Pál Monika

Béke és borjúhús

Hogyan mentette meg az Európai Bizottság és Rishi Sunak a Brexitet és Észak-Írországot?

Publicisztika

Észak-Írországban súlyos állapotban van az a többször meglőtt rendőr, John Caldwell, aki a paramilitáris erőszak elkövetői után nyomozott. Az omagh-i bűncselekmény mögött a rendőrség az Új Ír Köztársasági Hadsereg, a New IRA tagjait sejti.

A hír mögé a több évtizedes, és a 60-as évek vége óta közel 3700 halálos áldozatot követelő észak-írországi konfliktus történetét, a terrorista cselekmények hosszú sorát rajzolhatjuk fel. Omagh neve hallatán emlékezetben visszarepülünk 1998. augusztus 29-ig, amikor egy Vauxhall Cavalierbe rejtett bomba robbant a helyi bevásárlóközpontban, 29 civil életét követelve. Az északír békemegállapodás aláírása és az azt megerősítő népszavazás után járunk pár hónappal – a különösen brutális cselekményt azok követték el, akik a tárgyalásos kiegyezés helyett továbbra is az erőszak útját választották. Az 1998-as omagh-i merénylők – bár jogerősen nem sikerült őket elítélni  – a békét elfogadó Ír Köztársasági Hadsereg szakadárjai voltak – mint ahogy egy hasonló csoport, az Új IRA állhat az idei februári rendőrgyilkossági kísérlet mögött is.

 

Szélsőségesek kényszeralkuja

Az 1998-as nagypénteki egyezmény vallási ünnepet idéz fel egy olyan területen, ahol a vallás, az etnikai hovatartozás csoportképző ereje alkotmányos, politikai törésvonallá merevült az unionisták, a brit tudatú protestánsok és a nacionalistáknak vagy republikánusoknak nevezett ír tudatú katolikusok között. Huszonöt éve ez az egyezmény a sorvezető – sokszor döcögő kormányzással, szünetelő intézményekkel, de ez garantálja a békét és nyugalmat Észak-Írország két olyan közössége között, amelyek merőben másképp képzelik el a tartomány sorsát. A nacionalisták és a republikánusok az Ír-sziget, az ír nemzet egyesítésének, az unionisták – és a protestáns lakosság legmilitánsabb szegmense, a lojalisták – a brit koronához való legszorosabb kötődésnek az álmát dédelgették, kibékíthetetlenül.

A nagypénteki egyezmény felett atyáskodó Írország és Egyesült Királyság afféle garantorként szó szerint kézfogásra, a politikai kerek­asztalhoz kényszerítette a korábban gyilkoló terroristákat is. Épp ez volt a siker záloga: az, hogy nem a két közösség mérsékelt politikai képviselői egyeztek meg, hanem az erőszakért felelős paramilitáris szervezetek, illetve politikai reprezentánsaik. A fegyvereket (nagyrészt) beszolgáltatták, a „politikai foglyok” (más megfogalmazásban: elítélt terroristák) nagy részét amnesztiával kiengedték a börtönből, a tartomány önkormányzatot kapott és békét. És azt a jogot, hogy a lakosság többsége – egyszer, valamikor – maga dönthessen arról, hova szeretne tartozni, marad-e az Egyesült Királyságban vagy az Ír Köztársasághoz csatlakozik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.