Mint a bagoly nappal

  • 2004. január 15.

Publicisztika

"Merjünk optimisták lenni!" - lelkesítettük magunkat és önöket innen, a 3. oldalról 2003 júliusában, és hozzátettük: "A brókerügyben bizakodók vagyunk: a machináció minden lényeges mozzanata előbb-utóbb nyilvánosságra kerül, és arról is tiszta képet kapunk, hogy miként forgatták/forgatják - a Polip című maffiasorozatban látott módszer szerint - az adóforintokat egyes állami társaságok, nem okvetlenül a társaságok hasznára."

n "Merjünk optimisták lenni!" - lelkesítettük magunkat és önöket innen, a 3. oldalról 2003 júliusában, és hozzátettük: "A brókerügyben bizakodók vagyunk: a machináció minden lényeges mozzanata előbb-utóbb nyilvánosságra kerül, és arról is tiszta képet kapunk, hogy miként forgatták/forgatják - a Polip című maffiasorozatban látott módszer szerint - az adóforintokat egyes állami társaságok, nem okvetlenül a társaságok hasznára."

A naiv, szomorú barmok, akik vagyunk.

Pedig tényleg biztatóan indult minden: már nyár végén arról szóltak a hírek, hogy a brókerügyben érintett off-shore cégek valódi tulajdonosaihoz egyre közelebb jut a rendőrség; hamarosan konkrét gyanúsítottak is kerültek, mégpedig banki és céges felső vezetők, igen kínos helyzetbe hoztak egy kormányfő közeli jó barátot és egy ismert médiaszemélyiséget is. Azt sem lehet mondani, hogy a Kulcsár Attilára bízott állami forintok eredete homályban maradt: mind több és világosabb jel utalt arra, hogy a nagy autópálya-biznisz állami és államilag kedvezményezett társaságai mindkét kormányzat idején tilosba tévedtek. A nyomozás során - a kiszivárgott hírek szerint - mind több fény derült a bank VIP-listáján szereplők viselt dolgaira és a sikkasztásban közreműködő off-shore cégek valós tulajdonosi hátterére. Újabb gyanúsítások lógtak a levegőben, s a kérdés a kívülállók számára mindinkább az lett, hogy a játszma megmaradt-e a puszta gazdasági bűncselekmény (értsd: lopás) keretei között, vagy pedig érintett abban a politika is. S bár közben (talán épp az előbbiek miatt) a politika mindkét oldala - bevetve sajtókapcsolatait - mindent elkövetett a szálak összekuszálásáért (aminek eszköze lett a többre hivatott országgyűlési vizsgálóbizottság intézménye is), nem minden alap nélkül gondoltuk, hogy az ügyről előbb-utóbb legalább annyit fogunk tudni, mint mondjuk hajdanán a Tocsik-ügyről vagy a Fidesz közeli cégbirodalom eltüsszentéséről.

Aztán nem így lett. Természetesen nem így lett, írhatjuk utólagos okossággal. Máig tisztázatlan okokból először az ügyről sokat tudó magas rangú nemzetbiztonsági tiszt került le a sakktábláról, aztán az ügyészség kezdett mind furcsábban viselkedni. A rendőrségi eljárásból kivonta a letartóztatott gazdasági vezetőket, majd óvadék ellenében szabadlábra helyezte őket. Tavaly decemberben pedig a K&H Equities-ügy főnyomozója ellen indítottak vizsgálatot, akit a múlt hét végén hivatali visszaéléssel, vesztegetéssel és államtitoksértéssel gyanúsítottak meg. Molnár Csaba alezredestől természetesen elvették az ügyet, és egy "szakmai referensi" állással kínálták meg.

Ha jól viselkedik, és nem jár a szája, lesz egy kis irodája a Teve utca valamelyik homályos folyosójának végén.

A továbbiakban sem a K&H-nyomozás állásáról, sem az alezredes elleni eljárásról nem lesz értelme kérdéseket feltenni: mindkét ügy államtitok. A Molnár elleni eljárás részleteit 45 évre titkosította az ügyészség: kimentek ebédelni, legközelebb 2049 januárjában hívjuk őket. Lehet ezt így, persze: de ebben az esetben 2049 januárjáig a magunk részéről ártatlannak fogjuk tekinteni Molnárt.

Egyes lapértesülések szerint az ügyészség előbb-utóbb elveszi a rendőrségtől a K&H-ügy nyomozását is.

Molnár meggyanúsítása előtt néhány nappal váratlanul találkozott egymással Polt Péter legfőbb ügyész és Salgó László országos rendőrfőkapitány. Feltűnő, hogy míg előző tte-a-tte-jüket bonyolult koreográfiájú násztánc előzte meg, most ripsz-ropsz leültek trécselni egyet. Molnár meggyanúsításának hírére a belügyminiszter asszony azon sopánkodott, hogy jaj, milyen nagy presztízsveszteség ez a rendőrségnek. Ezt nem neveznénk valami acélos kiállásnak: igaz, azt sem mondta Lamperth, hogy végre eltakarították ezt a kis mitugrászt. Molnár ártatlansága mellett egyedül a rendőrség tart ki. Egyre kisebb vehemenciával.

A látszat, hogy a K&H sikkasztási botrányát közös erővel próbálja elsikálni a két legnagyobb párt, s hogy ehhez mind az ügyészséget, mind a rendőrséget fel tudják használni, az ügy minden fordulatával csak erősödik.

Molnár Csaba alezredes a sírással küszködve, megtörten hagyta el múlt pénteken az ügyészségi nyomozóhivatal épületét. Talán csak magát siratta, a munkáját, a karrierjét. Talán az illúzióit is erről az országról.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.