Moszkvai terrortámadás: Putyin Oroszországra nézve is közveszélyes

Publicisztika

Az orosz elnök hibája, hogy a hatóságok az előzetes figyelmeztetések ellenére sem tettek semmilyen óvintézkedést a terrorveszély megelőzésére - írja véleménycikkében Bernard Guetta a francia publicista és EP-képviselő.

Hazudhat, amennyit csak akar, mutogathat ujjal és kiadhatja az embereinek, hogy Ukrajnát gyanúsítsák, de ez az ember totális kudarcot vallott. Vlagyimir Putyin és a rezsimje, miközben Ukrajna megszállásával, politikai ellenfelei bebörtönzésével és meggyilkolásával volt elfoglalva, képtelen volt észrevenni a jeleit, hogy az Iszlám Állam Moszkvában öldöklésre készül.

Sok más országot – mondják majd – is értek már meglepetésként hasonló támadások. Ez igaz, de kiderült, az Egyesült Államok figyelmeztette az orosz hatóságokat, hogy valami készül, hogy az amerikai nagykövetség a saját állampolgárait óva intette a tömegrendezvényeken való részvételtől, de Vlagyimir Putyin mindebben csak „provokációt” látott egy bűnös, Ukrajna-támogató ország részéről.

Két hajmeresztő hiba, de ez még nem minden. Ugyanis mit tett az elnök, aki ahhoz nagyon ért, hogy a szavazatok 88 százalékával újraválasztassa magát? Megerősítette vajon a színházi előadások, koncertek, a múzeumok és a tömegközlekedés védelmét? Tett elővigyázatossági intézkedéseket – amerikai „provokáció” ide vagy oda? Tudjuk a választ. De vajon a mentőszolgálatokat és a kórházakat legalább készenlétbe helyezték a biztonság kedvéért? Ez rutinintézkedés lett volna, biztonsági alapvetés, de az oroszok és mindazok szerte a világon, akik aznap este feszülten követték az eseményeket a képernyők előtt, azt látták, hogy a tűzoltóságnak, a mentőknek és a különleges erőknek túl sok időbe telt, mire a tragédia helyszínére érkeztek.

 
Vlagyimir Putyin orosz elnök gyertyát gyújt a krasznogorszki terrorcselekmény ádozatai emlékére 
Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Mihail Mecel

Minden normális országban már fejek hullottak volna, magas rangú tisztviselőké és minisztereké. Maga az elnök is kötelességének érezte volna, hogy bocsánatot kérjen a népétől és megígérje a szükséges változtatásokat. Oroszország szerencsétlenségére azonban az elnökét Vlagyimir Putyinnak hívják, aki hogyan reagált? Annyi bombát zúdított Ukrajnára, hogy szombat reggel a lengyel légteret is orosz rakéták sértették meg. Ez a rezsim a gyilkosság és a kleptokrácia mellett az abszolút alkalmatlanságról is tanúbizonyságot tett. Ám még csak nem is ez a legrosszabb az egészben, ugyanis miért támadta meg pénteken az Iszlám Állam Oroszországot?

Természetesen ott vannak a csecsenföldi háborúkhoz kapcsolódó viták és a támogatás, amit Vlagyimir Putyin az elmúlt évtizedben a szíriai elnök Bassár el-Aszadnak nyújtott. Ott van a közelmúlt, de mindenekelőtt ott van a jelen, ugyanis ezzel a mészárlással az Iszlám Állam az Oroszországi Föderáció legszegényebb részei, a muszlim köztársaságok és régiók bosszúállójának állította be magát. Ezek azok a területek, ahol a Kreml erőszakkal vagy pénzzel toborozza azokat a katonákat, akiket nincs mersze Oroszországon belül mozgósítani.

Mint minden valamikori birodalomnak, Vlagyimir Putyin Oroszországának is vannak gyarmatosító csapatai, de a nagy összegű kárpótlás ellenére, amelyeket a családok állítólag akkor kapnak, ha valamelyik gyermekük elesik Ukrajnában, a föderáció keleti perifériáján kezd fellángolni a harag. Ezt a dühöt akarta felszítani az Iszlám Állam azzal, hogy Oroszország szívében csapott le. Ez hadüzenet, amit annak a tudatában küldött a szervezet, hogy a Kreml aligha képes háborúzni keleten is, miközben nyugaton éppen Ukrajnát próbálja bekebelezni.

A dzsihadisták az Oroszországi Föderáció szétesésére pályáznak, abban a reményben, hogy egész régiókat szerezhetnek vissza belőle, és újra létrehozhatják a saját hátországaikat. A Crocus City Hallban elkövetett vérengzés arra irányítja rá a figyelmet, hogy Vlagyimir Putyin nem elégszik meg Ukrajna elpusztításával, hanem Oroszországot is tönkre akarja tenni, és belevezetheti egy véget nem érő polgárháborúba Európa, a Közel-Kelet és Ázsia határain. Ez az ember Oroszországra nézve is abszolút közveszélyes.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.)

(Címlapképünkön: Gyászolók a Crocus City Hall kulturális központnál, Moszkva Krasznogorszk nevű nyugati elővárosában. Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.