Várhegyi Éva

Nyugodtan készpénznek veheted

A kriptovaluták, a jegybankok és a digitális pénz térhódítása  

Publicisztika

Régi és eddig nem cáfolt igazság, hogy a pénz hatalom. Egyre több bizonyítékát látjuk annak is, hogy különféle információk birtoklása is mekkora hatalmat ad annak, aki célzottan használja föl.

A pénzmozgásokból, az egyének fizetési forgalmából kinyerhető ismeret is hatalom forrása lehet. Mondd el, mikor kinek és mennyit fizettél az életed során, és megmondom, ki vagy! Túlzás, de a mai világban, amikor első blikkre ártalmatlannak látszó személyes adatokból sokféle célra használható „profilokat” alakítanak ki rólunk, talán érzékelteti, hogy erre a veszélyre is gondolni kell.

A bankok által végzett fizetési műveletek a központi elszámolási rendszeren, a zsírón mennek keresztül, így a nem készpénzes összes pénzmozgások teljes egészében nyomon követhetők. Ám az egyéni tranzakciókat éppúgy védi a banktitok, mint a pénzintézetekben összegyűlő más adatainkat. Ha tartunk tőle, hogy a zsírót üzemeltetők vagy a bankokat felügyelő hatóság emberei visszaélnek velük, annak leginkább politikai oka lehet. Demokratikus jogállamban bíznunk kell benne, hogy a hatóságok a törvényeket betartva működnek.

Akkor sem kell aggódnunk, ha a szigorúan ellenőrzött bankrendszeren kívül, de hatósági engedéllyel és felügyelettel működő digitális pénzügyi szolgáltatók (fintech vállalkozások) bonyolítják le a fizetéseinket. Az alacsonyabb költségeik miatt ők olcsóbban kínálják szolgáltatásaikat, mint a bankok, amelyeknek különféle tőke- és likviditási követelményeket kell betartaniuk, továbbá készpénztartási kötelezettségük van, és (többnyire) személyes ügy­félszolgálatot is működtetnek. A fizetési megbízásaink alapján fizetnek közvetlenül vagy valamilyen platform közvetítésével a felhatalmazásunk (például a kártyaadataink megadása) nyomán az ügyfélszámlánkon elhelyezett pénzünkkel. Az ilyen platformok egy része vagy valamely banké (mint például az OTP-hez tartozó SimplePay), vagy önálló pénzintézeti jogosítványt szerzett (mint például a nemzetközileg elterjedt PayPal); mindkettő adatkezelését hivatalból ellenőrzi a pénzügyi felügyelet.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.