Ljupcso Popovszki

Hogyan esett az EU csapdájába Zoran Zaev?

Megbukik a progresszív macedón kormány, Nikola Gruevszki hazatérhet

  • Ljupcso Popovszki
  • 2021. november 10.

Publicisztika

Miután pártja, a Szociáldemokrata Unió (SDSM) súlyos vereséget szenvedett az október 17-én és 31-én tartott kétfordulós helyhatósági választásokon, Zoran Zaev kormányfő bejelentette: lemond posztjáról.

A legegyszerűbb magyarázat erre a következő lenne. A Balkánon a választók mindig szigorúbbak a demokratikus vezetőkkel, mint a nacionalistákkal szemben. És sokkal kevésbé tolerálják az ő ballépéseiket, mint azokét, akik kemény kézzel, a média manipulálásával, oligarchák hálózatára támaszkodva és megfélemlítéssel kormányoznak.

Vajon tudta-e ezt Zoran Zaev? Valószínűleg igen. S vajon elhitte-e: elmúlt a veszélye annak, hogy a nacionalista VMRO-DPMNE, Nikola Gruevszki pártja visszatérjen a hatalomba? Úgy tűnik, ebben elszámolta magát.

Taktikai hibák sora

A valóság brutális módon adta Zaev tudtára, hogy véget értek a mézeshetek közte és a választók között. Tavaly júliusban előre hozott országgyűlési választáson aratott szoros győzelmet, de mintha nem vette volna észre, hogy a dolgok azóta megváltoztak. A változásban neki magának is megvolt a szerepe, de kormányzását, hatalmát és az őt körülvevő demokratikus légkört mégis az Európai Unió be nem váltott ígéretei ásták alá.

Hihetetlen dolgokat vitt véghez – elérte, hogy megváltoztassák az ország nevét, és Észak-Macedóniát beléptette a NATO-ba –, de közben politikai ösztöneit mintha az asztal­fiók­ban felejtette volna. A helyhatósági választásoknak elhibázott koncepcióval futott neki, s szinte teljesen hanyagolta a kommunikációt a választópolgárokkal.

Pedig a közönség valahogy megbocsátotta neki a névváltoztatást és a preszpai egyezményt – s e lépéseket az EU és az Egyesült Államok általános egyöntetű dicséretei is kísérték. (A macedón és a görög kormány 2018-ban egy Preszpa-tó melletti faluban történelmi megállapodást kötöttek, amelynek lényege szerint Macedónia a nevét hivatalosan Észak-Macedóniára változtatja, Görögország pedig lemond északi szomszédja NATO- és EU-tagságának a névvita miatt évtizedek óta fenntartott bojkottjáról – a szerk.) Ám Bulgária EU-tagként 2020-ban megvétózta az uniós csatlakozási tárgyalások megindítását. Szófia érthetetlen, a macedón nemzet és nyelv identitásának megváltoztatására vonatkozó követelései meglékelték Zaev Európa-párti programját. A kormányfő a bolgár vétó visszavonását követelte, gyakran rossz taktikai lépéseket alkalmazva, egyik végletből a másikba esve. Ez nemcsak hogy nem tett nagy benyomást a szavazókra, de inkább elidegenítette őket az SDSM-től, a kormánytól és tőle magától. A polgárok jól láthatóan azt várták, hogy keményen lépjen fel Szófia zsarolásával szemben, még akkor is, ha az az uniós belépést teszi kockára. Ott, ahol az érzelmektől fűtött, dühvezérelt ítéletalkotás veszi át az elsőséget, az értelem elhallgat.

A belpolitikában a tetovói Covid-kórházban kiütött tűz lehetett a kulcsmozzanat. Az ország nyugati részén lévő, albán többségű város kórházában öt perc leforgása alatt 14 ember égett halálra. A szörnyű tragédia után Zaev súlyos politikai hibát követett el. Venko Filipcse egészségügyi miniszter erkölcsi okokból benyújtotta a lemondását, ám Zaev ezt heteken át, a vizsgálat lefolytatásának végéig nem fogadta el. Filipcse az egyik legfontosabb szövetségese a kormányban, a párt alelnöke és személyes barátja. És Zaevet mintha cserben hagyta volna a politikai ösztöne; vagy elfelejtette volna, hogy bármely kormányfőnek az első kötelessége, hogy a pártját hatalmon tartsa. S bármilyen kegyetlen is ez az imperatívusz, ha a közeli munkatársaidról van szó, a politika így működik. Azzal, hogy halogatta Filipcse lemondásának elfogadását, Zaev szinte végtelen mennyiségű muníciót adott politikai riválisainak, akik ezt fel is használták ellene a választások előtti utolsó percig. S ezt a nem szűnő ágyútüzet kí­sérték azok az állítások, hogy a kormány elveszítette a korrupció elleni harcot, hogy a reformok leálltak, a járvány megengedhetetlenül sok áldozatot szedett, a gazdaság nem állt talpra, hogy nem sikerült választ találni az országot súlyosan fenyegető energiaválságra. Mindez rossz hangulatot teremtett Zaev körül, akinek valóban nem voltak jó megoldásai a koronavírus okozta krízisre – ahogy egyébként az európai kormányok többségének sem.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.