PanoDráma: 174/B – Az igazság szolgái

  • 2012. november 14.

Snoblesse

Gyűlölet-bűncselekmények Magyarországon, avagy hogyan lehet egy kisebbségek védelmét szolgáló passzust a kisebbségek ellen fordítani. Dokumentarista színház Csákányi Eszterrel és 12 civil esküdttel.


A PanoDráma alkotócsapata ezúttal a Btk. 174/B paragrafusának nyomába szegődik; az első törvényjavaslattól az értelmezésen és alkalmazáson át a vele való visszaélésig követik a gyűlölet-bűncselekményekre kidolgozott paragrafus pályafutását. Mindenekelőtt azt a magyar sajátosságot, hogy miként lehet egy kisebbségek védelmére szolgáló passzust a kisebbségek ellen fordítani. Az előadás alapját vallomások, tárgyalási jegyzőkönyvek, vádlottakkal, sértettekkel, ügyvédekkel, rendőrökkel, bíróval és ügyésszel készített interjúk képezik, az interjúszövegekből összeállított előadásban pedig profi színészek (Bartsch Kata, Csákányi Eszter, Kádas József, Nagy Viktor, Ördög Tamás, Szamosi Zsófi, Urbanovits Krisztina) szerepelnek. A látottakat viszont egy civilekből álló, 12 tagú esküdtszék vitatja meg; ők a bemutatót megelőző  hetekben két drámapedagógussal dolgoztak együtt – a Galgagyörkön, Bagon, Budapesten, Hidasnémetiben, illetve Pécs és Miskolc környékén folytatott foglalkozások civil résztvevőiből áll össze az (egyetértés esetén ítéletet is hozó) esküdtszék. Az előadások mindhárom nap 20.00 órakor kezdődnek.

Figyelmébe ajánljuk

A szellem helye, avagy a lengyeli Apponyi-kastély - FOTÓK

Amikor a lengyeli uradalom utolsó úrnője, Esterházy Alexandra 1930-ban meghalt, egész vagyonát, a kastélyt, az uradalmat, az összes ingatlant és ingóságot a Magyar Nemzeti Múzeumnak adományozta. Férje, gróf Apponyi Sándor öt évvel korábban hunyt el, ő közel 15 ezer dokumentumból álló könyv- és metszetgyűjteményét hagyta az Országos Széchényi Könyvtárra. Gyermekük nem született.