Hogyan tudja kezelni az Erdoğan-rezsim a pusztító földrengés következményeit?

Publicisztika

Idén nyáron köztársasági elnöki és parlamenti választások lesznek Törökországban. A több ezer ember halálát okozó természeti katasztrófa nyilván fontos részét alkotja majd a kampánynak.

2023. február 6. újabb gyászos nap a tömeghalált hozó természeti katasztrófák sorában. A Törökország délkeleti régiójában kipattant, de a szomszédos szíriai tartományokat is sújtó földrengéssorozat (hogy csak két legnagyobbat említsük: a hajnali 7,8-ast követte 9 órával később egy 7,5-es) még a földrengésveszélyesnek számító Törökországban is rendkívüli. Ilyen erejű rengésről, legalábbis az érintett tektonikus zónában, nem tudnak a szeizmológusok sem, a modern korok műszeres mérései és a régebbi idők becsült értékei is elmaradnak ettől. A halottak száma óráról órára emelkedik, sok a sebesült, tíz-, talán százezrek vesztették el otthonukat. Rengeteg az eltűnt, vagy akikről már senki sem tudja, hogy keresni kéne őket.

A szemtanúk, a tudósítások apokaliptikus helyzetről, totális káoszról számolnak be; az utakat gyakorlatilag szétszaggatta, összetörte a rendkívüli erejű földmozgás, a mentőcsapatok a legtöbb katasztrófa sújtotta települést még meg sem tudták közelíteni. Akadnak némileg jobban szem előtt lévő helyszínek is: a régió többé-kevésbé romba dőlt városai, a rengés epicentrumától alig 34 kilométerre található, s így súlyos károkat elszenvedett, kétmilliós Gaziantep, vagy Diyarbakir, Törökország legnagyobb kurd többségű városa. A hideg téli idő, az éjszakánkénti mínuszok sem kedveznek a helyi és külföldi mentőcsapatoknak illetve a túlélőknek. Akit nem tudnak időben kiszabadítani, meglehet, nem a sérüléseibe, a szomjúságba hal bele, nem is a levegő hiányában veszíti életét, hanem egyszerűen kihűl.

 
Összedőlt épületek romjai a délkelet-törökországi Diyarbakirban 
Fotó: MTI/EPA/Refik Tekin

Szíria határ menti területeiről is hasonlóan riasztó adatok érkeznek, itt ráadásul még annyi jele sincs az állami autoritásnak, mint a látszólag erős kézzel kormányzott Törökországban. A földrengés a most is egymással ellenséges erők kezén lévő kantonokra osztott Észak-Szíriában pusztított, ahol rengeteg a polgárháborúban megrongált, így a mostaninál kisebb rezgések hatására is könnyen összeomló ház. Ezt a vidéket sújtották korábban a véres kezű diktátor, Bassár el-Aszad oldalán beavatkozó orosz légierő brutális terrorbombázásai is; a becslések szerint Északnyugat-Szíriának ebben az Aszad-ellenes milíciák által ellenőrzött szegletében 4,2 millió menekült zsúfolódott össze, akik létfenntartása szinte teljes mértékben a főként Törökországból érkező segélyektől függött.

Az efféle drámai hatású, erős földrengések (mint például Törökország előző nagy tragédiája, az 1999-es izmiti) nyomán ugyanazok az ismétlődő kérdések kerülnek elő:

miért nem tartották be a földrengésbiztos épületek felhúzására vonatkozó mérnöki, statikai előírásokat, vagy rosszabb esetben miért nem is születtek ilyenek?

(Vélhetően ez a különbség a törökországi és a szíriai állapotok között.) A romeltakarítást az első becslések szerint is akár tízmilliárd dolláros nagyságrendű károkkal arányos volumenű újjáépítés fogja követni. Csak remélhetjük, hogy akkor majd figyelembe veszik ezeket az életet mentő (az erre valamit is adó országokban pl., Japánban, sikerrel alkalmazott) regulákat. Ráadásul ebben a régióban, a mostani rengés tudatában, mindent egy nagyságrenddel kell biztonságosabbra építeni.

Törökországban idén nyáron köztársasági elnöki és parlamenti választások lesznek – a katasztrófa pedig remek alkalom, hogy Recep Tayyip Erdoğan elnök megmutassa, hogy mennyire tudja kezelni, mit kezelni, uralni a helyzetet, ha máshogy nem, legalább a médiában. Az államfő máris megjelent a romok között a mentés dandárjában, de a katasztrófa következményeinek elhárítása, a felelősség kérdésének feszegetése fontos része lesz a kampánynak is. Utóbbi nem is alap nélkül: a lassan húsz éve hatalmon lévő illiberális-autoriter Erdoğan-rezsim, meg annak szakapparátusa sem sokat tett, hogy mérsékelje a világ egyik szeizmikusan legaktívabb országában óhatatlanul bekövetkező földrengések következményeit. Mindez gyors cselekvésre is ösztönözheti a török hatóságokat, ahogy azt sem engedhetik meg maguknak, hogy a bajban magára hagyják az ország egyik legnagyobb periferikus régióját és annak nem kis részben kurd nemzetiségű, emiatt rebellióra hajlamosnak tartott lakosságát. Hogy a határ szír oldalán élő, szintén katasztrófa sújtotta arab, kurd, türkmén túlélőkről ki fog gondoskodni, bele sem merünk gondolni – ők eddig is hiába vártak holmi égi vagy földi segítségre.

(Címlapképünkön: Túlélők után kutatnak mentőalakulatok tagjai összedőlt épületek romjai között a délkelet-törökországi Kahramanmarasban. Fotó: MTI/EPA/Sedat Suna)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.