Csabai Máté

A rendszer üvegplafonja

Magyar Péter és a NER

Publicisztika

A NER 15. évében a párt középgenerációjának egyik, önmagában szürke funkcionáriusa dezertált, majd a rendszer eddigi legeredményesebb kihívója lett. Nem véletlenül.

Mivel a Magyar Péter-jelenséget átitatják a bulvárelemek – mindenekelőtt a pikáns és drámai magánéleti szál –, és mivel a kormánnyal kritikus közvélemény hajlamos a Fideszt és a környékét egyetlen monolitként látni, kevés szó esett arról, pontosan honnan is érkezett a Tisza Párt vezére. Magyar Péter egyike azoknak a negyveneseknek, akik a párt ellenzéki éveiben fűzték szorosra kapcsolatukat a Fidesszel, és ezt az antigyurcsányista dac formálta szövetséget a putyinizálódás évei is csak lassan kezdték ki. Most úgy tűnik, Magyart az igazságérzete késztette a szakításra, hiszen kicsekkolásakor a „Mészáros–Tiborcz-féle családi részvénytársaság”, a „Tónik, Ádámok és Barbarák” országa ellen emelt szót. De legalább annyira űzte kifelé a NER-ből az is, hogy látta, Orbán személyzeti politikája mit művel a saját korosztályával.

Kordonbontó nemzedék

Magyar Péter felmenőinek rangos névsorát sokat emlegették már: a családfán megtaláljuk Mádl Ferenc volt köztársasági elnököt, nagyapja a köztelevízió népszerű jogi műsorának szakértő szereplője, a Jogerős becenéven emlegetett Erőss Pál volt, édesanyja, Erőss Monika jelenleg is az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese, igaz, júliusban esedékes nyugdíjazása miatt január óta már szabadságon volt, illetve a felmentési idejét tölti.

Magyar Péter hamburgi tanulmányútján került jó viszonyba Gulyás Gergellyel; akkor, amikor a Fidesz már réges-rég túl volt az irányváltáson, és éppen polgári-konzervatív pártként definiálta magát: a hajdani liberális párt talán – ahogyan Navracsics Tibornak – meg sem felelt volna Magyar ízlésének.

A vele (is) készült legkorábbi tévéfelvételen, 2002 júniusában a huszonegynéhány éves Magyar Péter az ATV Közhang című műsorában szerepelt. Az egyik beszólásából az idei kampányban kisebb ügy lett; pedig nem is az az érdekes, hogy Magyar elejtett egy rosszízű poént Medgyessy Péterről és a kötélről – nyilvánvalóan a márciusi Kövér-féle köteles beszédre utalva –, sokkal izgalmasabb a minden lében kanál fiatalember, aki tele van fésületlen, provokatívan előadott mondanivalóval; az a Fidesz – bár a párt mai arca az akkori vereség után kezdett megformálódni – még nem a pocakos, mázsás renyheséggel politizáló Fidesz. Magyar ott volt a mozgalmas évek sűrűjében.

Varga Juditot 2005-ben ismerte meg. Fiatal jogászként mindketten güriztek éjjel-nappal, megházasodtak, családot alapítottak – tiszta love story, film is készülhetne róla. A fiatal ügy­véd Gulyás Gergellyel közösen alapítványt hozott létre Ne féljetek! néven a 2006-os utcai tüntetések rendőri áldozatainak ingyenes jogi képviseletére – a szlogen megmaradt belőle. Magyarék alapítványának kuratóriumában ott csücsült Erőss Pál, Fábry Sándor, Morvai Krisztina, Mádl Ferencné és Schmidt Mária. Utóbbi személye azért is érdekes, mert amikor 2006-ban Gyurcsány nagyon megverte Orbánt, a Fidesz vezetőjével szembeni párton belüli elégedetlenségnek (puccskísérletnek csak nagyon óvatosan neveznénk) Schmidt volt az egyik fő alakja. Nem tudjuk, hogy Magyar huszonöt évesen mit gondolt minderről, ahogyan azt sem tudjuk, mit gondolt arról az ezt követő folyamatról, melynek során Orbán, nem kevés fenyegetőzés árán, megszilárdította hatalmát a Fideszben.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.