Bernard Guetta: Oroszország polgárai, vegyék észre! Az országukkal fognak fizetni ezért!

Publicisztika

Ha tovább folytatódik a háború, nemcsak az orosz gazdaság és az ország nemzetközi kapcsolatai mennek rá, hanem széteshet Oroszország – állítja a francia európai parlamenti képviselő.

Hagyják abba! Nem látják, hogy öngyilkosságba rohannak? Nem látják, hogy a katonáikat elkergették Limanból? Nem látják az ukrán ellentámadás sikerét olyan területeken, amelyeket állítólag éppen elcsatoltak Ukrajnától? Fejezzék be, mielőtt az országuknak már túl késő lenne! Tartsanak számvetést, Oroszország polgárai, akár civilek, akár katonák, fiatalok vagy idősek, gazdagok vagy szegények, és meg fogják érteni!

Nyugat felé máris megfizettek ezért a háborúért, méghozzá azzal a testvériséggel, amely egységbe kellett volna, hogy forrassza magukat a másik két szláv–ortodox néppel, akikkel természetes közösséget alkottak. Ukrajnában most kollektíven vétkesnek tartják magukat háborús bűnökben és számtalan kegyetlenségben, miközben Fehéroroszországban maguk lettek Lukasenka hatalmon tartói, azzal, hogy elfojtottak egy össznemzeti demokratikus törekvést.

Minél tovább tart a háború, annál nehezebb lesz visszanyerni ezeket az elveszett barátságokat, és keleten sem jobb a helyzet. A közép-ázsiai államok egymás után kezdik elhinni, hogy azzal, hogy maguk megrekedtek Ukrajnában, tálcán kínálják nekik a régóta várt lehetőséget, hogy megszabaduljanak a maguk soha véget nem érő gyámsága alól.

Keleten, akárcsak Nyugaton, a „közeli külföldjük” egyre távolodik maguktól, de van ennél súlyosabb gond is Oroszországra nézve. Minél inkább csökken a befolyásuk a saját határaikon, annál inkább Szibéria és a földjében rejlő kincsek válnak a kínai hódítás terepévé. Nem katonai, hanem gazdasági és kereskedelmi hódításé, ugyanis Peking hatalma ravaszabb, mint a Kremlé.

Ráadásul ha Csecsenföld újra fegyvert ragadna, a szomszédai is lángba borulnának. Nézzék meg, mi történt Dagesztánban! Ukrajnában már az egész Kaukázus a tét, és a nyolcvanöt részből álló Oroszországi Föderáció egységének megvédéséhez nem lesznek meg sem a gazdasági szankciók által elvont erőforrásaik, sem azok az emberi képességek, amelyeket a mozgósítás vagy külföldre űz, vagy hiábavaló harcokba kerget.

Ébresztő!

Ne hagyják, hogy kiközösítse magukat a világ,

mert engedik ledönteni a nukleáris fegyverek bevetését övező tabut, és engedik folytatódni az agressziót! Ébredjenek fel most, mert jóval többet kockáztatnak, mint az Egyesült Államok Irakban: nemcsak egy háborút, az országukat veszíthetik el!        

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.) 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.