Ines Sabalić

Vukovár, a trófea

Harminc éve ért véget a jugoszláv háborúk első nagy csatája

Publicisztika

Harminc évvel ezelőtt, 1991. november 18-án a Jugoszláv Néphadsereg (JNH) erői súlyos harcok után elfoglalták Vukovárt, a Duna-parti horvát kisvárost. A hadművelet a függetlenségét kinyilvánító Horvátország ellen folytatott háború része volt. A JNH ekkor már Slobodan Milošević nagyszerb-politikájának szolgálatában állt.

A három hónapon át tartó ellenállás során Horvátország megszervezte a honvédelmét, hogy aztán négy évvel később, katonai és diplomáciai műveletek kombinációja révén helyreállítsa hatalmát az ország teljes területe fölött – pontosan azokon a határokon belül, amelyek a jugoszláv föderáción belül voltak érvényesek. Éppen ezért a Vukovárért vívott csata – annak ellenére, hogy a háború elején zajlott és vereséggel ért véget – kulcsfontosságú volt a háború végső kimenetele szempontjából.

Globálisan Vukovár három hónapon át tartó ostroma volt az első töréspont az európai történelem évtizedeken át tartó pozitív alakulásában, az első fals hang a korra jellemző optimizmusban. A hidegháború – amelynek árnyékában Európa hatalmas fejlődésen ment keresztül – a Nyugat számára kedvezően ért véget, Németország egyesült, és jóakaratú erőként jelent meg a színen, Európa mint értékközösség erőre kapott és terjeszkedésre készült, a világ nagy konfliktusai a minimumra csillapodtak. A viták uralkodó témái az emberi jogok és a globalizáció sikerei voltak, és az, hogy a történelem a toleráns liberalizmus győzelmével befejeződött.

S ekkor kitört a háború Jugoszláviában, s elkezdődött a nagy csata Vukovárért. A 24 órás amerikai hírtelevíziók az utolsó részletig beszámoltak a konfliktusról, úgy közvetítették a háborút, mint valami valóságshow-t. E reakció hátterében – túl azon, hogy az elűzöttek, a romok, a háború jól mutatnak a képernyőn – egyfajta kényelmetlen érzés munkált. Háború Európában? Hogyhogy? Hogyan lehetséges ez? Hát nem a történelem és minden konfliktus végére értünk?

A horvát tapasztalat mikroszintjén Vukovár eleste elképzelhetetlen volt a számunkra. S bár annak sem volt realitása, hogy a város nagyjából 1800 védője ellen tudjon állni a túlerőben lévő, jól szervezett hadsereg rohamainak, mégis azt ismételgettük egymásnak, hogy Vukovár sosem fog elesni. Később aztán más hadszínterek és más politikai fordulatok, a túlélés feladatai kötötték le a figyelmünket.

A Balkán iránt megnyilvánuló hatalmas politikai és médiafigyelem 2001-ig, a World Trade Center elleni merényletig tartott. Ekkor a világ a bizonytalanság máig tartó korszakába lépett, a Balkánt pedig elfelejtette a politika és a sajtó. De visszatekintve: a média figyelme több kárt okozott, mint hasznot; például Boszniának, ahol a CNN a legostobább helyi politikust is hosszasan hajkurászta egy interjúért, ők pedig elhitték, hogy örökre fontosak maradnak. Aztán a CNN brandje is megkopott, hát még a Balkáné. A világ megváltozott, az élet megy tovább.

A város

Vukovár lakóinak többsége horvát volt, de sok szerb élt itt, és más etnikai közösségek is – a keveredés hasonló volt, mint a Vajdaságban. A várost jogi értelemben 1998-ban vette vissza Horvátország, de Szerbia ténylegesen már 1995-ben elhagyta, akkor, amikor az év őszén katonailag elveszítette az összes korábban elfoglalt horvát területet. Jártam a városban a háború előtt és az ostrom alatt is, aztán 1996-ban: az égbolt hátterén oly élesen rajzolódtak ki a romok kontúrjai, mint valami képregényben. A szétlőtt városban azok lézengtek, akik az 1991-től 1995-ig tartó szerb fennhatóság alatt is ottmaradtak, meg néhány elűzött, aki visszatért, hogy megnézze, hogyan tovább, elrendezze a halottak körüli dolgokat, és információt gyűjtsön az eltűntekről. A vukovári csatában 1100 védő esett el, és eltűnt 2600 katona és civil. Akkoriban, 1997-ben, ’98-ban csak a presszók működtek, és csak ivott mindenki. Azóta sok év telt el.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.