Bernard Guetta: Lengyelország másodszor is visszatért Európába

Publicisztika

Valójában két Európa van, az egyiket Európai Uniónak hívják, a másikat pedig Orosz Föderációnak.

Ennél nagyobbat nem is lehetne tévedni. Teljes természetességgel és meggyőződéssel szoktak arról beszélni, hogy „két Európa” van: az egyik a volt kommunista Európa a kontinens szívében, amelyik most nemzeti-konzervatív, azaz „reakciós”, és mindenben ellentéte a másiknak – azaz a nyugati Európának, a régi demokráciák Európájának, amely állítólag a génjeiben hordozza a liberalizmust.

Olyan mélyen hisznek abban, hogy ez így van és mindig is így lesz, hogy sokan úgy látják, ez a szembenállás megoldhatatlan probléma elé állítja az Európai Uniót.

Csakhogy...

Csakhogy múlt vasárnap, a lengyel elnökválasztás első fordulójának estéjén a felmérésekből és a szavazatbecslésekből egyaránt két, egymáshoz nagyon hasonló méretű blokk rajzolódott ki. Olyannyira, hogy lehetetlen volt megmondani, kit választanak elnöknek július 12-én: Andrzej Dudát, a jelenlegi elnököt, akit a Jog és Igazságosság, a PiS nemzeti konzervatívjai támogatnak, vagy Rafał Trzaskowskit, Közép-Európa Macronját, az európai parlamentet megjárt, több nyelven beszélő fiatal varsói polgármestert.

Rafał Trzaskowski egy EPP-kongresszuson

Rafał Trzaskowski egy EPP-kongresszuson

Fotó: Wikipédia

 

Két Lengyelország van: az egyik vallásos, népi és meglehetősen idejétmúlt, a másik városi, a vallástól elfordult, zöld, feminista és egyáltalán nem rémül meg a változó világtól. Sőt, még a konzervatív blokk sem egységes ideológiailag. Ahogy az összes európai jobboldal, a lengyel is magában foglal egy jobbközépet, a jobboldal jobboldalát és a PiS-en kívül álló szélsőjobbot is, a „Konföderációt”, amely euroszkeptikus és nemzeti liberális, és amelynek a választói könnyen eldönthetik a voksolás kimenetelét holnap.

Ez a kép tehát egyáltalán nem hasonlít arra „a másik Európáról” szóló klisére, amelyet már a kommunista időkben is hangoztattak.

Lengyelország koránt sincs naftalinba dermedve.

Épp ellenkezőleg: ez egy mozgásban lévő ország, ahol egy nacionalista és szociális jobboldal –logikusan – átvette a stafétát azoktól az Európa-párti centristáktól, akik levezényeltek egy brutális piacgazdasági átmenetet. Ezek a centristák pedig ma visszatérnek a politika színpadára, olyan új és fiatal figurák vezetésével, akik épp annyira nincs közük a a kommunizmushoz, mint amennyire a kapitalizmusba való visszatéréssel járó szociális erőszakhoz sem.

false

 

Fotó: Lara Szpiro, ©Renew Europe Group

 

Politikai kurzusváltás zajlik Lengyelországban, és bármi is lesz az eredmény július 12-én, látható, hogy a PiS rosszul járt a jobbközép szövetségeseinek önállósodásával, a szélsőjobb megerősödésével, és a szenátusi választásokon elszenvedett tavaly októberi vereséggel. Most pedig Rafał Trazkowski felemelkedésével is, aki modernizálja és balra tolja a Polgári Platformot, a nagy liberális pártot, amelyből előlépett.

Húzzák föl az óráikat és állítsák be a pontos időt:

valóban két Európa van, de az egyiket Európai Uniónak hívják, a másikat pedig Orosz Föderációnak. Az Unión belül ugyanis nincs más, csak egyetlen Európa, amelyiknek egyre inkább összeérnek a politikai sakktáblái.

Ennek a lengyel jobboldalnak, akár nyer, akár veszít, meg kell találnia a helyét a saját jobbközepe és jobbszélei között, és újra kell definiálnia magát, mielőtt szétesik. De ez a jobboldal tényleg annyira lengyel? Nem, ez egy európai jobboldal, ugyanis a dilemmái nagyon emlékeztetnek a francia, a német, a spanyol és az olasz jobboldal dilemmáira.

És ezek az új lengyel liberálisok, akiket Rafał Trzaskowski előrelendített, ők vajon sajátosan lengyelek?

Azon kívül, hogy a vezetőjüknek kimondhatatlan neve van, aligha. Ugyanis a szociálliberalizmus, a környezetvédelem és a szociáldemokrácia között világosan el kell magukat helyezniük, pontosan ugyanúgy, ahogy a Corbyn utáni brit Munkáspártnak, Emmanuel Macronnak, a kereszténydemokratákkal összefonódó olasz baloldalnak és az egyesült magyar ellenzéknek is meg kell ezt tennie. Utóbbiak elnyertek ugyan tíz megyei jogú várost tavaly októberben, de még találniuk kell maguknak egy címkét, mely túlmutat azon, hogy ők valamiféle „Orbán-ellenes demokraták”.

Akár baloldalról és jobboldalról beszélünk, akár – kicsit pontosabban – a „rend” és a „mozdulás” pártjairól, az összes társadalmi és ideológiai, az európai kulturális családok között húzódó határvonalat újra kell definiálni, beleértve az új szélsőjobboldalakét is, amelyek maguk között sem kevésbé sokszínűek és kialakulatlanok.

Akár mit hoz a holnapi választás, Lengyelország másodszor is visszatért Európába.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.)

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.