Hogyan szeressük a gyerekeket?

  • 2012. november 14.

Snoblesse

Emlékezés Janusz Korczakra, a gyermekvédelem rendkívüli alakjára.


Száz éve annak, hogy a XX. század első, és máig egyik legjelentősebb gyermekjogi aktivistája, Janusz Korczak megalapította a híres varsói Árvaházat, és hetven éve, hogy a zsidó származású lengyel orvos, gondolkodó, számos jelentős pedagógiai munka szerzője, árvaházának kis lakóival együtt mártírhalált halt a treblinkai német megsemmisítő táborban. Az ENSZ Gyermekjogi Világnapján a Bálint Ház egész napos programsorozattal emlékezik Janusz Korczakra. A hivatalos megnyitó után 16.30-tól rögtön a gyerekek veszik át a szót a felnőttektől: a gyerek-kerekasztal résztvevői (sajókazai, Baranya megyei és budapesti hátrányos helyzetű fiatalok) a gyermekjogokról beszélgetnek. 17.45-től viszont Bombera Krisztina beszélget dr. Herczog Máriával Korczak életéről, miközben Fullajtár Andrea és Borbély Alexandra, a Katona József Színház színművészei Korczak utolsó és talán legszemélyesebb írásából, a treblinkai koncentrációs táborban vezetett naplójából olvasnak fel. 19.30-tól rendhagyó konfliktusmegoldási kísérletre kerül sor: az Import Impro társulat Vajna Virág és Berta Ferenc mediátorokkal közösen járják körül a résztvevők által felvetett kérdéseket. A megemlékezést dokumentumfilm-vetítés zárja: a Korczak életéről szóló film 21.30-kor kezdődik.

A rendezvény minden programja ingyenes! A belépésnél felajánlott adományokat a szervezők a sajókazai hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó Dr. Ámbédkar Gimnázium és Szakképző Iskola részére továbbítják!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.