Olvasói levél

Szuperliga

Magyar Narancs, 2012. október 4.

  • 2012. november 11.

Olvasói levelek

Előrebocsátom, nem szándékozom védeni sem a Liga Szakszervezeteket, sem a Fideszt; sem Gaskó Istvánt, sem Orbán Viktort. De nem kellene Budai Gyula-i mélységű kijelentéseket keverni a valóban lényeges információk közé.

A cikkből megtudjuk ("névtelenséget kérő döntéshozótól"), hogy egy szakszervezeti továbbképzés (ami "kedvelt foglalatosság" a szakszervezeti funkcionáriusok körében - hangolódjunk rá a riasztó tényekre?) 30-40 főre átlag egymillió forintba kerül. Milyen "átlag"-képzésre gondolt vajon a "döntéshozó" (és a cikkíró)? Azt értem, hogy fejenként átlag 25-33 ezer forint egy ilyen továbbképzés. De nem mindegy, hogy félnapos, helyben tartott fejtágításról van-e szó, amit a szervezet elnöke tart, vagy egyhetes bentlakásosról, vagy többéves továbbképzésről. Ha esetleg külföldi oktatókat is használnak, akkor a tolmács- és a technikai költség is hozzáadódik. Az állítás önmagában teljesen értelmezhetetlen, nem mutat több hozzáértést, mint amikor Budai Gyula leleplezte, hogy a filozófusok a pályázati pénzekből külföldi vonatjegyre és szállodaszámlákra költöttek (magyarán részt vettek a pályázat keretében konferenciákon).

A cikk azt is leleplezi, hogy egyes elvetemült szakszervezetek tagtoborzó gyűléseket tartanak. Mégis, mit gondol, hogy lesznek a szakszervezeteknek tagjai: csak úgy maguktól teremnek? Mégis, mi kellene, hogy a szakszervezetek erejét adja, ha nem a tagság?! Pedig a cikk több olyan kérdést is felvet, amiről érdemes beszélni. Kár, hogy a fentiek az egész cikk hitelét megkérdőjelezik.

Kende Ágnes

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.