Olvasói levél

Szuperliga

Magyar Narancs, 2012. október 4.

  • 2012. november 11.

Olvasói levelek

Előrebocsátom, nem szándékozom védeni sem a Liga Szakszervezeteket, sem a Fideszt; sem Gaskó Istvánt, sem Orbán Viktort. De nem kellene Budai Gyula-i mélységű kijelentéseket keverni a valóban lényeges információk közé.

A cikkből megtudjuk ("névtelenséget kérő döntéshozótól"), hogy egy szakszervezeti továbbképzés (ami "kedvelt foglalatosság" a szakszervezeti funkcionáriusok körében - hangolódjunk rá a riasztó tényekre?) 30-40 főre átlag egymillió forintba kerül. Milyen "átlag"-képzésre gondolt vajon a "döntéshozó" (és a cikkíró)? Azt értem, hogy fejenként átlag 25-33 ezer forint egy ilyen továbbképzés. De nem mindegy, hogy félnapos, helyben tartott fejtágításról van-e szó, amit a szervezet elnöke tart, vagy egyhetes bentlakásosról, vagy többéves továbbképzésről. Ha esetleg külföldi oktatókat is használnak, akkor a tolmács- és a technikai költség is hozzáadódik. Az állítás önmagában teljesen értelmezhetetlen, nem mutat több hozzáértést, mint amikor Budai Gyula leleplezte, hogy a filozófusok a pályázati pénzekből külföldi vonatjegyre és szállodaszámlákra költöttek (magyarán részt vettek a pályázat keretében konferenciákon).

A cikk azt is leleplezi, hogy egyes elvetemült szakszervezetek tagtoborzó gyűléseket tartanak. Mégis, mit gondol, hogy lesznek a szakszervezeteknek tagjai: csak úgy maguktól teremnek? Mégis, mi kellene, hogy a szakszervezetek erejét adja, ha nem a tagság?! Pedig a cikk több olyan kérdést is felvet, amiről érdemes beszélni. Kár, hogy a fentiek az egész cikk hitelét megkérdőjelezik.

Kende Ágnes

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.