Bernard Guetta: Oroszország polgárai, vegyék észre! Az országukkal fognak fizetni ezért!

Publicisztika

Ha tovább folytatódik a háború, nemcsak az orosz gazdaság és az ország nemzetközi kapcsolatai mennek rá, hanem széteshet Oroszország – állítja a francia európai parlamenti képviselő.

Hagyják abba! Nem látják, hogy öngyilkosságba rohannak? Nem látják, hogy a katonáikat elkergették Limanból? Nem látják az ukrán ellentámadás sikerét olyan területeken, amelyeket állítólag éppen elcsatoltak Ukrajnától? Fejezzék be, mielőtt az országuknak már túl késő lenne! Tartsanak számvetést, Oroszország polgárai, akár civilek, akár katonák, fiatalok vagy idősek, gazdagok vagy szegények, és meg fogják érteni!

Nyugat felé máris megfizettek ezért a háborúért, méghozzá azzal a testvériséggel, amely egységbe kellett volna, hogy forrassza magukat a másik két szláv–ortodox néppel, akikkel természetes közösséget alkottak. Ukrajnában most kollektíven vétkesnek tartják magukat háborús bűnökben és számtalan kegyetlenségben, miközben Fehéroroszországban maguk lettek Lukasenka hatalmon tartói, azzal, hogy elfojtottak egy össznemzeti demokratikus törekvést.

Minél tovább tart a háború, annál nehezebb lesz visszanyerni ezeket az elveszett barátságokat, és keleten sem jobb a helyzet. A közép-ázsiai államok egymás után kezdik elhinni, hogy azzal, hogy maguk megrekedtek Ukrajnában, tálcán kínálják nekik a régóta várt lehetőséget, hogy megszabaduljanak a maguk soha véget nem érő gyámsága alól.

Keleten, akárcsak Nyugaton, a „közeli külföldjük” egyre távolodik maguktól, de van ennél súlyosabb gond is Oroszországra nézve. Minél inkább csökken a befolyásuk a saját határaikon, annál inkább Szibéria és a földjében rejlő kincsek válnak a kínai hódítás terepévé. Nem katonai, hanem gazdasági és kereskedelmi hódításé, ugyanis Peking hatalma ravaszabb, mint a Kremlé.

Ráadásul ha Csecsenföld újra fegyvert ragadna, a szomszédai is lángba borulnának. Nézzék meg, mi történt Dagesztánban! Ukrajnában már az egész Kaukázus a tét, és a nyolcvanöt részből álló Oroszországi Föderáció egységének megvédéséhez nem lesznek meg sem a gazdasági szankciók által elvont erőforrásaik, sem azok az emberi képességek, amelyeket a mozgósítás vagy külföldre űz, vagy hiábavaló harcokba kerget.

Ébresztő!

Ne hagyják, hogy kiközösítse magukat a világ,

mert engedik ledönteni a nukleáris fegyverek bevetését övező tabut, és engedik folytatódni az agressziót! Ébredjenek fel most, mert jóval többet kockáztatnak, mint az Egyesült Államok Irakban: nemcsak egy háborút, az országukat veszíthetik el!        

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.) 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.