Uitz Renáta

Elmulatják

Szétvereti-e az EU jogrendjét a lengyel kormány?

Publicisztika

A lengyel kormány a Jog és Igazságosság párt (PiS) 2015-ös hatalomra kerülése óta hadban áll az Európai Unióval. A viszály egyik oka: a lengyel bíróságok függetlensége ellen intézett kormányzati támadás.

A minap az Európai Unió Bíróságának (EUB) alelnöke az Európai Bizottság indítványára napi 1 millió euró bírságot szabott ki a lengyel kormányra mindaddig, amíg Varsó végre nem hajtja az EUB azon döntéseit, amelyek jogellenesnek találták a lengyel Legfelső Bíróság Fegyelmi Tanácsának felállítását. Bár a bírság összege kiemelkedő, a ténye nem: szeptember elején az EUB napi félmillió euróra büntette a lengyel kormányt, amiért az a vonatkozó környezetvédelmi engedélyezési eljárás mellőzésével hagyta jóvá a turówi szénbánya működését. Az EUB mindkét ügyben az uniós jog elsőbbségének védelmében szabta ki a kényszerítő bírságot.

A bőség káprázata

Úgy tűnhet, hogy mára az uniós intézmények a bőség zavarával küzdenek, amikor az uniós alapértékek védelméhez keresik az eszközöket. Ám a gyakorlatban beláthatatlan nehézségeket okoz, hogy az eljárások sikere a mai napig a tilosban járó tagállamok tevőleges együttműködésén múlik.

Emlékeztetőül: a lengyel Alkotmánybíróság és a rendes bírósági rendszer átalakítása miatt 2017 decemberében a Bizottság megindította az uniós alapértékek védelmére szolgáló eljárást az uniós alapszerződés, az EUSZ 7. cikke alapján. Az eljárási rendnek megfelelően az ügyet az Európai Tanács tárgyalja, amikor a soros elnökség napirendre veszi. Hogy pontosan mi is történik a Tanácsban, rejtély: az üléseket követő pár soros összefoglalók annyira semmitmondók, hogy még élcelődni sem érdemes rajtuk. Nem csoda hát, hogy az Európai Parlament egyre türelmetlenebbül keresi a módját az alkotmányos demokráciát illiberálissá alakító tagállamok megzabolázásának; és a maga módján a Bizottság is próbálkozik.

Az egyik csodafegyvernek a Bizottság minden tagállamra kiterjedő éves jogállamisági jelentését szánták – ám a sok száz oldalnyi szövegben már azelőtt elvész a lényeg, hogy a Tanács ülését előkészítő Általános Ügyek Tanácsa hozzáfogna a megállapítások áttekintéséhez. (Az összefoglaló alapján az októberi ÁÜT-ülésen a 2021. évi jelentés áttekintése négy pillért érintett: az igazságszolgáltatást, a korrupcióellenes kereteket, a médiapluralizmust és a hatalmi ágak elválasztását kiegészítő fékek és egyensúlyok rendszerét. A novemberi ülés a tervek szerint a horvát, olasz, ciprusi, lett és litván fejezeteket veszi majd sorra, biztonságos távolságot tartva a cselekményesebb lengyel és magyar fejezetektől.)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.