Az önvédelem joga

Publicisztika

Erősödik a tiltakozás, amely a Hamász elleni hadjárat azonnali leállítását követeli Izraeltől. Ez akár természetes is lehetne: nincs olyan jóérzésű ember, aki ne kívánná a vérontás megszűnését, a béke "helyreállítását". S lehet-e egyáltalán igazságos, vagy legalább - szükséges rosszként - elfogadható ez a háború, amelyben ártatlan civilek, nők és gyerekek vesztik életüket, s amely töménytelen szenvedést és nélkülözést okoz?

Erősödik a tiltakozás, amely a Hamász elleni hadjárat azonnali leállítását követeli Izraeltől. Ez akár természetes is lehetne: nincs olyan jóérzésű ember, aki ne kívánná a vérontás megszűnését, a béke "helyreállítását". S lehet-e egyáltalán igazságos, vagy legalább - szükséges rosszként - elfogadható ez a háború, amelyben ártatlan civilek, nők és gyerekek vesztik életüket, s amely töménytelen szenvedést és nélkülözést okoz?

Bizonyosan képmutatás Izraeltől azt követelni, hogy tétlenül nézze végig mindazt, ami azóta történt, hogy a Hamász felmondta a tűzszünetet, s megint lőni kezdte Dél-Izraelt. E vidéken, Gáza szomszédságában az elmúlt nyolc évben nem béke volt, hanem rettegés, állandó rakétatámadások, légóriadók. Valóban, nem több százan, hanem 26-an haltak meg (és 450-en sebesültek meg) a rakétáktól; de tízezrek mindennapi életét a fenyegetettség szabja meg. Korábban, 2001 és 2007 között a Hamász terrorsejtjei több mint 8000 izraelit sebesítettek meg a robbantásos öngyilkos akciókban; a 140 merénylő 542 civilt gyilkolt meg ezekben az években. Izraeli katona csak véletlen akadhatott köztük, hiszen a terroristák a civileket támadták.

E cselekmények a Hamászhoz és más iszlamista szervezetekhez köthetők. Azt, hogy Izrael erőszakkal próbál véget vetni a tevékenységüknek, nem kérheti számon rajta senki. Egyetlen állam sem nézheti tétlenül, hogy a polgáraival ezt művelje egy fegyveres felkelőcsoport. Ha valamelyik határ menti magyar várost bombáznák meg lőnék gerillák odaátról, úgy nekünk is járna az önvédelem joga.

A kérdés tehát nem az, hogy mit keres Izrael egyáltalán Gázában. És nem is az, hogy az akciónak van-e politikai vagy katonai értelme. Vagy lesz neki, vagy nem: vagy működni fog, vagy nem az az izraeli logika, hogy a gázai palesztinok a háború szörnyűségeiért nemcsak Izraelt teszik majd felelőssé, de a Hamászt is. És előfordulhat az is, hogy Izrael egyszerűen megnyeri ezt a háborút - mint 2006 nyarán a Hezbollahot, annyira meggyengíti a Hamász hadviselési képességeit, hogy a támadások megszűnnek. Izraelnek ez legitim célja: ezért kell felszámolnia a Gázai övezetbe vezető alagutakat, és csapást mérnie a Hamászra.

De az erőszak alkalmazásához való jog, jelen esetben az önvédelem - a nemzetközi jog által elismert - joga nem ad szabad kezet egyetlen hadseregnek sem. A hadviselést szigorú normák szabályozzák: és ezeket, a nemzetközi humanitárius jog követelményeit Izraelnek is be kell tartania. Hogy az Öntött ólom akciónak vannak civil áldozatai, bármennyire tragikus tény is ez, önmagában e tekintetben még nem jelent semmit. Minden háborús konfliktusnak vannak civil áldozatai, s ezt a nemzetközi jog is figyelembe veszi; hisz nem minden civil halálesetet rendel büntetni, hanem csak azokat, amelyeket bizonyos, jól körülírt körülmények közt okozott valamelyik hadviselő fél. E körülmények tesznek egy-egy cselekményt háborús bűnné.

Arra, hogy az elmúlt három hétben követtek-e el valamilyen háborús bűnnek minősíthető cselekményt izraeli katonák, egyelőre nem ismerjük, mert nem ismerhetjük a választ. (A Hamászról ennyit legalább tudunk: az a közismert gyakorlatuk ugyanis, hogy lakóházakban, iskolákban, kórházakból, egyszóval civilektől körülvéve folytatják a hadviselést, a háborús bűnök egyik alakzatát, az emberi pajzs tilalmának megszegését valósítja meg.) Az, hogy az izraeli hadsereg, az IDF törekszik a hadviselést szabályozó humanitárius jog betartására, jól látszik a háború eddigi krónikájából. A döntő katonai fölényben lévő IDF nem a civileket támadja: ha ezt tenné, az borzalmas következményekkel járna, és joggal váltana ki megvetést és haragot Izrael ellen. Viszont a világ egyik legsűrűbben lakott területén vív háborút egy olyan felkelőcsoport ellen, amely nemhogy nem különbözteti meg magát a civil lakosságtól, de a legfőbb szándéka az, hogy azt is bevonja a háborúba. A palesztin civil és hadviselő áldozatok arányának mérlegelésekor ezt is figyelembe kell vennünk. (Az eddigi körülbelül 800 palesztin áldozat többsége az eddigi hírek szerint kombattáns.)

De vannak olyan esetek, amelyek kételyeket ébresztenek - például a kórházat ért támadás a múlt héten. Ezek kivizsgálása, adott esetben a bűnösök számon kérése nem maradhat el. És nem csak azért, mert Izrael is részese a háborús bűnöket szankcionáló genfi konvencióknak, és egy demokráciában a jog érvényesülése magától értetődő kell, hogy legyen. Hanem azért is, mert Izrael nem válhat hasonlatossá az ellenségeihez.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.