Kende Tamás

Egyet nekem, egyet nekem

Hogyan bújt ki Orbán az olajembargó alól?

Publicisztika

Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, az Európai Unió tagállamai és más, a nyugati szövetséghez tartozó államok aktívan segítik Ukrajnát az orosz agresszió elleni védekezésben, és kiterjedt gazdasági szankciókkal akadályozzák Oroszországot a „különleges katonai művelet” fenntartásában. Február vége óta a Nyugat – és ezen belül az EU – az oroszok által „vártnál” feltehetőleg jóval kiterjedtebb szankciós eszköztárat vetett be, ami elsődlegesen a Putyin-rendszer kegyeltjeit és az orosz bankszektort, légi közlekedést és tengeri szállítást, és mindezen keresztül az orosz export-import nagy részét érintette. Ám az orosz olaj- és gázszállításokat május 30-ig nem. Az orosz olajat az attól egyáltalán nem függő Egyesült Államok már hónapokkal ezelőtt szankciós listára tette.

Oroszország az Európai Unió tagállamainak fő energiaszállítója, a kontinens keleti fele, és különösen a tengerpart nélküli közép-európai államok teljesen kiszolgáltatottak az oroszok energiával kapcsolatos döntéseinek. Az energia a nyersanyagok mellett Oroszország fő exportcikke. Az oroszok az elmúlt évek energiaszállításaiból halmozták fel azt a pénzügyi tartalékot, amely az ukrajnai támadás finanszírozásához és a rákövetkező pénzügyi szankciók elviseléséhez számukra szükségesnek látszott.

Az energia Oroszország politikai fegyvere is: a Kreml – mint az az elmúlt hónapokban is világosan látszott – a hosszú távú polgári jogi vagy államközi szerződések betűjétől és szellemétől függetlenül, a baráti vagy a konfliktusban semlegesen, illetve támogatóan fellépő államoknak elad energiahordozókat, míg az általa ellenségesnek minősített államok felé (Lengyelország, Bulgária, Finnország) egyik napról a másikra leállítja a szállításokat függetlenül attól, hogy mi van a szerződésekben.

Energiaügyekben a Nyugat és Oroszország függése kölcsönös. Az oroszok csővezetékekkel láncolták magukhoz a Nyugatot, és könnyen és olcsón nekik tudnak olajat és gázt eladni, a Nyugat pedig könnyen és olcsón csak az oroszoktól tud vásárolni. Ha az ukrajnai háború miatt a szállítások megszűnnek, az Nyugaton teljes ágazatok leállásához, komoly gazdasági nehézségekhez vezethet, és hideg vagy legalábbis hűvös télhez a lakosság (másként a választók) számára. De az oroszok is függenek a Nyugattól. Olajexportjuk értékben a gázexporténak a kétszerese, a bevétel az orosz szövetségi költségvetés 40 százalékát adja, és az olaj 50 százalékát eddig az EU tagállamai vették meg. Ezen felül az olajkutakból folyamatosan jön az olaj, azt el kell tárolni vagy elszállítani – ellenkező esetben a kutakat le kell zárni, s az újraindításuk problémás vagy akár lehetetlen is lehet. Az európai értékesítésre beállt orosz olaj- és gázmezők termelését pedig nem lehet egy vállrántással Kína vagy India felé átirányítani. Évekig, akár évtizedig is eltarthat, amíg a megfelelő kapacitással rendelkező szállítási infrastruktúra kiépül. És eközben Oroszországot is élelmezni kell.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.