Madarat tolláról? – Ponta meghívása az MSZP-nagygyűlésre

  • Unger Anna
  • 2013. március 11.

Publicisztika

Olyan sincs, hogy nekünk nem tetszik, amit Orbán művel a jogállammal és az alkotmányossággal, ám Pontának a közel hasonlót nemcsak elnézzük, de keblünkre ölelve díszvendégként ünnepeljük!

Van Európában egy miniszterelnök, akiről az elmúlt évben rendszerint a következő politikai és közéleti állásfoglalások születtek szerte Európában és az egész észak-atlanti térségben: visszaél alkotmányos hatalmával, veszélyezteti a fékek és ellensúlyok rendszerét, valamint a független igazságszolgáltatást, és egész egyszerűen nem érti, mint jelent a pluralista demokrácia. Mások az EU-szerződés 7. cikkelyét akarták alkalmazni országával szemben: mely eljárás lehetőséget adna a demokratikus alapértékek védelmére, és az ezt megszegő tagállam szavazati – és egyéb – jogának felfüggesztésével jár. Az ország alkotmányos destabilizálásáról és a liberális demokrácia eliminálásának veszélyeiről rendszeresen ír az összes mértékadó lap: aggályainak adott hangot többek között a New York Times, az Economist, a Financial Times, a Spiegel, de az Európa Tanács, az Európai Unió és az Egyesült Államok sem tartotta magában rosszalló véleményét.


 


Ez a miniszterelnök szombaton a Magyar Szocialista Párt és Mesterházy Attila díszvendége volt a párt kampányindítónak is tekinthető nagygyűlésén. Akkor, amikor a héten ugyanennek a 7. cikkelynek az alkalmazása Magyarország ellen is felmerült, ezúttal a Financial Times vezércikkében, az esedékes alaptörvény-buherálás okán. Azon a hétvégén, amikor jó néhány ezer ember tüntetett a förtelmes alaptörvény még förtelmesebb módosításai, az Orbán-rezsim talán végleges kiteljesedése ellen az Alkotmány utcában, a szocialisták „Orbán legjobb tanítványát”, „Kelet-Európa Második Viktorját” látták vendégül, és itták szavait.

Teljesen érthetetlen, miért volt erre szükség. Ponta meghívásával nem az a legnagyobb probléma, hogy a székely zászlók miatt felhergeli a magyar jobboldalt; a román miniszterelnököt egész politikája, alkotmányhoz és demokráciához való hozzáállása teszi persona non gratává egy magát ugyanezen szép elvek, a demokrácia és alkotmányosság utolsó bástyájának és legfőbb véderejének tekintő párt számára. Ponta jelenlétével éppen ezért nem a jobboldal, hanem saját szavazói és az egész magyar demokratikus közösség előtt kell elszámolnia a szocialista párt vezetésének.

Mivel nem ezen a hétvégén tartották hazánkban a Plagizáló Politikusok I. Nemzetközi Találkozóját, ahol Victor Ponta díszvendég lehetett volna, és emiatt mindenképp Magyarországon tartózkodik a nagygyűlés idején, nem tudunk másra gondolni, mint hogy a román miniszterelnök meghívása tudatos döntés volt, ám mindmáig nem tudni, kinek és miért támadt ez a katasztrofális ötlete a szocpártban. De tulajdonképpen nem is érdekes. Indok biztos volt rá – azonban a döntés akkor is vállalhatatlan.

Kedves demokráciát és jogállamot féltő szocialisták! Olyan nincs, hogy a New York Times, a Spiegel, az Európai Bizottság és az Európa Tanács csak Magyarországról és Orbánról ír/mond igazat, de Pontával elfogult, rosszindulatú. Erre a szövegre biztos van egy nemzetközi kommunikációért felelős román országrenomé-államtitkár, meg kellene hagyni neki Ponta mosdatását. Olyan sincs, hogy nekünk nem tetszik, amit Orbán művel a jogállammal és az alkotmányossággal, de Pontának a közel hasonlót nemcsak elnézzük, de keblünkre ölelve díszvendégként ünnepeljük! Ponta vendégszereplése épp ezért nem több és nem más, mint a nemrégiben megfogalmazott miniszterelnöki deklaráció megtestesülése: nem a diktatúra, hanem annak szereplői ellen harcoltunk. Hogyan lehet ezentúl komolyan venni a jogállam és az alkotmányosság miatti aggodalmakat, és az ezek helyreállítására tett szocialista ígéreteket?

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.