Új kirekesztési terv?

  • .
  • 2009. december 3.

Publicisztika

Magyar Narancs, 2009. október 8. Böcskei Balázs szubkultúrákról és befogadásról szóló cikkében mellékesen említi, hogy a Reakció nevű, javarészt fidelitasosok alkotta jobboldali blog szerint "Gyurcsány kicseszett a melegekkel".
Böcskei szépen leírta, hogy miért nevetséges ezt állítani éppen a bejegyzett élettársi kapcsolatot elfogadtató exkormányfőről, de a melegekkel való "kicseszés" ügye megérdemel még némi vizsgálódást. A Reakció szerkesztői szerint a népszerűtlen exkormányfő jelenléte a melegfelvonuláson káros a melegek ügyének. Ezzel mintha jeleznék, hogy a melegek ügye mellett, lám, kiállnak. Igen ám, de a jobboldali blog a népszerűségi logikával itt gyorsan meg is állt. Hiszen ha a népszerűtlen Gyurcsány jelenléte roszszat tesz az ügynek, akkor ugyanígy árt a jelenlegi két legnépszerűbb politikus, Orbán Viktor és Sólyom László távolmaradása.

Azonban a melegek iránt - Gyurcsány kapcsán - felhorgadó jobboldali empátia (amely egyszer még a Demokratában is megjelent) máshol is sántít. A "kicseszést" fájlaló Reakció egyik szerzője például egy írásában "szexuális devianciaként" beszél a melegségről és a melegekről, s emberi jogaik kiterjesztését "élvezeti jogaik" kiterjesztéseként értékeli.

A Reakció nincs egyedül, mert a "kitolás" nem egyedülálló a jobboldalon. A jobboldali írott és elektronikus sajtó még a melegfelvonulás nevét is szinte mindig "homoszexuális felvonulás"-ra írja át. Holott a szexualitás szó nemcsak beszűkíti a meleg kapcsolatokat, hanem sokak számára érthetetlenné és ellenszenvessé is teszi a felvonulást, hiszen "miért akarják ezek nyilvánosan élni a szexualitásukat? A szexualitás legyen magánügy!". Pedig egy kapcsolat nem csak szexualitásból áll. Teljesen normális emberi vágy, hogy valaki kézen fogva járhasson a kedvesével, a képét kitegye az asztalára vagy fel az iwiwre. Így a "magánügy" voltaképpen nyilvános, és érthetően kíván némi toleranciát a köztől.

Politikai nyilatkozattal való "kitolásra" nehéz példát találni a regisztrált élettársi kapcsolatot kezdeményező baloldalon, a jobboldalon sajnos annál könnyebb. A Fidesz egyik képviselője nemrég egyenesen "mentális betegségről" beszélt, s erről a párt közlendője csak annyi volt, hogy ez magánvélemény. Az elhíresült fideszes polgármester-képviselő, Molnár Oszkár ezzel szinte egy időben arról értekezett, hogy a melegek akkor tudják meg, hogy milyen, amikor "házasságot kötnek", ha "a Csóti Józsi mellé kerülnek majd a börtönbe". Az edelényi polgármester a kijelentései után az Orbán által előfizetésre ajánlott Demokrata hetilap címlapján tudathatta: "Nem vonok vissza semmit."

Maga a pártelnök, Orbán Viktor pedig két éve a meleggyűlöletet relativizálta Tusnádfürdőn: a "politikai korrektség elve azt jelentette, hogy (...) aki a családról beszélt, azt homofóbnak kellett bélyegezni". (A csúsztatás nyilvánvaló, hiszen éppen a megkülönböztetés gátolja, hogy az ezt kívánó melegek családot alapíthassanak. Ám az üzenet dekódolható a meleggyűlölőknek: "nem vagy te homofób, csak a 'hagyományosat' szereted".)

A KDNP - amelyet Orbán valószínűleg a következő parlamentbe is bevisz - a melegjogokért való felvonulást következetesen "provokációnak" nevezi. A KDNP Pest megyei elnöke a résztvevőket nemes egyszerűséggel "deviáns magamutogatóknak" bélyegzi, akiknek ebből "talán anyagi hasznuk származik". S akkor nem beszéltünk az Orbán által sokáig "bátorító szeretettel" figyelt Jobbikról. Ennek elnöke, Vona Gábor szerint belefér a demokráciába, hogy a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom elnöke, Toroczkai László a melegek kiirtására tett javaslatot.

Így a mostani jobboldal festette kép alapján egy meleg jobban teszi, ha identitását (ha éppen nem kezelteti, akkor) titkolja. A titkolás pedig bujkálást, hazugságokat jelent. Szerintem ez az igazi "kicseszés".

Németh Csaba

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.