Mahler-napok

  • 2014. szeptember 26.

Snoblesse

Faltól falig Mahler a Fischer Iván vezette Budapesti Fesztiválzenekar jóvoltából.
false

Tudják, kinek van a legnagyobb Mahler-gyűjteménye a világon? Naná, hogy egy magyarnak:

„A gyűjtemény negyvenévnyi szisztematikus munka eredménye, Mahler műveinek összes fellelhető felvételét tartalmazza. Amikor elkezdtem, akkor jelent meg Jerome F. Weber Mahler-diszkográfiája, és először az abban szereplő lemezeket próbáltam meg összegyűjteni. 1984-ben megjelent a Mahler-diszkográfiám első kiadása, amit 1994-ben követett a második, 2010-ben pedig a legújabb, harmadik kiadás készült el” – mondta el a Narancsnak Fülöp úr, a gyűjtő (interjú vele itt), de azért nem csak Mahler-lemezekben, hanem Mahler-játszásban is nagyhatalom vagyunk. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a Budapesti Fesztiválzenekar Mahler-ünnepe, amely ezen az őszön újraéled a Mahler-napok keretében.

Felcsendül a derűs IV. szimfónia, amiben egy gyermek látomásai jelennek meg a mennyországról, és az Egy vándorlegény dalai című, önéletrajzi ihletésű ciklus, amely egy szeszélyes, viszonzatlan szerelemről mesél. A Mahler-program Richard Strauss Négy utolsó énekével egészül ki.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.