"Nincs szó összeolvadásról"

  • .
  • 2010. február 18.

Publicisztika

Magyar Narancs, 2010. január 21. Olvasói levelek Magyar Narancs, 2010.
január 28.

Pető Iván érdekes olvasói levelében Tabi Lászlónak tulajdonítja a Vonósnégyes című tréfát. Ám azt nem Tabi írta. A Vonósnégyes bemutatója 1922. szeptember 15-én volt, Szőke Szakáll színigazgató és humorista műveként. Az Amerikába elszármazott művész a tengerentúlon is játszotta, s előtte Bécsben és Münchenben, legalábbis így olvastam a hollywoodi filmsztárrá avanzsált, angoljában sohasem erős Szőke Szakáll, becenevén Cuddles, vagyis Gömböc úr önéletrajzában (Életem története Ferencz József császár, Adolf Hitler és a Warner Brothers alatt). A Vonósnégyes szövegként sohasem rögzített s folytonosan aktualizált egyik változatát azonban itthon őrizte és játszotta Salamon Béla, az ősbemutató színésze, akire a tengerentúlra kivándorló Szőke Szakáll (egy kerepesi úti sírkőárus Gertner Sándor néven született, később Gerő Jani néven elhíresült fia) minden jogot átruházott. Mindez persze fontoskodás, mint az ilyen kiigazítások általában. Pető Iván leveléhez csak azért fűzöm ezt, mert bohóctréfákról írt, mint SZDSZ, liberális parlamenti frakció, Retkes Attila s miegymás, s ezektől határolta el magát.

Ungvári Tamás

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.