Hegedűs Dániel

A makacs múlt

A német Ukrajna-politika két arca

Publicisztika

Talán nincs még egy ország, amelynek Ukrajnával és Oroszországgal szembeni pozícióját, az Ukrajna elleni agresszióval szemben elfoglalt álláspontját és cselekedeteit oly intenzív vita kísérné, mint Németországét – úgy az országon belül, mint kívül.

Berlin Ukrajna önvédelmi harcához nyújtott támogatását, valamint kül-, védelem- és energiapolitikai korszakváltásának mérlegét és hitelességét sokszor szélsőségesen eltérően értékelik Németország nemzetközi partnerei csakúgy, mint a német társadalom és elit egyes csoportjai.

A NATO-partnerek bizalmatlansága Berlin iránt, a nehézfegyverek szállításának folytonos halogatása, vagy a német védelmi költségvetés eseti jellegű foltozgatása – a hosszú távú, organikus építkezés helyett – egy tőről fakad. S ez a német társadalom és a politikai elit megosztottsága abban a kérdésben, hogy mi lenne a stratégiailag és morálisan helyes német politika az európai béke és biztonság garantálása érdekében.

Tovább élő kudarcos stratégia

Az Ukrajna megsegítésében és az új európai biztonsági rendszer megteremtésében vitt német szerepről két vitathatatlan tényt mindjárt az elején rögzítenünk kell. Az egyik: Ukrajna három legnagyobb donorjának egyike a Német Szövetségi Köztársaság. A másik: az NSZK a február 27-én bejelentett, százmilliárd eurós rendkívüli védelmi csomaggal határozott lépést tett az elmúlt években elhanyagolt védelmi képességeinek helyreállítása felé.

A német kül- és védelempolitika bírálói arra mutatnak rá, hogy Berlin hozzájárulása Ukrajna honvédelméhez az ország pénzügyi és gazdasági lehetőségeihez képest igen csekély, arányaiban messze elmarad az Egyesült Királyság, Lengyelország, Csehország, vagy akár Szlovákia katonai segélycsomagjaitól.

A tradicionális német külpolitikai gondolkodás hívei úgy vélik, Oroszország integrálása nélkül nem képzelhető el az európai békerendszer, míg a február 24-e utáni Zeitenwende, vagy­is korszakváltás képviselői szerint az új európai biztonsági architektúra Oroszországgal szemben építendő fel. Anélkül, hogy Oroszország kül- és belpolitikája alapvetően megváltozna, nem lehetséges a visszatérés a gazdasági és politikai együttműködés február 24-e előtti szintjeihez.

Ez az írás arra keresi a választ, hogy milyen külpolitikai megfontolások és társadalmi tényezők alakították ki azt az oroszbarát vagy Oroszországgal szemben legalábbis stratégiai megértést tanúsító irányvonalat, amely február 24-én látványosan kudarcot vallott. És vajon mi segíti e tradíció tovább élését a megváltozott körülmények ellenére is?

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”