őszi tévéostromtól okt. 23-ig történt jogsértésekért viselt felelősség kivizsgálása szerintem fontos, az LMP képviselője, Szabó Tímea ebben vett részt, másban nem. (E tekintetben menti tévedésed, hogy téves sajtótudósítások jelentek meg, a valóságban Szabó szándékosan el sem ment a Gaudi-féle 2002-2010-es különjelentés tárgyalására.)

Mondvacsinált vádjaid nem látom mással magyarázhatónak, mint hogy azt szeretnéd, az LMP az MSZP csatlósa legyen; ezért vádolod azzal, hogy most a Fideszé. "Aki nincs velünk, ellenünk van." Törjünk ki végre ebből a logikából! A magyar politikai kultúrát gyatra önismeretű fanatikus férfiak csatározásai züllesztették le, akiknek zavart viselkedéseiben gyakorta fölsejlik az erőszakos, bántalmazó apa mintája, az ahhoz való viszony tisztázásának elmulasztása. Horn Gyula talán éppen azért lehetett a demokrácia legtürelmesebb kormányfője, mert - ha felemásan is, de - kénytelen volt a történelem által eléje tartott tükörben szembenézni saját korábbi erőszakos szerepével. Hogy Magyarország ki tud-e kászálódni a maga ásta gödörből, nem kis részben a saját erőszak-történelmünk feldolgozásán múlik, hiszen bizalom nélkül nincs élhető ország. Kedves Tamás, ha valamiből, akkor ebből szorulunk német behozatalra!

Üdvözöl:

Juhász Géza,

az LMP tagja, volt jogvédő

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.